Novosadska vlast demantuje Zajedno: Ne kupujemo podršku građana kroz jednokratna socijalna davanja
Iz kabineta gradonačelnika Novog Sada danas su reagovali na, kako kažu, "lažne optužbe" da gradske vlasti "kupuju" podršku građana kroz jednokratna socijalna davanja.
Foto: 021.rs
"Ovim putem demantujemo netačne i neutemeljene navode, koji su se pojavili u pojedinim medijima, kako su nakon rebalansa budžeta neke institucije ostale bez sredstava, a posebno lažne optužbe kako su uvećana izdvajanja za jednokratnu pomoć da bi se kupila podrška građana", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je budžet Grada Novog Sada u poslednjih deset godina "realan, razvojni i socijalno odgovoran".
Naveli su da su na sednici Skupštine grada koja je održana 3. novembra na ime socijalne zaštite izdvojena dodatna sredstva od 14,7 miliona dinara za jednokratne i interventne novčane pomoći, tako da ukupan budžet za tekuću godinu iznosi "rekordnih 3,1 milijardu dinara na ime socijalne i dečije zaštite".
"Činjenica je da već godinama Grad Novi Sad prednjači u oblasti socijalne zaštite, u odnosu na druge lokalne samouprave. Ni jedna usluga socijalne zaštite nikada nije ukinuta, niti ikada obim prava i davanja nije umanjen. Naprotiv, svih prethodnih godina, a i u tekućoj godini smo proširivali aktivnosti koje Grad finansira, posebno u uslugama za lične pratioce i personalne asistente", navodi se u saopštenju Gradske kuće.
Dodali su da se jednokratne pomoći koje se isplaćuju preko Centra za socijalni rad uvećane zbog posledica olujnog neveremena u julu Novom Sadu i "urgentne potrebe" brojnih porodica koje su pretrpele štetu da je lakše finansijski prevaziđu.
Podsetili su i na to da Grad Novi Sad, između ostalog, pruža finansijsku podršku porodici sa decom upisanom u privatne vrtiće, obezbeđuje sredstva za naknadu dela troškova za vantelesnu oplodnju, obezbeđuje pomoć za novorođenčad, novčanu pomoć za prvo dete i za trojke, besplatnu ishranu dece u osnovnim školama za decu iz socijalno ugroženih porodica i porodica sa troje i više dece, prevoz učenika srednjih škola na teritoriju druge opštine.
Grad obezbeđuje i godišnje autobuske karte za decu iz porodica sa troje i više dece do kraja redovnog školovanja, obezbeđuje umanjenje obaveze plaćanja komunalnih usluga porodicama sa troje i više dece, naknadu troškova za uslugu ličnog pratioca, za uslugu personalne asistencije, a od 2016. godine Grad Novi Sad pomaže porodicama sa decom i mladima obolelim od teških bolesti koji se ne mogu uspešno lečiti u Srbiji - napominju u gradu.
Reakcija iz Gradske kuće stiže nakon sapštenja novosadskog odbora stranke Zajedno, koji je osudio usvojeni rebalans gradskog budžeta zbog kog su neke institucije ostale bez određene količine novca.
Kako su naveli, gradske vlasti su dosadašnja izdvajanja za podršku deci i porodicama sa decom smanjila za više od 11 miliona. Dodaju i da su za više od 11 miliona smanjena i izdvajanja za Centar za socijalni rad, dok je podrška rađanju i roditeljstvu smanjena za dva miliona, a školi "Milan Petrović" za više od 3,5 miliona.
Dodaju i da se rebalansom budžeta vidi da su gradske vlasti uvećale izdvajanja za jednokratne pomoći.
"Ovo su uradili iz očiglednih motiva pokušaja da se tim novcem uoči izbora kupe glasovi i podrška građana", naglašavaju iz Zajedno.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO Od porodične oaze sa bazenom do biznis šanse na Čeneju: Nekretnine koje vredi pogledati
23.07.2026.•
0
Ukoliko ste u potrazi za kućom ili placem, izdvojili smo nekoliko zanimljivih ponuda koje vredi pogledati.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba, među njima i dva para blizanaca
23.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
FOTO: Po Novom Sadu ispisani grafiti precrtanog broja +384 - pozivni koji se povezivao sa Vojvodinom
23.07.2026.•
64
Na brojnim mestima u centru Novog Sada, kod Spensa i na drugim lokacijama protekle noći je na trotoarima crnim sprejom ispisan pozivni broj +384 i precrtan crvenom bojom.
Danas u Novom Sadu mogući pljuskovi sa grmljavinom
23.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nestabilno, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Novosađani, sutra je četvrtak: Mogući pljuskovi i po neki kulturni događaj
22.07.2026.•
0
Radna nedelja polako prolazi, a sutra nas u Novom Sadu očekuje osveženje sa mogućim pljuskovima i nova isključenja struje.
Interpol odbio zahtev Srbije za šestoro novosadskih aktivista: Da li će to uticati na buduću saradnju?
22.07.2026.•
27
Odluka Interpola da Srbiji ne izruči šestoro novosadskih aktivista koji se već 16 meseci nalaze u egzilu u inostranstvu, nakon što je protiv njih pokrenut postupak mogla bi da utiče i na buduću saradnju.
Objavljena studija za naftovod od Mađarske do Novog Sada: Javna rasprava u avgustu
22.07.2026.•
1
Ministarstvo zaštite životne sredine primilo je zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
FOTO: Vodostaj Dunava kod Novog Sada sve niži i to bi moglo da potraje - što stvara sve više problema
22.07.2026.•
30
Vodostaj Dunava u Novom Sadu nastavlja da opada. Povlačenje vode je otkrilo nove sprudove, veliki broj čamaca na Ribarcu ostao je na suvom, ali se naziru i veći problemi.
Pred Novosađanima narednih dana: Pljuskovi, sunce, sunce, pljuskovi, pljuskovi
22.07.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti nestabilan, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Ministar Glamočić reagovao zbog slučaja iz Sremskih Karlovaca: "Najoštrije osuđujem nasilje prema mački"
22.07.2026.•
8
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najoštrije je osudio svaki oblik zlostavljanja životinja i pozdravio brzo postupanje policije i tužilaštva povodom slučaja u Sremskim Karlovcima.
Član Anketne komisije: Postupci za nadstrešnicu pred novosadskim VJT i JTOK sve vreme se ometaju
22.07.2026.•
1
Pravda u postupcima za pad nadstrešnice pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu i Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal (JTOK) sve vreme se ometa na najrazličitije načine.
Novosadski aktivisti u egzilu: Reakcija Interpola dokazala da nas vlast proganja zbog političkih stavova
22.07.2026.•
3
Novosadski aktivisti grupe STAV, koji se nalaze u inostranstvu, a koji se terete za pokušaj rušenja ustavnog poretka, oglasili su se saopštenjem u vezi sa Interpolovom reakcijom.
Novosađani pozvani da doniraju krv: Smanjene rezerve grupa sa negativnim Rh faktorom
22.07.2026.•
0
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine pozvao je Novosađane da doniraju krv.
"Nerešeno" u Betaniji: Rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka
22.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Novi milioni za nove obnove železničkih stanica u Novom Sadu i drugim mestima: "Ko snosi odgovornost?"
22.07.2026.•
7
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara zahteva od nadležnih institucija da javnosti pruže odgovore povodom novih radova na železničkim stanicama u Subotici, Bačkoj Topoli i Novom Sadu.
Pred Novosađanima malo prijatniji dan
22.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu posle oblačnog i kišovitog jutra biti nešto vedrije i umereno toplo.
Sreda u Novom Sadu: Blago zahlađenje i umetničke izložbe
21.07.2026.•
2
Sredu će obeležiti svežije vreme, promena cene parkinga i nekoliko zanimljivih izložbi.
Crta upozorila na lažne istraživače na Limanu: To nisu naši ljudi, ne sprovodimo nikakvo istraživanje
21.07.2026.•
7
Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) saopštio je danas da ne sprovodi istraživanje stavova javnog mnenja u Novom Sadu.
VIDEO Uvrede i sukob u Skupštini Novog Sada: Opozicija tražila sankcije zbog dobacivanja odbornice SNS
21.07.2026.•
26
U Skupštini Novog Sada došlo je do verbalnog sukoba nakon tridesetominutne pauze, kada su se odbornik Pokreta Bravo Miran Pogačar i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin sukobili zbog dobacivanja odbornice SNS opoziciji.
Ana Ferik Ivanovič: "Novi Sad na vodi" nije u skladu sa GUP-om 2030
21.07.2026.•
42
Tokom sednice Skupštine grada, Ana Ferik Ivanovič predočila je probleme u vezi sa predlogom o planu za "Novi Sad na vodi".
Advokat Kočić: Interpol odbio zahtev srpskih vlasti da raspiše poternice za novosadskim aktivistima
21.07.2026.•
30
Advokat Željko Kočić, jedan od branilaca šestoro aktivista iz Novog Sada optuženih za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a koji su u Hrvatskoj, saopštio je da je Interpol odbio zahtev vlasti u Srbiji da raspiše poternicu.
Komentari 6
Ja
molba Bogu
Ма
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar