"Oko sokolovo": Evo kolike kazne će plaćati Novosađani, stiglo pojašnjenje gradonačelnika
Gradsko veće utvrdilo je visinu kazni koje će izdavati "Oko sokolovo", odnosno sistem "NS patrol", koji počinje da se primenjuje početkom 2023. godine.
Foto: 021.rs
Za nedozvoljeno parkiranje na ulici ili bilo kojoj drugoj saobraćajnoj površini kazna će biti 5.000 dinara, a za parkiranje na zelenom prostoru 25.000 dinara.
Međutim, kazna bi mogla da bude i veća, budući da je dodat novi član u odlukama o uređenju grada i o održavanju javnih zelenih površina, po kojem se kazne plaćaju i ako se ne dostave podaci o tome ko je upravljao vozilom u vreme prekršaja.
Izmene ovih odluka naći će se na predstojećoj sednici Skupštine grada.
U predlozima odluka se navodi da će se vlasnik, u ovom slučaju fizičko lice, kazniti sa 25.000 dinara ukoliko u roku od osam dana od dana saznanja za učinjen prekršaj ne dostavi potpune i tačne podatke o identitetu lica kome je omogućeno upravljanje vozilom i dokaz kojim se može utvrditi ko je upravljao vozilom u tom trenutku. Kazne za privatna lica su znatno veće.
Iz Kabineta gradonačelnika je tokom popodneva stiglo saopštenje u kojem se obrazlaže uvođenje nove kazne.
"Za nepropisno zaustavljanje, odnosno ostavljanje vozila na javnoj površini trebalo bi da odgovara vlasnik vozila. U praksi su učestali slučajevi zloupotrebe od strane dela nesavesnih građana, u kojima se u cilju opstrukcije prekršajnog postupka od strane vlasnika vozila najčešće iznose tvrdnje da vlasnik vozila nije neposredno zaustavio, odnosno ostavio vozilo na javnoj površini, već da je učinilac prekršaja neko drugi, pri čemu po trenutno važećim gradskim odlukama ne postoji obaveza vlasnika da identifikuje osobu za koju tvrdi da je učinilac prekršaja", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je "u cilju sprečavanja pokušaja izigravanja propisa, predlogom odluke, kao novina, propisan prekršaj za vlasnika vozila koje je zaustavljeno na javnoj površini, ukoliko ne dostavi potpune i tačne podatke u roku od osam dana od dana saznanja za učinjeni prekršaj, o identitetu osobe kojoj je omogućeno upravljanje vozilom i dokaz na osnovu kojeg se na nesporan način može utvrditi da je ta osoba načinila prekršaj".
Iz Kabineta gradonačelnika navode da je slično propisano i Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima i da se dokazom smatra pisana izjava overena od strane nadležnog organa kojom lice čije je podatke dao vlasnik, odnosno korisnik vozila, potvrđuje da je upravljalo vozilom u određeno vreme.
Podsećamo da gradonačelnik Milan Đurić, ranije danas, na pitanja 021.rs, nije mogao da objasni šta znače ovi dodatni članovi.
"Ono što znam jeste da je kazna 5.000 dinara za javne površine, odnosno 25.000 za zelene. Ne znam, stvarno, šta je tih 25.000", odgovorio je gradonačelnik na pitanja 021.rs o novim članovima u odlukama koje će se naći pred odbornicima u Skupštini grada.
"Oko sokolovo", koje će se u Novom Sadu zvati "NS patrol", trebalo bi da startuje 1. januara, ali neće odmah biti pisane kazne.
Gradonačelnik Đurić kaže da se sistem ne uvodi kako bi se građani zastrašili, već da bi se uveo red.
Prema predlogu izmena navedenih odluka, kazne za nepropisno pakiranje na javnoj površini za pravna lica je 25.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu 10.000 i preduzetnika 15.000 dinara. Uz ovo ide i 75.000 dinara za pravna lica, 25.000 dinara za odgovorna lica u pravnom licu i 50.000 za preduzetnika ako u roku od osam dana ne dostavi dokaz ko je upravljao vozilom u momentu prekršaja.
Kazne za nepropisno parkiranje na zelenoj površini za pravna lica je 150.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu 25.000 i preduzetnik 75.000 dinara. Dodatno, za zelene površine za nedostavljenje dokaza ko je upravljao vozilom u momentu prekršaja, kazne su za pravna lica je 150.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu 25.000 i preduzetnik 75.000 dinara.
Napomena: Tekst je izmenjen nakon što je iz Kabineta gradonačelnika stiglo objašnjenje o kakvim izmenama odluke se radi.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Tribina sa studentima u subotu na Klisi: Tema lokalni problemi
04.08.2026.•
1
Novosadski studenti u blokadi u subotu, 8. avgusta, organizuju tribinu na kojoj će sa meštanima Klise razgovarati o lokalnim problemima.
VIDEO: Dunav u Novom Sadu otkrio ostatke utvrđenja iz 18. veka
04.08.2026.•
6
Nizak vodostaj Dunava otkrio je ostatke utvrđenja Insel Schanz (Ostrvski šanac), koje je podignuto sredinom 18. veka u blizini Petrovaradinske tvrđave.
GP "Solidarnost" o izjavi ministra: Jovina je identitet Novog Sada, on se ne predaje, već čuva
04.08.2026.•
9
Građanski pokret "Solidarnost" osudio je izjavu ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića da bi Jovinu gimnaziju trebalo "vratiti crkvi".
Još dva vrela dana u Novom Sadu, pa minimalno svežije
04.08.2026.•
4
Još naredna dva dana u Novom Sadu biće "paklena", a onda sledi minimalno osveženje.
MAPA: Radovi u Novom Sadu - izbegavajte ove lokacije
04.08.2026.•
5
Sezona letnjih radova na ulicama Novog Sada uveliko je u jeku.
Dom zdravlja kupuje novi RTG aparat za snimanje zuba vredan 29 miliona dinara
04.08.2026.•
2
Dom zdravlja "Novi Sad" raspisao je javnu nabavku za kupovinu RTG aparata za snimanje zuba.
Roditelji Jovinih učenika: Zbog izjave o vraćanju gimnazije SPC - ministar Stanković da podnese ostavku
04.08.2026.•
74
Roditelji učenika Jovine gimnazije od ministra Dejana Vuka Stankovića očekuju da odmah, bez odlaganja, podnese ostavku na mesto ministra prosvete zbog izjave o toj školi.
Novo naselje dobilo "NS bajk" stanicu za iznajmljivanje bicikala
04.08.2026.•
1
Nova "NS bajk" stanica otvorena je na Novom naselju, na uglu Bulevara vojvode Stepe i Bulevara Slobodana Jovanovića.
U Novom Sadu za jedan dan rođena 21 beba, među njima i bliznakinje
04.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođena 21 beba.
Nema odmora od vrućine: Pred Novosađanima još jedan vreo dan
04.08.2026.•
1
Novosađane i danas očekuje "pakleni" dan.
Deset ključnih pitanja i potpitanja na koja suđenje za pad nadstrešnice treba da odgovori
04.08.2026.•
16
Još tri meseca ostala su do druge godišnjice pada nadstrešnice, a tek sada izvestan je početak samo jednog od tri moguća suđenja.
Nove radionice Škole za psihomotorni razvoj beba u avgustu
03.08.2026.•
0
I u avgustu će biti održane četiri besplatne radionice Škole za psihomotorni razvoj beba, u Gradskom centru za unapređenje reproduktivnog zdravlja.
Ministar prosvete: Možda je rešenje za Jovinu gimnaziju da je vratimo crkvi
03.08.2026.•
156
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da bi rešenje za gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj" možda bilo da se ona vrati Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja ju je osnovala.
Utorak pred vama: Novosađani, nastavlja se toplotni talas
03.08.2026.•
0
U Novom Sadu toplotni talas ne jenjava, ipak građane očekuju nova kulturna dešavanja i poneko isključenje struje i vode.
Protestna akcija održana na Trgu slobode zbog tri nova slučaja femicida
03.08.2026.•
0
Tišinom od osam minuta večeras je Aktivistička grupa Žene za promene odala poštu za osam žrtava femicida u Srbiji ove godine.
Šta brine Novosađane: Voda, prenaseljenost, nedostatak zelenila...
03.08.2026.•
8
Voda za piće, prenaseljenost i nedostatak zelenila biće najveći problemi Novog Sada u budućnosti, smatra publika portala 021.rs.
Grad traži rešenje za taksi stajališta: Biće analizirano postojeće stanje i predložene promene
03.08.2026.•
7
Gradska uprava za saobraćaj i puteve raspisala je javnu nabavku za izradu studije saobraćajno-tehničkih uslova, kriterijuma i preporuka za uređenje i unapređenje taksi stajališta u Novom Sadu.
Novosađani, rok za treću ratu poreza na imovinu je 14. avgust
03.08.2026.•
0
Rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu za 2026. godinu ističe u petak, 14. avgusta.
U petak u Novom Sadu mogući pljuskovi sa grmljavinom, za vikend blagi pad temperature
03.08.2026.•
0
Novosađane i u utorak očekuje "pakleni" dan.
Novi Sad bi mogao da dobije spomenik "Majka Makedonija": Evo kako je zamišljeno da izgleda
03.08.2026.•
48
Na današnjoj sednici Saveta za kulturu i informisanje Skupštine Novog Sada odlučeno je da će se tražiti mišljenje JP "Urbanizma" o spomeniku pod nazivom "Majka Makedonija".
VIDEO Satelitski snimci: Kako opada Dunav u Novom Sadu
03.08.2026.•
18
Dunav u Novom Sadu nastavlja da opada.
Komentari 99
Neša
Bice bolje
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar