Predsednik Slovačke nakon sastanka sa Vučićem: Incident u Bačkom Petrovcu se desio zbog političkih stavova

Predsednik Slovačke Peter Pelegrini rekao je da je "uzrok incidenta koji se dogodio u avgustu u Bačkom Petrovcu politički konflikt i da niko nije ciljano napadao Slovake tom prilikom".
Predsednik Slovačke nakon sastanka sa Vučićem: Incident u Bačkom Petrovcu se desio zbog političkih stavova
Foto: 021.rs
On je nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu kazao novinarima da ide sutra u Bački Petrovac da razgovara sa Slovacima o jeziku, kulturi i istoriji i da njegova poseta "ne treba da ima nikakve veze sa unutrašnjom politikom".
 
"Neki Slovaci podržavaju Srpsku naprednu stranku (SNS), a neki ne. Ne mogu ja da ulazim u to. To su stvari koje se tiču države", rekao je Pelegrini.
Vučić je kazao da "ta dešavanja nisu imala veze sa Slovacima i da niko u Srbiji nema ništa protiv Slovaka".
 
Po njegovim rečima, "prepucavale su se dve grupe ljudi koje drugačije misle, a neki mediji su to preuveličali".
Do sukoba u Bačkom Petrovcu, 9. avgusta, došlo je kada su aktivisti SNS, predvođeni lokalnim opštinskim funkcionerima, došli da spreče održavanje izložbe fotografija o protestima i nasilno je prekinuli.
 
To je trebalo da bude jednodnevna izložba u parku, kao doprinos "Slovačkim narodnim svečanostima".
 
Izložbu su organizovale neformalne grupe građana - Slovaka iz Bačke, Banata i Srema, koji su devet meseci prikupljali fotografije sa protesta širom Vojvodine, u mestima u kojima žive vojvođanski Slovaci.
 
Aktivisti SNS su, uprkos prisustvu policije, iscepali sve fotografije, a nekoliko sati kasnije, kada je postavljena nova izložba i policija se povukla, došlo je i do tuče u kojoj je povređeno nekoliko građana.
Predsednik Slovačke izrazio je zahvalnost Srbiji što je spremna da preuzme neke troškove za slovačku zajednicu koje ona ne može sama da snosi.
 
"Želim da zahvalim što predsednik sutra ide sa mnom u posetu Vojvodini, zajedno ćemo razgovarati sa predstavnicima slovačke manjine koja živi u Srbiji i kojoj treba pomoć srpske vlade", rekao je on.
 
Pelegrini je naveo da će se on i Vučić vratiti izvornom projektu koji je on želeo još kao premijer: da Slovaci u Srbiji imaju Slovački dom. Kako je rekao, Vučić je odobrio pomoć da se takav dom sagradi u kratkom roku i da su Slovaci za to zahvalni.
 
"To je ulaganje od nekoliko miliona i to slovačka zajednica nikad ne bi mogla sebi da priušti, to je stvarno gest predsednika Vučića. To će biti prostor gde će svi moći da se sastaju, gde će biti događaja za sve Slovake, zahvalan sam, ne samo u ime Slovaka koji žive u Srbiji nego i onih koji žive u Slovačkoj", rekao je Pelegrini.
 
Rekao je da će prvi sutrašnji sastanak biti s predstavnicima institucija kulture Slovaka u Vojvodini.
 
"Idem sutra da se sretnem sa predstavniciama naše manjine i razgovaram o tome šta je Slovacima potrebno da održe svoju kulturu", rekao je on.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Aleksandar

    21.12.2025 19:23
    Sav normalan narod
    Je ustao, kao i Slovaci, protiv pljačke i korupcije. Neće im ni sutra dozvoliti da mrdnu iz kuća ti isti batinaši koje su opisali u pismu predsedniku Slovačke. Taj neće ni moći da vidi nikoga jer će sve biti namešteno koga sme da sretne i sa kim da razgovara.
  • Nikola

    21.12.2025 19:06
    Petrovac
    Znaci i slovacka Vlast takodje pere ruke od svojih, ne bi da se zamera i samo gleda biznis, licnu korist i pare. U divnom svetu zivimo, nema sta.
  • Mila

    21.12.2025 19:01
    Sramne izjave obojice, jako su im vasne manjine i u jednoj i drugoj drzavi . Nacionalisti .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina