Majka deteta sa smetnjama u razvoju o zakonu "Roditelj-negovatelj": Isključuje se veliki broj porodica

Predlog zakona "Roditelj-negovatelj", predstavlja korak napred, ali "ne odgovara potrebama velikog broja porodica koje brinu o deci sa smetnjama u razvoju i teškim bolestima".
Majka deteta sa smetnjama u razvoju o zakonu "Roditelj-negovatelj": Isključuje se veliki broj porodica
Foto: Pixabay
To je ocenila Ivana Koraksić, majka deteta sa smetnjama u razvoju koja se godinama zalaže za usvajanje ovakvog zakona, piše Insajder.
 
"Neka mala satisfakcija, da kažem, postoji što je uopšte napokon ušlo u proceduru i taj nacrt, ali nažalost taj nacrt izopštava veliki broj roditelja i odnosi se samo na, oni spominju neku cifru od 3.000 i nešto roditelja, što je procentualno jako mali broj roditelja kojima bi ta pomoć trebala", rekla je Koraksić.
Ona navodi da su iz predloga izostavljeni zaposleni roditelji, kao i roditelji stariji od 65 godina koji brinu o odrasloj deci sa invaliditetom.
 
"Takođe su izopšteni i zaposleni roditelji, izopšteni su i mi ne znamo šta će roditelji preko 65 godina koji zapravo ne neguju decu, nego odrasle, što je još teže. Tako da, uopšte su loše te usluge socijalne zaštite, to bi trebalo čitave mere, paket mera da se uspostavi, koji bi olakšao porodicama život", istakla je ona.
Govoreći o naknadi od 65.000 dinara predviđenoj zakonom, Koraksić smatra da taj iznos nije dovoljan, posebno zato što roditelji gube mogućnost zaposlenja.
 
"Ja mislim da 65.000 dinara nije zaista dovoljno. Ono što je ovde problem, što se isključuje skroz pravo na rad. Mi znamo da u okolnim zemljama ima ta varijanta da ipak može delimično da se radi. Uglavnom ne može puno radno vreme, ali ipak se omogućava ta varijanta da roditelji mogu povremeno da rade, tako da mogu da nadoknade. Ovde, nažalost, roditelji moraju da se odreknu svega da bi primali 65.000 dinara, što ne može, svi znamo da od 65.000 dinara ne može da se preživi", rekla je.
 
Koraksić je opisala i svakodnevicu svoje porodice, navodeći da njeno dete ima smetnje u razvoju i tešku epilepsiju.
 
"Moje dete ima smetnje u razvoju, ima tešku epilepsiju, dakle, ono ima svakodnevne epileptične napade i nama, nažalost, jutro uglavnom počinje sa epileptičnim napadima. Znači, to je jedna refraktorna epilepsija koja ne može da se kontroliše lekovima, dakle, ona pije tri leka, ali jednostavno nismo došli do toga da imamo neki normalan početak dana", rekla je.
 
Dodaje da sistemska podrška porodicama izostaje, uprkos potrebama koje godinama ukazuju roditelji.
 
"Mi čekamo sve te lične pratioce, mi smo na listi dve godine, personalne asistente nemamo. Dakle, sistem ne postoji. Sistem podrške ne postoji koji bi zaista, kao da se ne razmišlja o toj sistemskoj podršci", navela je Koraksić.
 
Prema njenim rečima, roditelji su tokom izrade zakona dostavili svoje predloge, uključujući mogućnost rada četiri sata dnevno uz kombinovanu podršku države i poslodavca, ali ti predlozi nisu prihvaćeni.
 
"Tražili su i da roditelji predaju nacrt, roditelji su predali bili nacrt, u tom nacrtu je napisano bilo i pravo na rad. I da se ostavlja ta mogućnost da se četiri sata dnevno radi, a ostatak onda da jedno to isplaćuje poslodavac, a ostatak da može onda da doplaćuje država. Ovaj nacrt zakona to ništa nema", rekla je.
 
Ona tvrdi i da primedbe roditelja tokom javne rasprave nisu uvažene.
 
"Primedbe koje su roditelji slali ili bila javna rasprava, oni ništa nisu usvojili od primedbi. Dakle, kao da nema ta zapravo komunikacija", ocenila je.
 
Koraksić upozorava da će pojedine porodice ostati van sistema zbog kriterijuma koji se odnose na pravo na uvećanu tuđu negu i pomoć. Ipak, smatra da usvajanje zakona predstavlja određeni pomak.
 
"Definitivno je ipak neki korak napred. Ipak, znači, kad znamo da će 3.000 i nešto porodica, najugroženijih, daće ipak nekome će značiti i tih 65.000 za bukvalno preživljavanje", navela je.
Govoreći o višegodišnjoj borbi za usvajanje zakona, Koraksić podseća da roditelji više od decenije traže sistemsko rešenje.
 
"Morali smo da izađemo na ulice, da protestujemo ispred Vlade. Od još 13 godina roditelji su potpisivali, skupljali peticije, potpise, tako da to stvarno je onako jedno veliko pitanje, jer to su neke najugroženije kategorije društva", rekla je.
 
Za kraj je poručila da je neophodno razviti širu strategiju podrške porodicama koje brinu o osobama sa invaliditetom i teškim bolestima.
 
"Definitivno je potrebno više pažnje i usmerenost ka osobama koje imaju decu sa bolestima i invaliditetom, razumevanje unutrašnjih potreba i zapravo kreiranje neke strategije, nekog sistema socijalne zaštite koji će da pruži zaista neku sigurnost ljudima. Ne samo zakon ‘Roditelj-negovatelj’, nego sve te ostale mere koje bi trebale da omoguće porodici jedan pristojan život", zaključila je Koraksić.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija