FOTO Rekordan broj belih roda na "Rodiću": U 52 gnezda parovi sa svojim mladuncima
Rekordan broj gnezda i jedinki belih roda ove godine boravi na jednom od najvećih staništa kolonija ovih ptica u Evropi - a koje se nalazi na zgradi propale novosadske investicije.
Reč je o "Rodiću" na Klisi, objektu koji već devet godina posmatraju stručnjaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) i koji su upravo izvestili o novom rekordu u brojnosti ovih ptica.
Ornitolozi DZPPS-a prate ovaj napušten objekat još od 2014. godine, kada je prvi par belih roda izgradio svoje gnezdo na stubovima i gredama visine 20 metara. Tri godine kasnije je izbrojano osam gnezda. Od tada, broj belih roda na ovoj lokaciji kontinuirano raste, pa je 2022. godine izbrojano 31 gnezdo, navode ornitolozi.
"Međutim, ove godine je zabeležen neverovatan porast te kolonija sada broji čak 52 gnezda, a gotovo sva su zauzeta i u njima su mladunci sa roditeljima. U prilog razmerama i značaju ove kolonije govori i podatak da je na teritoriji cele Srbije, u poslednjem nacionalnom popisu belih roda sprovedenom 2014. i 2015. godine izbrojano oko 1.350 gnezda, od čega ih je u Vojvodini bilo oko 1.100. Tada se na teritoriji grada Novog Sada gnezdilo svega tri para belih roda", poručuje Društvo.

Kako je Novi Sad postao dom za toliko roda?
Kako objašnjavaju ornitolozi, Novi Sad se vekovima razvijao na močvarnim poljima koja su postepeno isušivana i zatrpavana.
"Sa nestankom takvih i sličnih prirodnih staništa, nestajale su čitave kolonije močvarica i drugih ptica. Rode su, međutim, uspele da se prilagode i gradskim ekosistemima, svoja gnezda prave najčešće na zgradama i banderama, a hrane se na gradskim deponijama koje obiluju ogromnom količinom otpadne hrane iz domaćinstava. Tako su i novosadske rode obližnju deponiju preokrenule u svoju korist, a nedaleko se nalaze i odgovarajuće vodene površine, kopovi peska i šljunka", poručuje DZPPS.
Kako je 021.rs nedavno izvestio, gradska vlast planira da se problem nikada dovršenog "Rodića" reši uređenjem ovog dela Klise, koje bi moglo da obuhvati i potencijalno rušenje cele zgrade za potrebe budućih poslovnih sadržaja investitora. U svakom slučaju, rode u budućnosti neće moći da borave na ovoj lokaciji i moraće da budu izmeštene.
O tome je jesenas za naš portal govorilo i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koje je pozvalo nadležni Pokrajinski zavod za zaštitu prirode da u Plan generalne regulacije ubaci odredbe o zaštiti, odnosno bezbednom izmeštanju roda.
Društvo ponovo upozorava na potrebu da se o ovoj koloniji razmišlja na vreme.
"Ova kolonija je po brojnosti nadmašila i onu u selu Taraš koje je ponelo titulu 'Evropskog sela roda'. Ovo je jedna od najvećih kolonija belih roda u ovom delu Evrope i izuzetna prirodna vrednost, stoga izražavamo bojazan kakva sudbina čeka ove ptice koje su i po Zakonu o zaštiti prirode - strogo zaštićena vrsta. Budući da aktivno radimo na praćenju populacije ovih ptica, nudimo svoje znanje, iskustvo i pomoć da se nađe najpovoljnije rešenje. Nipošto ne smemo doći u situaciju da se u potrebi za brzim rešenjem kolonija ugrozi ili uništi", poručuje izvršni direktor Društva Milan Ružić.
Rode svoja gnezda prave na krovovima i zgradama, stubovima za prenos električne energije i sličnim objektima, a ređe na drveću. Hranu traže uglavnom na livadama, pašnjacima, stepama, močvarama i oranicama, u poslednje vreme sve češće na - deponijama. Ishranu roda čine insekti, vodozemci, gmizavci, ribe, mali sisari i ptice koje love na zemlji i u vodi.
Rode su izuzetno ugrožene, pa tako i na svojim dugim, iscrpljujućim putovanjima - mogu da pređu oko 12.000 kilometara u jednom smeru tokom selidbe.
Ugrožene su i usled gubitka povoljnih vlažnih i travnih staništa, krivolova, te sudara i kratkih spojeva sa električnim vodovima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U Novom Sadu proteklog vikenda rođeno 18 beba
19.01.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 18 beba.
Danas u Novom Sadu temperatura sve vreme u minusu
19.01.2026.•
0
Danas će u Novom sadu biti sunčano, ali veoma hladno.
Arhiv javnih skupova: Na studentskom protestu u Novom Sadu bilo oko 6.500 ljudi
18.01.2026.•
47
Arhiv javnih skupova je procenio da je na studentskom protestu u subotu u Novom Sadu bilo oko 6.500 građana.
Vučić o zahtevu sa studentskog skupa u Novom Sadu: "Traže lustraciju onih koje ne mogu da pobede na izborima"
18.01.2026.•
44
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je stav sa novosadskog studentskog protesta o neophodnosti uvođenja Zakona o lustraciji, "usmeren protiv svakog političkog protivnika kog ne mogu da pobede".
I naredni dani u Novom Sadu sunčani, ali ledeni
18.01.2026.•
0
Početak naredne sedmice biće vedar, ali veoma hladan.
Novosađani, vojska vas ponovo poziva na dobrovoljno služenje vojnog roka
18.01.2026.•
45
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, navodi Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Danas u Novom Sadu sunčano, ali ledeno
18.01.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti sunčano, ali hladno.
"Odakle, zemljaci?": Lustracija i imovina funkcionera ključne poruke protesta u Novom Sadu
17.01.2026.•
64
Na protestnom skupu novosadskih studenata "Šta znači pobeda?" najavljeni su lustracija i Zakon o poreklu imovine kao deo studentskog programa.
VIDEO: Studenti u Novom Sadu najavili lustraciju i utvrđivanje imovine funkcionera
17.01.2026.•
54
Više hiljada građana ispunilo je Trg slobode na protestu u Novom Sadu, na kojem su kao programske tačke studentskog pokreta istaknuti lustracija i Zakon o poreklu imovine.
Jelena Kleut na protestu: Režim nije uspeo da ugasi nadu
17.01.2026.•
6
Vanredna profesorka Filozofskog fakulteta Jelena Kleut obratila se građanima okupljenim na studentskom protestu, na Trgu slobode.
Sutra u Novom Sadu sunčano, temperatura u minusu
17.01.2026.•
0
Nedelja će u Novom Sadu biti sunčana, ali hladna.
Novosađani, prikuplja se novac za lečenje dvadesetogodišnjeg Mihaila Miluna
17.01.2026.•
0
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (20) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kolege sa Odseka za medijske studije upozoravaju: Otkaz Jeleni Kleut ugrožava stotine studenata
17.01.2026.•
2
"Režim otkazom Jelene Kleut ugrožava školovanje više stotina studenata", upozorile su koleginice i kolege sa Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
17.01.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanije rođeno je 16 beba.
Studentski protest danas u Novom Sadu: Ovo su detalji
17.01.2026.•
63
Novosadski studenti u blokadi danas organizuju veliki protest na Trgu slobode.
Ivana Pančić Dobrodolac i Maja Jelić dobitnice nagrade "Predrag Peđa Tomanović"
16.01.2026.•
0
Dobitnice nagrade "Predrag Peđa Tomanović" za najbolju ulogu u 2025. godini i za najboljeg studenta glume na Akademiji umetnosti u protekloj školskoj godini su Ivana Pančić Dobrodolac i Maja Jelić.
Dodeljen tender za sanaciju klizišta u Ulici Vidikovac u Sremskoj Kamenici
16.01.2026.•
3
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender za sanaciju klizišta sa izradom tehničke dokumentacije u Ulici Vidikovac u Sremskoj Kamenici.
Reakcije na progon Jelene Kleut: "Prvo članska karta SNS-a, pa izbor u zvanje"
16.01.2026.•
4
Studenti i studentkinje Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu ocenili su da otpuštanje Jelene Kleut predstavlja prekor tom odseku, ali i slobodnom mišljenju.
Februarska nagrada Grada Novog Sad: Ovo su kandidati
16.01.2026.•
4
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja Grada Novog Sada prihvatila je pet inicijativa za Februarsku nagradu za 2025. godinu.
Zaletanje u ljude tokom odavanja počasti u Novom Sadu
16.01.2026.•
4
Tokom šesnaestominutnog odavanja počasti nastradalima u padu nadstrešnice, u Novom Sadu, došlo je i do incidenata.
VIDEO: Umrlica za Univerzitet u Novom Sadu na zgradi Rektorata
16.01.2026.•
14
Grupa profesora, studenata i građana zalepila je umrlice za Univerzitet u Novom Sadu na zgradu Rektorata.
Komentari 18
Bunny
Beti
Oni štite samo svoj interes što se vidi iz dosadašnjeg njihovog ,,rada''
Milovan Ivkovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar