U radnoj zoni IV u Novom Sadu danas je počela gradnja drugog pogona japanskog Nideka koji bi trebalo da bude završen početkom 2023. godine.
Foto: 021.rs
Kako je saopšteno prilikom polaganja kamena temeljca, novi pogon "Nidec Elesys Corporation" se gradi na 36.000 kvadrata i za početak tu će raditi 100 ljudi, a u planu je da ima 200 zaposlenih. U ovom pogonu će se proizvoditi inverteri i elektronski kontrolori za automobile.
Početak gradnje je usledio sedam meseci nakon što je počela izgradnja prvog pogona "Nidec Electric Motor" od 26.000 kvadrata, a čiji se završetak očekuje do oktobra ove godine. U toj prvoj fabrici će se proizvoditi elektro-motori, i kada sve bude završeno, zapošljavaće 300 radnika.
Oba postrojenja gradi "CTP Invest" koji je prošle godine neposrednom pogodbom od Republike i Grada kupio 21 hektar po ceni od 993,6 miliona dinara. Kompanija "CTP" se bavi gradnjom industrijskih parkova i potom te prostore iznajmljuje raznim firmama za fabrike, skladišta i slično, što je slučaj i sa Nidekom sa kojim imaju višegodišnji ugovor.
Kažimo i da nije rečeno kolika je vrednost gradnje drugog pogona, a podsetimo da je u decembru rečeno da je gradnja prvog fabričkog postrojenja vredna 250 miliona evra i da je Nidekov plan da u Srbiju u dužem periodu ukupno uloži milijardu evra.
Gradonačelnik Miloš Vučević je ocenio da će Novi Sad uskoro biti bogatiji za još jednu fabriku koja je od značaja za automobilsku industriju u čitavoj Evropi.
"Koliko već u decembru smo položili kamen temeljac za prvu fabriku ovog giganta i evo u julu smo zajedno obišli taj fantastični prostor, koji će uskoro moći da zaposli radnike. Ostali su još neki sitni radovi i zaista sam ponosan što smo pokazali da mi u Srbiji imamo vredne ruke poput naših prijatelja iz Japana, koji su, očigledno zadovoljni našom efikasnošću, odlučili da još više ulažu u Novi Sad i da danas postavimo još jedan kamen temeljac za novu fabriku. Ulaganje u Srbiju deo je dugoročne strategije kompanije, a pokretanje ove prve fabrike u Novom Sadu prvi je korak ka uspostavljanju evropskog industrijskog parka Nidek", naveo je Vučević.
Predstavnici japanskog Nideka su se zahvalili Novom Sadu i Srbiji na podršci i najavili da će nastaviti da šire svoje poslovanje i zapošljavaju domaće kadrove.
Nosilac projekta i investitor je de fakto CTP invest a ne japanska firma za elektromotore, Japanci mogu da dođu i za tri meseca da odu - i nikom ništa, poenta je u hali za izdavanje, jer je to nova privredna grana u Srbiji...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Klinički centar Vojvodine potvrdio je da je 4. marta pao deo plafonske konstrukcije u sobi za dnevni odmor zaposlenih, prilikom čega je povređena jedna medicinska sestra.
Zbor građana Mesne zajednice Narodni heroji, zajedno sa još 13 zborova građana, danas, 22. marta organizuje događaj pod nazivom "Zbor se pita, i dalje!", na livadici pored terena SC Sajmište.
Profesori Jovine gimnazije održali su i danas, tokom radne subote, jednočasovni štrajk upozorenja u sve tri škole u koje su odlukom direktora raseljeni od početka školske godine.
Skup u znak sećanja na Vukašina Crnčevića iz Zmajeva, koji je preminuo od posledica povreda zadobijenih u padu nadstrešnice Železničke stanice, počeo je ispred Ekonomske škole.
Udruženje građana "Almašani" dobitnik je ovogodišnje Zlatne nagrade "Costa Carras", prestižnog evropskog priznanja koje se dodeljuje za građanske inicijative u zaštiti ugroženog kulturnog i prirodnog nasleđa.
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je tender za opremanje slobodnih površina dečijim igralištima predškolske ustanove "Roda" u Veterniku.
Povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, Dom zdravlja Novi Sad i Institut za javno zdravlje Vojvodine organizuju akciju u Merkator centru, u petak, 20. marta.
Komentari 8
Антун Чупак
Pikac
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar