Gašenje malih knjižara u Novom Sadu: Da li su veliki lanci sve što će ostati?
Do ljubitelja knjiga u Novom Sadu i ovog meseca stigla je vest o prestanku rada još jedne lokalne knjižare.
Foto: 021.rs
Knjižari "Nublu" nakon skoro 30 godina poslovanja, trenutno preti zatvaranje ukoliko ne uspe da pronađe novi prostor za svoje knjige, dok je knjižara "Most" prestala sa radom krajem februara ove godine.
Sa pojavom velikih izdavačkih lanaca, zatvaranje lokalnih knjižara postaje, u neku ruku, neminovno.
Zoran Kolundžija, osnivač "Prometeja" i vlasnik knjižare "Most", ističe značaj lokalnih knjižara i ukazuje na razlike u poslovanju.
"One su veoma važne, ali teško mogu da opstanu, tako da smo mi upravo i zatvorili ovu našu knjižaru 'Most' posle 29 godina. Na drugoj strani se primeti da u Beogradu, recimo, neki izdavači pokušavaju da otvore knjižare jer monopol na tržištu drže veliki lanci kao što su 'Vulkan' i 'Delfi' i tu se podrazumeva da svako može naći sve, međutim, ne možete. Manje knjižare su okrenute ka tome da budu profilisane, da imaju nešto što je teže naći", kaže Kolundžija za 021.rs.
U razgovoru sa Novosađanima saznajemo da među njima postoji zajednička stigma o tome da su knjige dosta skuplje u lokalnim knjižarama, pa zato preferiraju da ih kupuju u onim većim. Opredeljuju se za ove lance knjižara većinom zbog čestih akcija, sigurnosti da će tamo naći sve što traže, a delom i zbog dobrog marketinga.
Redovna posetiteljka ovih knjižara, Teodora Stojković ističe za 021.rs da je odabir mesta za kupovinu knjiga stvar neke kolektivne navike.
"Ja kupujem i u većim i u lokalnim, ali da budem iskrena, češće je u pitanju 'Vulkan' ili 'Laguna', verovatno je do popusta ili njihovog dobrog marketinga, mada možda je u pitanju to što smo nekako svi kolektivno navikli i naučili da prvo odemo do 'Vulkana' ili 'Lagune' i zaboravljamo zapravo da neku dobru knjigu možemo naći pre u lokalnoj knjižari nego u tim većim", kaže Stojković.
Tržište za prodaju knjiga u poslednjih nekoliko godina oslanja se uglavnom na komercijalizaciju. Najtraženije knjige u knjižarama u većini slučajeva su one koje su adaptirane u različite vrste produkcija i tu dominira brza prodaja. Knjige koje se smatraju temeljem kulture sve ređe nalazimo na ovakvim mestima, a lokalne knjižare nastavljaju da se gase.
Dina Rašić koja je zaposlena u knjižari "Zenit Books" smatra da su u lokalnim knjižarama najznačajniji ljudi koji su uvek spremni da preporuče dobru literaturu.
"Mislim da knjižare generalno imaju značaj, bio on lokalni ili globalni, pogotovo pošto smo svedoci da se dosta knjižara kako u svetu, tako i kod nas gase. Od velikog su značaja zato što u malim, nezavisnim knjižarama možete uvek zateći ljude koje će umeti da vam preporuče dobru literaturu koji će napraviti izbor knjiga za vas, a samim tim i nekako širiti dobru književnost", rekla je Rašić za 021.rs.
Iako se poslednjih godina zbog ovih velikih lanaca otvorio veliki broj knjižara i prodao ogroman broj knjiga, bio je to jedan od faktora gašenja manjih preduzeća.
Ono što građani trenutno mogu da urade da spreče zatvaranje još jedne lokalne knjižare jeste da sada svoju podršku pruže knjižari "Nublu", koja trenutno traži novi prostor.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Šta se planira na Slanoj bari: Nove kuće i kanalizacija
15.06.2026.•
0
Plan generalne regulacije dela Klise, odnosno Slane bare, zapadno od Sentandrejskog puta, nalazi se na ranom javnom uvidu i gradski urbanisti najavljuju nove biciklističke staze, sportske terene i kanalizaciju.
Stanković: Konkurs za direktora Jovine u julu, nema potrebe za dramom, nije ministarstvo servis za želje
15.06.2026.•
0
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će konkurs za direktora Jovine gimnazije biti u julu i da mandat sadašnjem direktoru Radivoju P. Stojkoviću ističe u novembru
Konsultacije iz dečje i odrasle neurohirurgije: Dr sci. med. Igor Meljnikov jednom mesečno u Uromedici NS
15.06.2026.•
0
U Poliklinici Uromedica NS ponovo su dostupne neurohirurške konsultacije za dečju i odraslu populaciju, koje će se održavati jednom mesečno u unapred zakazanim terminima.
Sjajne vesti na tmuran dan: U Novom Sadu rođene 23 bebe, među njima i bliznakinje
15.06.2026.•
0
U Novom Sadu su proteklog vikenda rođene 23 bebe.
VIDEO: Deo drveta tokom oluje pao na vozila na Novom naselju, intervenisali vatrogasci i Zelenilo
15.06.2026.•
1
Više vozila oštećeno je juče u Ulici Anđe Ranković kada je tokom oluje koja je pogodila Novi Sad u večernjim časovima puklo drvo i srušilo se na parkirana vozila.
Danas u Novom Sadu svežije i uz kišu
15.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti osetno svežije i povremeno će padati kiša.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović danas ide u zatvor
15.06.2026.•
17
Autoprevoznik Milomir Jaćimović u ponedeljak, 15. juna treba da se javi na izdržavanje zatvorske kazne u zatvor na Klisi, nakon što su mu, kako kaže, novčane kazne koje nije platio preinačene u zatvorsku.
Roditelji đaka Jovine gimnazije danas ispred Ministarstva prosvete: Očekuju odgovor o smeni direktora
15.06.2026.•
4
Roditelji učenika Jovine gimnazije najavili su da će u ponedeljak, 15. juna biti ispred Ministarstva prosvete kako bi sačekali odgovor da li je pokrenut postupak razrešenja direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Novosađani, ako danas date krv, dobijete besplatne biohemijske analize
15.06.2026.•
0
Svi Novosađani koji u ponedeljak, 15. juna doniraju krv, dobiće besplatne biohemijske analize krvi (KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, urea, kreatinin, gvožđe, lipidni status).
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Branku Pavković
15.06.2026.•
1
Akcija "Humanitarni ponedeljak" će u ponedeljak, 15. juna biti namenjena Novosađanki Branki Pavković.
VIDEO Nakon nevremena poplavljena Ulica Nikole Tesle: "Plivamo svako malo"
14.06.2026.•
16
Nakon današnjeg nevremena poplavljena je Ulica Nikole Tesle.
VIDEO: Nevreme pogodilo Novi Sad, padao grad
14.06.2026.•
9
Nevreme je večeras zahvatilo i Novi Sad.
Sutra svežije u Novom Sadu, krajem nedelje ponovo preko 30 stepeni
14.06.2026.•
0
U ponedeljak će u Novom Sadu biti osetno svežije i moguća je kiša.
Pred Novosađanima pretežno sunčan i topao dan, večeras se očekuju pljuskovi
14.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu pretežno sunčano i toplije.
Novosadsko udruženje policije tvrdi: Nema sistemske korupcije u policiji
14.06.2026.•
43
Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" iz Novog Sada ističe da podaci Sektora unutrašnje kontrole pokazuju da kriminal u policiji nisu sistemska pojava, već se odnose na izolovane pojedinačne slučajeve.
SSP: Tužilaštvo da reaguje na Vučevićevo podizanje tenzija u Vojvodini
13.06.2026.•
11
Stranka slobode i pravde je zatražila od tužilaštva da po hitnom postupku pozove predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića.
Građani do utorka mogu da koriste i zatvoreni bazen na Spensu
13.06.2026.•
0
Zbog najavljenog lošeg vremena, građani ovih dana mogu da koriste i zatvoreni bazen na Spensu prema rasporedu koji važi za otvoreni bazen.
Festival grašca u subotu na Petrovaradinskoj tvrđavi: Najveći događaj u regionu posvećen ovoj vinskoj sorti
13.06.2026.•
13
Festival grašca biće održan u subotu, 13. juna, na Petrovaradinskoj tvrđavi, a ove godine obeležiće svoje peto izdanje.
Sutra toplo, uveče kiša sa grmljavinom
13.06.2026.•
0
U Novom Sadu sutra veći deo dana pretežno sunčano i toplije vreme.
Gojković: Nakon obnove Parohijskog doma sledi restauracija enterijera Saborne crkve
13.06.2026.•
19
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković obišla je Sabornu crkvu Svetog velikomučenika Georgija u Novom Sadu i najavila početak radova na restauraciji enterijera hrama.
Dečaci znatno brojniji: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
13.06.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Komentari 17
/
tamo kod njih ima i specijalizovanih knjizara za decu, sa stripovima, na engleskom jeziku.
bananarama
Naravno, i veliki i mali prodaju knjige, ali veliki prodaju knjige veliih izdavača, stranih izdavača, u svom asortimanu nude i igračke kao i školski pribor, uglavnom prodaju čistu komercijalu i u te knjižare uglavnom ulaže oni koji čitaju tu komercijalu i te modernije i mlađe pisce.
Male knjižare drže knjige manjih i malo poznatih izdavača. Drže i staritete koje je čak i preko interneta jako teško pronaći. Ne drže ovu modernu komercijalu, igračke, školski pribor. Uglavnom je 90% asortimana za one probirljive čitaoce koji neće svakakav šund i glupost uzeti u ruke.
Uglavnom, manje ne guše i ne zatvaraju ovi veliki jer se razlikuju kao nebo i zemlja, nisu konkurencija jedni drugima.
Male zatvaraju previsoke kirije koje jednostavno više ne mogu da plaćaju dok je za velike koliko god da im podigneš kiriju to beznačajno jer su u pitanju lanci koji po Srbiji imaju i po nekoliko stotina lokala.
E sada, ako bi se više malih udružili i otvorili zajedničku knjižaru, to bilo super. Ali se onda tu odmah postavlja pitanje sa koliko ko će učestvovati u kiriji, ko će voditi posao, ko će imati glavnu reč, bla, bla, bla, . . .
Куп је битан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar