Čupić: Studentski pokret napravio važan iskorak, danas su prekršili jedan princip

Univerzitetski profesor u penziji Čedomir Čupić kaže da je studentski pokret napravio važan iskorak, da se prvi put kreće protiv autoriteta.
Čupić: Studentski pokret napravio važan iskorak, danas su prekršili jedan princip
Foto: Screenshot (YouTube/NOVA S)
Smatra da sve one koji su bili u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, od republičkog nivoa do lokalnog, treba lustrirati, da više ne mogu biti birani, kao i da treba ograničiti mandate najviših pozicija vlasti, prenosi N1.
 
On je primetio i to da su studenti na današnjem skupu u Kraljevu prekršili jedan svoj princip, naime, među govornicima je bila i jedna poslanica. Kaže da nema ništa protiv toga, ali da je važno da se zna da li su od danas uveli i to da opozicija može da govori na skupovima.
"Ovo je bitka za antiautoritarizam koji je u političkom životu vrlo opasan, rekao je Čupić dodajući da se vidi kako je kad se ljudi dokopaju vlasti, kada dođe do stvaranja kulta ličnosti. Prvi put studenti pokazuju tu antiautoritarnost i to je jedan veliki iskorak, sutra za sve građane Srbije i za svest građana Srbije", naglasio je profesor.
 
"Znači da je politika kao praktična delatnost bitna - bez nje ne može da se organizuje život - ali da u toj organizaciji života nema nekih "večnih", da nema nekih "mesija"... Da su to sve ljudi koji će svoju energiju, svoje ideje ponuditi jednog momenta, i građani to prihvatiti", naveo je profesor.
"Ovo je u stvari početak da se sutra, u budućem Ustavu uvede princip ograničenog mandata", kaže Čupić navodeći da je naročito to bitno za najviše pozicije vlasti, "da na primer predsednik Republike ima samo jedan mandat, na pet godina, premijer samo jedan mandat, ministri po dva mandata, ali samo u okviru istog ministarstva itd". Kad neko ima ograničeni mandat, kaže Čupić, onda ne može ni da napravi neku veliku štetu.
 
Okupljanje u Kraljevu vidi kao regionalni skup i pokazatelj da su se ti ljudi tamo jednostavno podigli, "da imaju svest o čemu se radi, da polako kreću prema izborima, odnosno da se pripremaju". Šetnje su krenule iz neminovnosti jer su informacije u Srbiji zatvorene, da bi se videlo da se neki ljudi bune, jer u mnogim delovima Srbije mnogi nisu ni znali da se neko buni, rekao je Čupić i naveo da vlast i to kopira, ocenjujući da su potpuno bez mašte. Kako je rekao, na jučerašnji skup SNS su mnogi ljudi morali da dođu jer su ucenjeni.
 
"To je posebno taj deo administracije i tih lokalnih službi koje drže tekuću vlast, koji moraju. Onda imate i one koji su ucenjeni po poslovima, a oni onda ucenjuju svoje zaposlene. I imate one koji dolaze iz čiste koristi, jer im to odgovara", naveo je.
 
"Sve treba lustrirati"
 
Svaki od ovih skupova, kaže, pokazuje neke strateške programe. Naveo je kao primer to što su studenti u Novom Sadu govorili o lustraciji.
 
"Ja, inače, smatram da treba sve lustrirati, sve one koji su bili u izvršnoj vlasti kao i u zakonodavnoj, od republičkog nivoa do lokalnog. Da oni više ne mogu da budu birani. Oni imaju pravo da biraju, ali da više nikada ne mogu da budu birani jer su napravili ogromne štete. Čak ako on lično, neki odbornik, nije imao... Ali izvinite, on je dizao glas za neku odluku koja je pravila strašne štete, doprinosila nekim interesima užim, omogućavala otimačine i štete po život ljudi", naveo je Čupić, dodajući da takve treba poslati u političku prošlost.
 
Kaže da bi važno bilo da se otvore dosijei - da svi koji su počinili štete pojedincima, da budu lustrirani, ali i krivično odgovorni. Ističe i Zakon o poreklu imovine. Izuzetno je važno, kaže Čupić, da imamo precizne i jasne zakone "da obuhvate neku pojavu, neki odnos ili neki problem maksimalno" i institucije koje će te zakone da primenjuju.
 
"Znate, u instituciji se tačno zna ko je visoki profesionalac i ko se nije moralno ogrešio. E, njega stavite na čelu institucije, on će tačno da pročisti", navodi Čupić naglašavajući da on nije za odmazde.
 
"Opozicija mora da stvori poverenje studenata"
 
Čupić kaže da opozicija, a pod njom misli na proevropsku, treba da pošalje neku poruku studentima, kao što je učinio DS, "mi ćemo vas prihvatiti i podržaćemo vas". Da bi opozicija bila ozbiljna, kako kaže, mora da stvori poverenje kod studenata, a poverenje znači - "mi ćemo vas podržati, jer ste se pokazali kao najmoćnija snaga i najrealnija opcija koju treba podržati da se ovo dovede u pitanje". Opozicija kao zrelija mora da pokaže da ima poverenje u njih, dodao je.
"Studenti prekršili jedan svoj princip"
 
Govoreći o današnjem skupu, Čupić je ocenio da se prvi put na nekom studentskom okupljanju pojavila kao govornica jedna poslanica, koja jeste napustila poslaničku grupu, ali je ipak poslanica, odnosno deo zakonodavne vlasti. Reč je o govornici Jeleni Pavlović, advokatici iz Beograda, koja je izabrana za poslanicu na listi "Mi - Glas iz naroda prof. dr Branimir Nestorović", a sada je samostalna poslanica.
 
Čupić je rekao da mora da opomene da su studenti jedan svoj princip prekršili, koji su sami napravili - da ne može da govori niko ko je deo neke vlasti, dakle ni iz opozicije ni iz pozicije.
 
"Ja sad pitam da li treba da očekujemo da će se na nekom budućem skupu njihovom ponovo pojaviti neko ili je to polako približavanje opoziciji", naveo je.
 
Treba da objasne nama građanima koji ih podržavamo zašto su to uradili, mišljenje je profesora Ćupića. Dodajući da nema ništa protiv toga, rekao je da je samo važno da se zna da li su od danas uveli i to da opozicija može da govori na skupovima.
 
On kaže da ne dovodi u pitanje ono što je poslanica rekla, dodajući da ona nije ništa novo kazala, odnosno da je samo zaokružila sve probleme nepravdi, ali da je važno i studente opomenuti oko toga da su svoj princip prekršili.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija