Cena zakupa poljoprivrednog zemljišta u Srbiji godinama ista, najskuplja na Čeneju, u Kaću...
Poslednji podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) pokazuju da je najskuplje poljoprivredno zemljište u Južnobačkom okrugu, gde je hektar u trećem kvartalu 2022. godine dostigao cenu od 31.900 evra.
Foto: 021.rs
Kako piše Biznirs.rs, najjeftinije je u Južnoj i Istočnoj Srbiji, gde je hektar prodat za samo 300 evra. Ti podaci ukazuju na pad cena poljoprivrednog zemljišta, jer je u prvoj polovni prošle godine cena hektara prelazila 40.000 evra.
Uprkos ovim kretanjima, prema rečima agroekonomskog analitičara Branislava Gulana, u poslednjih nekoliko godina nije došlo do značajnije promene cene zakupa poljoprivrednog zemljišta u Srbiji, i ona se kreće između 200 i 250 evra po hektaru.
Državno zemljište je, kako kaže, jeftinije, dok je ono u privatnom vlasništvu nešto skuplje. U našoj zemlji, ističe on, ukupno ima 5,1 milion hektara obradivog zemljišta.
"U Srbiji imamo oko 510.000 hektara državnog zemljišta, od kojeg je oko 210.000 hektara slobodno, a ostalo država daje u zakup. To je jeftinije u odnosu na ono što nude privatnici, ali svakako varira u odnosu na mesto gde se nalazi - da li je prva linija (pored puta) ili negde dalje. Imamo oko 400.000 do 600.000 hektara neobrađene zemlje, dok privatnici drže 4,1 miliona hektara obradivog zemljišta. Ukupno se obrađuje, odnosno koristi 3,476 miliona hektara", objašnjava sagovornik portala Biznis.rs.
On je naglasio da poljoprivredno zemljište u zakup obično daju stariji ljudi koji više ne mogu da ga obrađuju ili naslednici, ali i crkva.
"Crkvi je vraćeno oko 80.000 hektara i ona najveći deo daje u zakup. Recimo, jedan monah i dve monahinje u manastiru ne mogu sami da rade. U Sremu imamo 16 manastira i svima je vraćena zemlja. Takođe, vremenom se povećavaju i površine koje se daju u zakup, jer je nama prosečna starost vlasnika zemljišta iznad 65 godina. Od ukupno 565.000 gazdinstava u Srbiji njih 217.623 su veličine do dva hektara", navodi Gulan.
Dodaje da je broj gazdinstava u poslednjih 10 godina opao za više od 60.000, pošto ih je 2011. bilo 630.000.
"Oni koji obrađuju zemljište imaju prihod po hektaru oko 1.000 dolara, što je jako nisko, jer u Evropi ta zarada ide do 26.000 dolara. To važi za Dansku, Holandiju i ceo nordijski sistem, i mi ne možemo sa 1.000 dolara nigde da budemo konkurentni. Problem je u obrtanju kapitala. U svetu se to radi na svakih nedelju dana, tako da oni godišnje obrću kapital 52 puta, a mi čekamo da rode pšenica ili kukuruz i kapital se obrne dva do tri puta. Tu je razlika između bogatih seljaka u svetu i naših siromašnih", naglasio je Gulan.
Prema njegovim rečima, ne zakupljuje mnogo stranaca domaće zemljište - otprilike 130.000 hektara su pre dve godine držali u zakupu, i to najviše u Vojvodini.
"Vojvodina ima najplodniju zemlju, južno je uglavnom treća do peta kategorija. Na Čeneju kod Novog Sada, na primer, cena ide do 100.000 evra po hektaru. Ispod 20.000 u Vojvodini ne može da se kupi hektar zemljišta. Najjeftinije je u Babušnici, Beloj Palanci i drugim južnim krajevima. Niški, Pčinjski i Toplički spadaju u najsiromašnije krajeve u Srbiji i tu može da se nađe zemlja i po ceni od nekoliko stotina evra za hektar", obrazložio je sagovornik Biznis.rs.
Podsetimo, najavljeno je da će se popis poljoprivrede Srbije obaviti od 1. oktobra do 15. decembra ove godine. Preliminarni rezultati biće objavljeni do 31. januara 2024. godine, a konačni rezultati sukcesivno do kraja 2025. godine.
Najskuplji kvadrat u Kaću
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), najskuplji kvadrat poljoprivrednog zemljišta prometovan je u Kaću po ceni od 40 evra po metru kvadratnom (m2) za parcelu površine 52 ara. Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji lane prometovano je u opštini Čoka po ceni od 2,36 miliona evra za 163 hektara (ha).
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
VIDEO Četvrti dan borbe protiv vatrene stihije u Deliblatskoj peščari: Brane se kuće u Šumarku
08.08.2026.•
2
U Deliblatskoj peščari već četvrti dan traje borba protiv vatrene stihije.
Dvojica radnika povređena u fabrici u Kikindi
08.08.2026.•
0
Dvojica radnika fabrike "Le belier" u Kikindi, starosti 41 i 48 godina, povređena su danas.
Obustavljen saobraćaj između Gaja i Šumarka zbog požara u Deliblatskoj peščari
08.08.2026.•
0
Saobraćaj na putu Gaj - Šumarak obustavljen je zbog požara u Deliblatskoj peščari.
Studenti u Pančevu prikupljaju pomoć za vatrogasce i dobrovoljce u Deliblatskoj peščari
07.08.2026.•
2
Udruženi pančevački studenti su najavili da će u subotu, 8. avgusta, organizovati akciju prikupljanja pomoći za vatrogasce i dobrovoljce koji gase požar u Deliblatskoj peščari.
Vetar i dalje otežava gašenje požara u Deliblatskoj peščari, dim se oseća i u Pančevu
07.08.2026.•
5
Borba sa požarom u Deliblatskoj peščari nastavljena je i tokom popodneva, a prema informacijama sa terena, promenljiv vetar i dalje predstavlja najveći problem za vatrogasce i ostale angažovane službe.
Požar na deponiji povećao zagađenje u Sremskoj Mitrovici: Vetar nosi dim i u susedne opštine
07.08.2026.•
1
Požar na regionalnoj deponiji u Sremskoj Mitrovici ozbiljno je podigao nivo zagađenja vazduha u tokom gradu, a gusti dim se širi i ka susednoj opštini Ruma, pišu lokalni mediji.
FOTO: Posle otmice, povratka u Srbiju i oporavka, orao Feliks ponovo na slobodi
07.08.2026.•
9
Orao krstaš koji je posle mukotrpnih međunarodnih pregovora, otmice i vojne intervencije vraćen u Srbiju iz Libana, posle uspešnog oporavka opet je na slobodi.
Zatvara se put između Sombora i Kule zbog radova
07.08.2026.•
12
Saobraćaj na državnom putu Sombor - Kula, u blizini mesta Kula, biće obustavljen zbog radova na rehabilitaciji kolovoza, saopštili su Putevi Srbije.
Uhapšen zbog krađe pet automobila: Vlasnici ostavljali ključeve u bravama
07.08.2026.•
4
Policija je uhapsila jednog 30-godišnjaka zbog sumnje da je u Rumi i Staroj Pazovi ukrao pet automobila čiji su vlasnici ostavljali ključeve u kontakt-bravama, saopštila je danas Policijska uprava Sremske Mitrovice.
Iz saobraćaja isključeno 14 vozača u Južnobačkom okrugu
07.08.2026.•
0
U četvrtak, 6. avgusta, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se osam saobraćajnih nezgoda u kojima je pet osoba zadobilo lake povrede.
Požar u Deliblatskoj peščari ponovo se razbuktao prema Šušari
07.08.2026.•
3
Požar u Deliblatskoj peščari danas se ponovo razbuktao prema Šušari, nakon što se jutros primirio, javila je Radio-televizija Srbije.
Poskupeo izgrađen most kod Barice u Inđiji: Procenjena vrednost radova 17 miliona dinara
07.08.2026.•
5
Zahtev Opštine Inđija za izmenu građevinske dozvole za pešačko-biciklistički most kod Barice usvojen je juče, a novom dokumentacijom predračunska vrednost radova povećana je sa 14,39 miliona na 17,07 miliona dinara.
Velemir: Zrenjanin kažnjava male privrednike astronomskim računima za smeće
07.08.2026.•
8
Grad Zrenjanin ponovo se našao među gradovima sa najvišim komunalnim nametima, ovog puta kada je reč o ceni iznošenja smeća za privredne subjekte.
Zbog požara u Deliblatskoj peščari evakuacija Čardaka i Šumarka, vanredna situacija u delu opštine Kovin
06.08.2026.•
21
Požar u Deliblatskoj peščari zahvatio je oko 700 hektara, a zbog približavanja vatre naseljima Čardak i Šumarak počela je preventivna evakuacija stanovništva.
Lokalizovan požar na području nekadašnje Zorke u Subotici: Nema opasnosti po stanovništvo
06.08.2026.•
1
Požar koji je danas oko 15 časova izbio na području nekadašnje hemijske industrije "Zorka" u Subotici lokalizovan je nakon dva i po sata gašenja, a vatrogasci trenutno rade na dogašivanju.
Sombor u 15 sati najtopliji u Vojvodini - izmereno 40 stepeni
06.08.2026.•
7
U Somboru i Ćupriji u 15 časova izmereno je 40 stepeni, dok je najniža temperatura zabeležena na Kopaoniku - 22.
Zrenjaninska vlast mesec dana odbija da raspravlja o peticiji protiv poskupljenja vode
06.08.2026.•
2
Prošlo je mesec dana otkako Novi DSS na pisarnici Skupštine grada Zrenjanina predao peticiju sa 5.000 potpisa građana i zahtevom da se poništi odluka o četvorostrukom poskupljenju vode iz gradskog vodovoda.
FOTO: Proglašena vanredna situacija u Bačkoj Palanci zbog požara na deponiji
06.08.2026.•
2
U Bačkoj Palanci je, danas, 6. avgusta, proglašena vanredna situacija, zbog požara na deponiji koja gori od noći između utorka i srede.
Obustavljena plovidba na kanalima u Bačkoj
06.08.2026.•
2
Obustavljena je plovidba na bačkom delu Hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav, saopštile su "Vode Vojvodine".
VIDEO: Ponovo gori deponija u Bačkoj Palanci, vatrogasci na terenu
05.08.2026.•
13
Požar na deponiji u Bačkoj Palanci ponovo se razbuktao.
Privremena obustava i izmena saobraćaja između Silbaša i Rumenke zbog "Slovačkih narodnih svečanosti"
05.08.2026.•
0
Zbog održavanja manifestacije "64. Slovačke narodne svečanosti", u subotu, 8. avgusta, od 19.30 do 20 časova, biće izmenjen režim saobraćaja na državnom na deonici Silbaš (Bački Petrovac) - Rumenka.
Komentari 3
razocaran
Agronom
No Mercy
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar