.jpg)
Prijava protiv policajaca zbog ponašanja na Exit-u: "Ko se zove Naim Leo Beširi?!"
Institut za evropske poslove podneo je pritužbu Unutrašnjoj kontroli Ministarstva unutrašnjih poslova i Poverenici za zaštitu ravnopravnosti zbog ponašanja policajaca na festivalu Exit.
.jpg)
Foto: 021.rs
Kako se navodi u saopštenju, reč je o nedoličnom ponašanju policijskih službenika u civilu, koji su "prekršili svoje službene dužnosti tokom tri incidenta na Petrovaradinskoj tvrđavi tokom muzičkog festivala Exit".
Kako se opisuje, direktor Instituta Naim Leo Beširi, koji je bio gost festivala, svedočio je nasilju gde je starija osoba fizički udarala mladića starog dvadeset godina i koji je pozvao Beširija da snimi situaciju.
"Kada je Beširi želeo da upotrebi svoj mobilni telefon, neuniformisani policijski službenik ga je zaustavio, oduzeo mu telefon i agresivno postavio pitanja: 'Ko si ti i šta radiš ovde?' Nakon toga je bez ikakvog objašnjenja započeo pretres, očigledno kao odmazdu za prethodni prekid nelegalne radnje", piše u saopštenju koje je Beširi objavio na svom Tviter nalogu.
Prvi incident, prema pritužbi Instituta, dogodio se 9. jula oko 00.36 sati na Petrovaradinskoj tvrđavi, pedeset metara od glavnog ulaza. Jedan neuniformisani pripadnik policije, piše u saopštenju, prekomerno je upotrebio silu udarivši pesnicom mladića starog oko 20 godina. Pet drugih neuniformisanih pripadnika policije, odbili su da se identifikuju i obavljali su dužnosti tokom ovog incidenta.
"Institut za evropske poslove smatra da su ovi policijski službenici prekršili odredbe Zakona o policiji, uključujući povredu službene dužnosti i nasilničko ponašanje. Petorica policijskih službenika su takođe izvršila povrede službene dužnosti, izražavajući se drsko i agresivno prema građanima", piše u saopštenju.
Treći incident se odnosi na diskriminatorno postupanje, gde je pritužba podneta zbog povrede službene dužnosti, teškog oblika diskriminacije. Konkretno, jedan od polcijskih službenika je, kako piše u saopštenju, prilikom identifikacije Naima Lea Beširija, pokazao predrasude i koristio diskriminatorski jezik.
"Iako je ime i prezime jasno navedeno na ličnoj karti, kao i mesto rođenja - Kragujevac, policijski službenik je nastavio detaljan pretres iz incidenta broj 2, postavljajući pitanja poput 'Ko se zove Naim Leo Beširi?' i 'Kakvo ti je to ime, odakle si!?", objašnjava se.
Dodaje se da je on takođe zatražio ličnu kartu od još jednog prisutnog građanina, kome je istu odmah vratio, "uočivši da se radi o srpskom imenu i prezimenu".
Ističe se i da je treći policajac, nakon završetka pretresa, ponovo zahtevao lične karte i izjavio da vodi Beširija u stanicu "na utvrđivanje identiteta", jer mu je "Naim Leo Beširi zvučalo kao lažni identitet".
"Institut za evropske poslove izražava duboku zabrinutost zbog ovih navoda i naglašava da takvo postupanje policijskih službenika nije u skladu sa zakonskim propisima i osnovnim principima profesionalnog delovanja policije. Neopravdano nasilje, diskriminacija i povreda službene dužnosti predstavljaju ozbiljna kršenja zakona i vrednosti pravne države", piše u saopštenju.
Institut apeluje na nadležne organe da sprovedu brzu i temeljnu istragu.
"Takođe, očekuje se da se preduzmu koraci za sprečavanje sličnih incidenata u budućnosti kao i za jačanje poverenja između građana i policije", ističe se.
Očekuju od dežurne tužiteljke Gordane Popović da ispita navode o zlostavljanju mladića starosti 20 godina i da pokrene postupak protiv odgovornog policijskog službenika.
"Od Sektora unutrašnje kontrole da utvrdi identitet petorice službenika, utvrdi njihove propuste u postupanju i primeni adekvatne sankcije. Na kraju, od Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, očekujemo da utvrdi okolnosti u vezi sa diskriminatornim postupanjem policajaca u civilu i da pokrene odgovarajuće postupke", piše u saopštenju.
Dodaje se da postoje i dva audio snimka poziva broja 192, službena beleška policajaca, kao i izjava Beširija u policijskoj stanici u Petrovaradinu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U nedelju pljuskovi i grmljavina
13.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro i pre podne biti suvo uz postepeno naoblačenje i umerenu i jaku košavu.
Zbor građana Limana 1 i 2 u nedelju na livadici kod ulaza na Štrand
13.09.2025.•
3
Zbor građana Limana 1 i 2 održaće se u nedelju, 14. septembra, na livadici kod okretnice autobusa, pored glavnog ulaza na Štrand.
Plaća se 13 miliona za zamenu stolica u maloj sali Spensa
13.09.2025.•
2
Više od 13 miliona dinara sa obračunatim porezima izdvojeno je za zamenu stolica na tribinama Male sale Spensa.
"Humanitarni ponedeljak" za pomoć Marku Kovačeviću
13.09.2025.•
0
U ponedeljak, 15. septembra, akcija "Humanitarni ponedeljak" biće namenjena našem sugrađaninu Marku Kovačeviću.
Ne pomaže v. d. majko: U novosadskim upravama i dalje vršioci dužnosti uprkos formiranoj komisiji
13.09.2025.•
1
Tradicija da su načelnici gradskih uprava u Novom Sadu u v. d. statusu nastavlja se uprkos ukazivanju Državne revizorske institucije (DRI) i oformljenoj komisiji.
Protestni vikend u Novom Sadu: Skupovi i kontraskupovi
13.09.2025.•
19
U Novom Sadu se u subotu i nedelju očekuje protestni vikend. Tokom oba dana biće organizovani skupovi.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 13 beba
13.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 13 beba.
Tribina o policijskoj represiji 5. septembra: Građani padali u nesvest i povraćali, neki imali i opekotine
12.09.2025.•
1
Tribina o policijskoj represiji na studentskom protestu 5. septembra, održana je u kampusu Univerziteta u Novom Sadu u organizaciji studenata Kampus festa.
FOTO Završena protestna šetnja od Bačkog Jarka do Temerina: "Koje je boje tvoja voda?"
12.09.2025.•
7
Zbor građana Temerina organizovao je protestnu šetnju od Bačkog Jarka do Temerina, jer u Temerinu nemaju ispravnu pijaću vodu već 22 godine.
Koncertno izvođenje opere Edip u nedelju 5. oktobra: Četiri čina, šest slika i 200 muzičara
12.09.2025.•
0
Koncertno izvođenje opere Edip, Đorđa Eneskua, biće održano u nedelju, 5. oktobra 2025. godine sa početkom u 19.00 časova na Velikoj sceni "Jovan Đorđević" u Srpskom narodnom pozorištu.
Ponovo raspisan tender za semafore na Beogradskom keju: Izdvojeno više od 15 miliona
12.09.2025.•
3
Za izgradnju semafora i uređenje saobraćajnica na Beogradskom keju biće izdvojeno više od 15,2 miliona dinara sa porezima.
Poljoprivrednici najavili protest za 15. septembar ispred zgrade Vlade i Skupštine Vojvodine
12.09.2025.•
6
Poljoprivrednici šest udruženja u Srbiji najvili su da će započeti protest u ponedeljak, 15. septembra u podne, traktorima ispred zgrade Vlade i Skupštine Vojvodine.
Grad ponovo prodaje parking mesta u zgradi sa solidarnim stanovima: Cene smanjene
12.09.2025.•
1
Grad Novi Sad je po peti put raspisao oglas za prodaju garažnih mesta u sklopu zgrade sa solidarnim stanovima u Kisačkoj 55.
FOTO Počelo uklanjanje divlje deponije u Futogu: Košta više od 31 milion
12.09.2025.•
5
Radnici JKP "Čistoća" i JP "Vojvodina šume" počeli su na uklanjanju divlje deponije u Futogu, koja je prethodnih meseci više puta gorela.
Svedočanstva o policijskoj brutalnosti u Novom Sadu: Pendrek, suzavac i nepoverenje
12.09.2025.•
9
Policijska intervencija na protestu u Novom Sadu 5. septembra bila je među najgrubljima u trinaestogodišnjoj vladavini naprednjaka, a mnogi građani prijavili su povrede ili posledice velike količine suzavca.
U subotu sunčano, u nedelju pljuskovi
12.09.2025.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti pretežno sunčano i toplo, ujutru sa kratkotrajnom maglom.
Danas protestna šetnja od Bačkog Jarka do Temerina zbog problema sa pijaćom vodom
12.09.2025.•
3
Zbor građana Temerina danas, 12. septembra, organizuje protestnu šetnju zbog problema sa pijaćom vodom.
Parking kod SNP-a će biti demontiran, premešta se na drugu lokaciju
12.09.2025.•
21
Javno komunalno preduzeće "Parking servis" raspisalo je javnu nabavku za demontažu "fast" garaže kod Srpskog narodnog pozorišta.
Pukovnica u penziji: Studentkinja treba da tuži policajce koji su je naterali da skine garderobu
12.09.2025.•
14
Pukovnica u penziji i narodna poslanica Slavica Radovanović kaže da studentkinja koja kaže da je bila primorana da u policijskoj stanici skine garderobu treba da tuži policajce koji su joj to naredili.
Protest uoči skupa protiv blokada u Petrovaradinu: "Marš iz moje avlije"
12.09.2025.•
25
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta pozvali su na skup "Marš iz moje avlije" u subotu, 13. septembra, u Petrovaradinu, zbog okupljanja građana koji se protive blokadama.
Komentari 41
Mimi
Hello kitty
pape
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar