Novosadski političari o širenju parking zone: Ko je za, ko protiv, a ko predlaže "depo parkinge"
Novi Sad već gotovo dve decenije primenjuje zone naplate parkiranja koje se postepeno šire i na stambene zone.
Foto: 021.rs
Iako su stavovi o efikasnosti ovog sistema različiti, deo Novosađana je zadovoljan uvođenjem zone u njihov kvart, jer imaju stanarsku karticu.
Stav Novosađana koji se zalažu za uvođenje parking zona i u ostale kvartove jeste taj da će na ovaj način oni kao stanari lakše dolaziti do parking mesta u odnosu na one koji njihov kraj posećuju zbog dolaska na posao ili iz nekog drugog razloga.
Portal 021.rs pokrenuo je akciju u kojoj daje mogućnost Novosađanima da postave pitanje odbornicima u Skupštini grada. Jednu Novosađanku je zanimalo upravo uvođenje parking zona.
"Kada će se napraviti zona za parkiranje u drugim delovima grada? Liman, Novo naselje, Detelinara, stanari nemaju gde da parkiraju automobile od ljudi koji dolaze na posao. Novo naselje je isto postalo haotično. Svi znaju, a niko ništa ne preduzima. Garaže nikako, samo sređivanje parking mesta i dodeljivanje parking mesta ljudima koji stvarno žive u tim zonama, ostali nek plaćaju", napisala je ona.
Tragom ovoga pitali smo i odbornike u Skupštine grada šta misle o ovoj ideji i da li predlažu neko drugačije rešenje.
Zamenik gradonačelnika Igor Crnobarac, iz redova Srpske napredne stranke, kaže da za sada nema informacija o značajnijem širenju zone naplate parkinga.
"Odluka o tome da neki deo grada bude u zoni naplate se donosi na osnovu zahteva i potreba građana, zajedno u konsultaciji sa mesnim zajednicama i skupštinama stanara. U ovom trenutku nema najava nekog većeg proširenja zone naplate u Novom Sadu", poručuje Crnobarac za 021.rs.

Igor Crnobarac, SNS
Šef odborničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Robert Kolar kaže da je parkiranje jedan od gorućih problema u gradu koji htino mora da se uredi. Ipak, svestan je, za to nema jednostavnog rešenja.
Kako kaže, ne treba samo širiti zone naplate, niti bi trebalo samo da se grade garaže. Potrebno je da se pronađe kombinacija različitih rešenja koja su primenjena u evropskim gradovima koji su slični Novom Sadu.
"Sigurno je da je gradu od gotovo pola miliona stanovnika potrebno da ima javne garaže, kao što je potrebno i da se reši pitanje stanarskih kartica u stambenim blokovima u kojima ima parking zona. Konačno, sve ovo nije 'zakucano' i ako se neko zoniranje ne pokaže kao dobro, uvek može da se promeni ili ukine. Dakle, treba tražiti pravo rešenje koje svima odgovara. Takođe, stav novosadskih ligaša je i da je potrebno da se naprave 'depo parkinzi' na prilazima gradu. Svaki značajniji prilaz bi imao taj besplatan parking i bio bi povezan posebnom linijom gradskom prevoza sa centrom, uz dva-tri manja stajališta, pri čemu bi cena karte za bus bila u visini cene parkiranja u centru", predlaže Kolar.

Robert Kolar, LSV
Po njegovim rečima, pažnja bi trebalo da se obrati i na mešovite zone, u kojima postoji i stanovanje i poslovanje kako ne bi dolazilo do parkiranja poslovnih vozila na stanarske parkinge. To bi se postiglo naplatom komercijalnih cena parkiranja za poslovna vozila, dok bi radnici išli u javne garaže.
U Srpskoj radikalnoj stranci su stava da bi trebalo da se izgradi mreža javnih garaža umesto da se dalje širi zona naplate. Zamenica predsednika odborničke grupe Snežana Mušicki ukazuje da su potrebna nova parking mesta, dok je sadašnjim ugovorom o javnim garažama predviđeno da se nakon izgradnje ukine više od 450 javnih parking mesta.

Snežana Mušicki, SRS
"Mi smo o tome više puta govorili i na sednicama Skupštine grada, posebno o ukidanju javnih parking mesta nakon izgradnje javnih garaža. Neće se tako rešiti problem parkiranja u centru, nego će se preći sa jednog mesta parkiranja na drugo. Kada pogledate Limane, Novo naselje, okolinu Futoške pijace, Novu Detelinaru, vi jednostavno nemate gde da se parkirate i još ranije smo predlagali da se grade javne garaže u tim delovima grada. One mogu da budu i ispod parkova, ali stvar je da li Grad Novi Sad vidi interes u tome ili ne vidi. Ono što sada vidimo jeste da se one prave za privatnike, a SRS smatra da grad treba da pravi garaže i da potom od te zarade ulaže u nove javne garaže kojima bi se rešio problem parkiranja", stav je Snežane Mušicki.
Ideju o proširenju zone naplate parkinga podržava šef odborničke grupe Nove Demokratske stranke Srbije Bojan Radojević. Po njegovim rečima, parkiranje nije socijalna kategorija i naplata je način da se utiče na funkcionisanje saobraćaja u gradu.

Bojan Radojević, Nova DSS
"Naš stav je da treba da se poveća zona naplate parkiranja. Treba da se fino, pomoću cena, zona i dužine parkiranja reguliše saobraćaj u gradu. Uz širu zonu i efikasan javni prevoz, saobraćaj u gradu bi počeo da funkcioniše mnogo bolje nego što je to sada slučaj", zaključuje Radojević.
Tekst je nastao u okviru projekta "Građani (da se) pitaju" koji je podržala "Slavko Ćuruvija fondacija" u okviru granta "Mediji po meri građana".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dekan Rončević: PMF na "crnoj listi" zbog podrške studentima
22.06.2026.•
1
Dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Srđan Rončević tvrdi da fakulteti trpe različite pritiske, od otežanog finansiranja i kašnjenja uplata do prekida saradnje sa pojedinim privrednim subjektima.
Advokatska komora Vojvodine: Tužilaštvo da ne prejudicira odgovornost u slučaju "zvučnog topa"
22.06.2026.•
10
Advokatska komora Vojvodine (AKV) izrazila je zabrinutost povodom saopštenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i načina na koji su u javnosti predstavljene informacije u vezi sa protestom 15. marta 2025. godine.
I sutra mogući pljuskovi u Novom Sadu, u subotu 36 stepeni
22.06.2026.•
3
Utorak će u Novom Sadu biti veoma topao i očekuju se pljuskovi sa grmljavinom.
Uprava Jovine gimnazije: Nema organizacionog kolapsa, školska godina uspešno završena
22.06.2026.•
9
Uprava Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" saopštila je da su javni stavovi pojedinih strukovnih udruženja i objave na društvenim mrežama o organizacionoj klimi u školi zasnovani na nepotpunim informacijama.
Novosadska odbornica nakon napuštanja Grupe građana "Heroji": Zastupaću stavove Radničke partije, a ne SNS-a
22.06.2026.•
18
"Nisam prešla ni u kakvu Srpsku naprednu stranku, već sa odborničkom grupom Aleksandar Vučić - Novi Sad sutra, imam neku vrstu tehničke saradnje", kaže Branislava Pandurov.
Sahrana novosadskog fotoreportera Dragana Gojića u utorak na groblju u Veterniku
22.06.2026.•
1
Sahrana fotoreportera agencije Beta iz Novog Sada Dragana Gojića biće u utorak, 23. juna na Veterničkom groblju.
Skup podrške Dinku Gruhonjiću i njegovoj porodici večeras na Limanu
22.06.2026.•
0
Organizacije civilnog društva organizuju večeras skup solidarnosti sa porodicom novinara i univerzitetskog profesora Dinka Gruhonjića, čijem sinu je polupan i teško oštećen automobil pre nekoliko noći u Novom Sadu.
Većina ljudi ide kod lekara prekasno: Ovi pregledi mogu sprečiti ozbiljne komplikacije
22.06.2026.•
0
Umor, nedostatak vremena i odlaganje odlaska lekaru često maskiraju ozbiljne zdravstvene probleme.
Novosađani pozvani da daju krv: Naglasak na negativnom Rh faktoru i A pozitivnoj
22.06.2026.•
0
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine poziva davaoce svih krvnih grupa sa negativnim Rh faktorom i davaoci A pozitivne krvne grupe da daju krv.
EFJ: Dinko Gruhonjić više nije bezbedan u Srbiji, za to odgovoran režim
22.06.2026.•
1
Evropska federacija novinara (EFJ) pridružila se svojoj članici, Nezavisnom društvu novinara Vojvodine (NDNV), u najoštrijoj osudi vandalizovanja automobila Davida Gruhonjića, sina Dinka Gruhonjića.
Vikend doneo sjajne vesti: U Novom Sadu rođene 33 bebe, među njima i blizanci
22.06.2026.•
1
U Novom Sadu su proteklog vikenda rođene 33 bebe.
I danas u Novom Sadu veoma toplo, mogući pljuskovi sa grmljavinom
22.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti minimalno svežije i očekuje se pljuskovi sa grmljavinom.
NDNV o razbijanju automobila sina Dinka Gruhonjića: On više nije bezbedan u Srbiji
21.06.2026.•
7
Nezavisno društvo novinara Vojvodine osudilo je u saopštenju razbijanje automobila Davida Gruhonjića, sina Dinka Gruhonjića, profesora Univerziteta u Novom Sadu i programskog direktora NDNV-a.
Sinu Dinka Gruhonjića razlupan automobil na Limanu
21.06.2026.•
17
Automobil sina novinara i univerzitetskog profesora Dinka Gruhonjića Davidu Gruhonjiću polupan je i teško oštećen na parkingu na Limanu.
Sutra u Novom Sadu mogući pljuskovi, temperatura sledeće nedelje opet i do 35 stepeni
21.06.2026.•
0
Ponedeljak će u Novom Sadu biti minimalno svežiji i očekuju se pljuskovi sa grmljavinom.
Vučić: U Novom Sadu juče bio omanji skup ljudi koji žive u svom balonu i maštaju da će se pitati nešto
21.06.2026.•
63
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za u Novom Sadu da je policija preterala u proceni.
Do sutra izmenjen saobraćaj u delu Novog naselja zbog manifestacije "Korzo"
21.06.2026.•
2
Režim saobraćaja izmenjen je od subote, 20. juna do ponedeljka, 22. juna u delu Novog naselja zbog održavanja manifestacije "Korzo".
Pred Novosađanima vreo dan uz 35 stepeni, uveče mogući pljuskovi
21.06.2026.•
1
Pred Novosađanima je pretežno sunčan i veoma toap dan, dok su kasno popodne mogući kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom.
MUP: Na skupu u Novom Sadu oko 7.800 osoba
20.06.2026.•
24
U Novom Sadu na studentskom skupu se okuplio, prema procenama policije "najviše oko 7.800 osoba".
Šta je poručeno na studentskom skupu u Novom Sadu: Od izbora do policije
20.06.2026.•
16
Završen je skup na turbo kružnom toku na koji su pozvali studenti u blokadi, a ključne poruke su bile vezane za položaj novinara u Srbiji, policijsku torturu i njenu reformu i birački spisak.
Na prijemnom ispitu u Jovinoj gimnaziji upola manje učenika nego pre dve godine
20.06.2026.•
13
Prijemni za upis u 7. razred osnovne škole pri Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu, koji pohađaju učenici sa posebnim sposobnostima za matematiku, polagalo je samo 36 učenika.
Komentari 66
Limanac
Evo tačno se napipa trenutak kad krenu sumanute primedbe i lične patologije. Kod nas na parkingu stoji komšijska prikolica, nemam pojma čija je ali me ni ne interesuje, čovek ima regostrovanu prikolicu i puno pravo da je parkira tu gde živi.
Ljubazni komšija
Po oštriti kontrolu sprovođenja te mere, kao i uočavati i nalagati ukljanjanje putničkih vozila kojima je istekla registracija i koji imaju natpise "prodaje se" (služe kao placevi za prodaju vozila).
Kada se to za početak uradi može se očekivati poboljšanje kvaliteta stanovanja u stambenim zonama.
Viđao sam auto-prikolice i duge prikolice za vuču ostavljene i zakatančene za bendere na parking mestima, nejasno zašto???
Pobesneli Laloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar