Aplikacije za učenje jezika sve popularnije među Novosađanima
Putem interneta danas se može naučiti gotovo sve, od kuvanja pa do programiranja, ali sve veću popularnost među Novosađanima stiču aplikacije za učenje jezika.
Foto: Pixabay
Aplikacije poput "Duolinga", "Memrise", "Busuu" i "Babbel" svojim korisnicima omogućavaju da lako i jeftino unaprede svoje znanje stranih jezika. Naučno istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Njujorku pokazalo je da se za 34 sata korišćenja aplikacije za jezike "Duolingo" može steći znanje jednako onom koje se na fakultetu stekne u toku jednog semestra.
Asistent na odseku za Anglistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Predrag Kovačević smatra da aplikacije mogu pomoći pri učenju jezika, ali da je vrsta znanja koja se putem njih dobija drugačija.
"Pitanje je koja vrsta znanja se stiče apikacijom i kako se ono može uporediti sa znanjem koje se stiče kroz nastavu. Najbitnije od svega je što se znanja koja se stiču kroz časove stiču u interakciji sa drugim studentima i profesorom i tu se pored najstrože definisanih gramatičkih veština, stiču i veštine komunikacije", kaže Kovačević.
Jedna od najčešćih zamerki koju stručnjaci imaju na upotrebu aplikacija za učenje jezika je ta da ovi softveri ne nude mogućnost razgovora sa ljudima na tom jeziku već samo razvijaju gramatičke veštine i poznavanje vokabulara. Takođe, u programima ne postoji mogućnost da se postavi konkretno pitanje u vezi sa određenom nejasnoćom, već se prilikom učenja jezika na ovaj način mora pratiti unapred utvrđena struktura.
Studentkinja Jovana Cvijanović već više od pola godine koristi aplikaciju "Duolingo" za učenje ruskog jezika. Po njenim rečima, aplikacija joj pomaže za razumevanje, ali nije sigurna koliko bi joj pomogla u stvarnoj komunikaciji.
"Već dosta dugo koristim aplikaciju za učenje ruskog jezika i pomogla mi je tako što mogu da razumem tekstove na tom jeziku, ali nisam sigurna da bih mogla da vodim razgovor", navodi ona.
Iako aplikacije mogu da pruže određena znanja, jezičke večeri koje organizuje "Language club Novi Sad" u Radio kafeu daju iskustvo učenja jezika kroz kontakt licem u lice. Jedan od učesnika ovih jezičkih večeri Nemanja Ćuk smatra da se jezik ipak najbolje uči kroz "živi" razgovor.
"Aplikacije mogu da budu samo pomoćno sredstvo, koje će pomoći da učenje bude lakše. Verovatno je moguće i preko aplikacije dobro naučiti jezik, ali je potrebno mnogo vremena i truda", dodaje Ćuk.
Predrag Kovačević prednost aplikacija vidi u tome što one korisnika obavezuju na konkretan rad. Međutim, on misli da učenje jezika na taj način ne može da obuhvati sve veštine koje su potrebne za potpuno vladanje jezikom.
"Ne iznenađuje me da ovim načinom učenja mogu da se postignu određeni rezultati, ali to su rezultati ograničenog domena. Oni se tiču uglavnom gramatičkog poznavanja jezika, poznavanja vokabulara, i to jeste jezičko jezgro. Međutim, jezik potpada u domen komunikacije koji je mnogo širi fenomen i zbog toga je nastava nešto što će uvek imati prednost u odnosu na ovaj vid edukacije", zaključuje asistent Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Jasno je da aplikacije imaju svoje prednosti i mane, one predstavljaju korisnu pomoć pri savladavanju jezika, ali i dalje kaskaju za tradicionalnim oblicima obrazovanja. Zbog toga se na ovaj vid učenja može gledati kao na određenu vrstu edukativne rekreacije koja je svojom strukturom nalik na igru, može da vas privuče da počnete sa učenjem jezika, ali je za savladavanje francuskog, italijanskog, španskog ili ruskog na višem nivou i dalje potrebno pohađanje časova ili "živi" razgovor sa drugim ljudima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Grad Novi Sad i SNP potpisali sporazum: Novosađani će u autobusima GSP-a slušati najlepša klasična dela
15.12.2025.•
4
Grad Novi Sad i Srpsko narodno pozorište potpisali su Sporazum o saradnji na realizaciji projekta "Najbolji novosadski muzičari sviraju najlepšu muziku za Novosađane".
Odloženo suđenje "porše ekipi" zbog bolesti sudije
15.12.2025.•
5
Suđenje okrivljenima za napad kod Futoške pijace u decembru 2024. godine, tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu, ponovo je odloženo, ovog puta zbog bolesti sudije.
Mesec dana od policijske brutalnosti kod Banovine: MUP bez informacija koji policajac je tukao devojku
15.12.2025.•
11
Prošlo je skoro mesec dana od kako je u Novom Sadu održan skup podrške autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću, a javnosti i dalje nije poznato ko su policajci koji su se brutalno razračunavali sa demonstrantima.
U Novom Sadu tokom vikenda rođeno 18 beba
15.12.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 18 beba.
Prijave Novosađana za subvencije za energetsku sanaciju kuća i stanova od 22. decembra: Objavljen javni poziv
15.12.2025.•
4
Prijave Novosađana na konkurs za sufinansiranje energetske sanacije kuća i stanova na teritoriji grada počeće 22. decembra.
U Novom Sadu danas promenljivo oblačno
15.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti promenljivo oblačno.
U Novom Sadu u ponedeljak promenljivo oblačano vreme
14.12.2025.•
0
Ponedeljak u Novom Sadu biće promenljivo oblačan.
U Srpskom narodnom pozorištu obeleženo 150 godina od rođenja Mileve Marić Ajnštajn
14.12.2025.•
4
U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu sinoć je organizovana Svečana akademija povodom obeležavanja 150. godišnjice rođenja srpske naučnice Mileve Marić Ajnštajn.
Fon Bekerat: BioSens je primer onoga što Srbija može da postigne kada se nauka i evropska saradnja objedine
13.12.2025.•
2
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Andreas fon Bekerat izjavio je da je Institut BioSens "snažan primer onoga što Srbija može da postigne kada se nauka, inovacije i evropska saradnja objedine".
VIDEO Održan protest studenata u Novom Sadu: "Represija je tu da bi nas ućutkala, ali neće im uspeti"
13.12.2025.•
22
Studenti u blokadi održali su protest u Novom Sadu zbog policijske represije.
Hladna i maglovita nedelja pred Novosađanima: Minimalna temperatura u minusu
13.12.2025.•
0
Nedelja u Novom Sadu biće oblačna i maglovita, sa sipećom kišom.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 10 beba
13.12.2025.•
0
Deset beba je rođeno u novosadskom porodilištu Betanija, u prethodnom danu.
Novi red vožnje Srbijavoza od 14. decembra: Pogledajte koje su izmene
13.12.2025.•
4
U nedelju, 14. decembra, stupa na snagu novi godišnji red vožnje u železničkom putničkom saobraćaju.
Danas protest studenata u Novom Sadu: Okupljanje u kampusu, a potom šetnja - ovo je ruta
13.12.2025.•
16
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu danas, 13. decembra, organizuju protest pod nazivom "Jer je odgovornost put do pravde".
Humanitarni bazar u subotu u Ekumenskoj humanitarnoj organizaciji
12.12.2025.•
0
Novogodišnji humanitarni bazar organizuje se u subotu, 13. decembra, u Ekumenskoj humanitarnoj organizaciji.
VIDEO Protest u Petrovaradinu zbog uvođenja naplate parkiranja: Potpisuje se peticija
12.12.2025.•
29
Stanovnici Bloka 8, u Petrovaradinu, organizovali su večeras protest zbog uvođenja naplate parkiranja u tom delu grada, u blizini železničke stanice.
Poznato ko će sanirati fasadu Hitne pomoći na Telepu: Posao vredan skoro 15 miliona dinara
12.12.2025.•
14
Zavod za urgentnu medicinu grada doneo je odluku o dodeli ugovora za sanaciju dela fasade zgrade na Bulevaru patrijarha Pavla, a posao je poveren grupi koju čine firme Enikos Company, BMC Connect i Neo Inženjering.
Novosadski studenti objavili plan protesta u subotu: "Jer je odgovornost put do pravde"
12.12.2025.•
13
Studenti u blokadi fakulteta objavili su plan protesta najavljenog za subotu, 13. decembar, u Novom Sadu.
Magla i tokom vikenda u Novom Sadu, od ponedeljka vedrije
12.12.2025.•
4
U Novom Sadu će za vikend biti maglovito, a temperatura će se nedelju spustiti i ispod nule.
Gradiće se vrtić na Jugovićevu: "Montopu" i saradnicima 705 miliona
12.12.2025.•
3
Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove dodelila je tender grupi ponuđača za izgradnju vrtića u naselju Jugovićevo u vrednosti od gotovo 705 miliona dinara sa PDV-om.
Komentari 6
Pavle
Brunova mama
Elly
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar