FOTO, VIDEO Svako radi svoj posao: Đaci ne kleče, naprednjaci ispred izloga, skupština bez rasprave
Jutro u Novom Sadu obeležila je sednica Skupštine Vojvodine na kojoj nije bilo rasprave i protest studenata koji su okružili pokrajinski parlament.
Foto: 021.rs
Tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 15 života, dok je kvalitet života još dvoje ljudi zauvek pogoršan, pokrenula je čitav niz događaja. Gotovo da nema dana u kom se ne dešava nešto što predstavlja odjek nesreće čiji uzrok mnogi pronalaze u korupciji aktuelne vlasti.
Dešavanja na Skupštini Vojvodine i protest studenata ispred ovog zdanja takođe predstavljaju događaji čiji se koren nalazi u upravo u tragediji, a čije je odjek pojačan upravo ignorantskim nastupom naprednjačke vlasti.
Policija u Skupštini, bez rasprave o budžetu koji je znatno umanjen, bez obrazloženja zašto je budžet znatno umanjen, pesnica u bradu opozicionog poslanika, studenti koji okružuju pokrajinski parlament, "prognani" novinari, "Izađi Majo", "policijska stanica Skupština Vojvodine", zaustavljanje poslanika iz kojeg isijava koliko mu je neprijatno. Sve to, i više od toga, stalo je u dva sata u Novom Sadu.
Tačke koje su našle na dnevnom redu sednice Skupštine bile bi svakako usvojene s obzirom na to da naprednjaci sa svojim koalicionim partnerima imaju većinu. Zato je predlog opozicije o razrešenju Balinta Juhasa bio u domenu "zahtevajmo nemoguće".
Najvažnija tačka dnevnog reda bio je budžet Vojvodine za narednu godinu. Budžet je znatno umanjen, pojednostavljeno rečeno, republika je zakinula pokrajinu, a jedan od razloga je i najvažniji projekat naprednjački vlasti - Ekspo. Više o tome čitajte na OVOM LINKU.
U međuvremenu, dok su poslanici pristizali u pokrajinski parlament, ka njima su išli studenti. Od brucoša do apsolvenata, veliki broj njih krenuo je ka Skupštini Vojvodine kako bi izrazili svoj protest zato što se na toj sednici, kako su naveli, odlučuje i o budućnosti studenata, "a neće biti nijedne reči o studentskoj borbi, niti o smrti 15 ljudi". Oni su poneli lonce, šerpe, pištaljke, vuvuzele, kako bi se čuo i zvuk sa ulice.
Dok su hodali ka Skupštini Vojvodine, studenti su prošli i pored prostorija Srpske napredne stranke u Stražilovskoj. Upravo iz ovih prostorija su pre koju nedelju bili poslati članovi SNS-a da vređaju okupljenje na akciji 15 minuta tišine za 15 nastradalih na Železničkoj stanici.
Studenti su stali ispred prostorija SNS-a i izdigli svoje indekse uvis. Iza njih su se nalazi članovi vladajuće stranke koji su čuvali prostorije stranke. Oni su svoje telo postavili na oltar stranke, odnosno ispred izloga sa licima dva čoveka. Oni su umesto indeksa izvadili telefone i snimali okupljene. Ovde se postavlja pitanje šta rade naprednjaci nakon što naprave snimke, da li ih ikada pogledaju, da li sednu sa svojim stranačkim kolegama pa se čude tim mladima koji protestuju, da li gledaju znaju li nekoga, da li misle da su ti ljudi idioti, proslede li ih veštačkoj inteligenciji ili pomisle, možda, da su se oni sami našli na pogrešnoj strani?
Kada su studenti stigli ispred Skupštine Vojvodine, bilo je jasno da se sednica neće održati u normalnoj atmosferi. Vlast nije želele da se raspravlja o predlogu za razrešenje Balinta Juhasa sa mesta predsednika Skupštine. Opozicije je odgovarala da je od Skupštine Vojvodine napravljena kasarna.
"Juhas Balint je ukinuo parlamentarizam i slobodu govora, a od banovine je napravio kasarnu. Balint Juhas mora da podnese ostavku. Sledeća tema o kojoj danas pričamo je Maja Gojković, njena ostavka, jer je dala usmene garancije da je Železnička stanica najbezbednija u Evropi. Takođe, tražićemo krivičnu odgovornost Damira Zobenice", poručio je poslanik PSG Radivoje Jovović.
Poslanici opozicije su nakon obraćanja izašli na balkon i pozdravili studente, koji su, u trenutku kada je trebalo da počne sednica parlamenta, održali minut ćutanja za nastradale.
Ubrzo po početku sednice, opozicija je podigla svoje transparente o krvavima rukama. Ovu sednicu je obeležilo i to što su novinari bili nepoželjni. Samo snimateljima i fotoreporterima je bio dozvoljen ulazak u Skupštinsku salu i to na 15 minuta, nakon čega su praktično bili isterani. Osim toga, novinari su iz skupštinskog zdanja mogli da izađu samo u pratnji obezbeđenja, što je do sada nezabeležena praksa pokrajinske vlasti.

Za sednicu na kojoj se odlučuje o budžetu Vojvodine očekivalo bi se da će trajati nekoliko sati. Međutim, ona se završila ekspresno. Vlast je usvojila odluka, a ona o budžetu je usvojena bez ikakve rasprave i bez obrzaloženja.
Tokom izražavanja nezadovoljstva opozicije, prema svedočenju poslanika, udaren je Nemanja Šarčević iz Narodnog pokreta Srbije. Po njegovim rečima, njemu nepoznato lice, za koje pretpostavlja da je pripadnik obezbeđenja, udarilo ga je šakom u bradu. Kada je tražio da se ta osoba identifikuje, predstavnici vlasti su stali u zaštitu napadača i izveli ga na sporedni izlaz. Ukoliko su tačni navodi Šarčevića, onda je skandalazno da predstavnici vlasti direktno štite nasilnika, pogotovo ukoliko je nasilnik onaj koji je novcem građana plaćen da čuva bezbednost svih ljudi u zgradi.
Nakon nekih sat vremena u Skupštini Vojvodini, opozicija je izašla na ulici i pridružila se studentima. Studenti su sve lupali i duvali u rekvizite koje su poneli. U jednom trenutku su zapevali "Izađi Majo, izaći bar na čas, hoću da te vidim, hoću da te ljubim, hoću da ti dam glas", upućeno pokrajinskoj premijerki Maji Gojković.
Studenti su dočekivali poslanike koji su izlazili iz Skupštine, a najneprijatnu situaciju imao je član PUPS-a Miroslav Španović koji je kolima krenuo da napusti kompleks Banovine, ali su mu se isprečili učesnici skupa. On je izašao iz kola, a onda, iako mu je bilo vidno neprijatno, pričao o tome da je i sam učestvovao na demonstracijama, da je podržao sve što su studenti zahtevali i slično.
Studenti su se oko 11.30 časova uputili kao Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj", gde bi, da su se ka školi uputili dan ranije, zatekli direktora Radivoja P. Stojkovića kako kleči u dvorištu. Ovog puta njega nije bilo, a studenti su došli da daju podršku đacima koji blokiraju jednu od najvažnijih gimnazija u Srbiji. Studenti su u 11.52 započeli 15 minuta tišine, u čemu su im se pridružili i đaci iz Jovine, koji su ostali u dvorištu svoje škole.
Na kraju skupa okupljeni su uzvikivali: "Đaci ne kleče!"
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Nove grupe Škole za psihomotorni razvoj beba i tokom jula
25.06.2026.•
0
Gradski centar za unapređenje reproduktivnog zdravlja Doma zdravlja Novi Sad u Almaškoj 4 organizuje nove grupe Škole za psihomotorni razvoj beba tokom jula.
Vreo petak u Novom Sadu: Festivali, izložbe i još ponešto
25.06.2026.•
0
Novosađani, očekuje nas vreo petak, ali i mnogo interesantnih dešavanja.
Mali Beograd - Veliki rit dobija nova pravila gradnje: Porodične kuće ostaju dominantne
25.06.2026.•
4
Predlog odluke o izradi Plana generalne regulacije prostora Mali Beograd - Veliki rit, južni deo naći će se pred novosadskim odbornicima na sednici Skupštine grada koja će se održati u ponedeljak, 29. juna.
Prosečna plata u Novom Sadu iznosi 138.000 dinara: Koliko je to realno?
25.06.2026.•
47
Prosečna plata u Novom Sadu za april ove godine je bila 138.914 dinara sa uračunatim doprinosima i porezima, što znači da su Novosađani prihodovali manje nego u martu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.
Novosađani, pred nama vreo vikend, biće do 38 stepeni, a u ponedeljak još toplije
25.06.2026.•
0
Petak će u Novom Sadu biti pretežno sunčan i vreo.
FOTO Profesori i sindikati pred sednicu Senata traže novo glasanje o Mihiću: "Poštujte procedure"
25.06.2026.•
10
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu okupili su se ispred zgrade Rektorata, a povodom sednice Senata sa zahtevom da se na dnevni red uvrsti ponovno glasanje o reizboru profesora Vladimira Mihića.
VIDEO: Naprednjaci krenuli iz Petrovaradina ka Beogradu na miting Srpske napredne stranke
25.06.2026.•
99
Simpatizeri Srpske napredne stranke krenuli su jutros peške iz Petrovaradina ka Beogradu, gde će u subotu, 27. juna biti održan skup koji organizuje ta stranka.
"Nerešeno" u Betaniji: U Novom Sadu rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka, a među njima su i blizanci
25.06.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Pred Novosađanima još vreliji dan, biće i vrlo visok nivo UV zračenja
25.06.2026.•
1
Danas će u Novom Sadu biti sunčanije i još vrelije.
Danas protest podrške Vladimiru Mihiću zbog reizbora u zvanje profesora
25.06.2026.•
11
Nezavisni sindikati UNS-a pozivaju na protest podrške profesoru Vladimiru Mihiću u četvrtak, 25. juna ispred zgrade Rektorata jer se tačka o njegovom reizboru za profesora neće naći na sednici Senata Univerziteta.
Novosadska policija apeluje: Povećajte oprez u saobraćaju zbog letnje sezone i dece
24.06.2026.•
2
Novosadska policija apelovala je na građane da povećaju oprez u saobraćaju zbog početka letnje sezone i dece.
Sunčani četvrtak pred Novosađanima: Kakav će još biti dan pred nama?
24.06.2026.•
0
Četvrtak pred Novosađanima biće izazovan, jer nas očekuje maksimalnih 35 stepeni.
Besplatna obuka roditelja za pružanje prve pomoći deci 1. i 2. jula: U toku su prijave
24.06.2026.•
1
U okviru Gradskog centra za unapređenje reproduktivnog zdravlja organizuju se besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i male dece uzrasta do tri godine na temu pružanja prve pomoći.
Aktivisti privedeni u aprilu pušteni iz kućnog pritvora
24.06.2026.•
1
Zborovi građana Novog Sada objavili su danas da su aktivisti Posmatračke misije "Budni do kraja" Nikola Ć. i Dimitrije S. od danas na slobodi jer je Viši sud u Novom Sadu prihvatio žalbe njihovih branilaca.
FOTO: Novi Sad dom jedne od najvećih kolonija belih roda u Evropi - čak 75 aktivnih gnezda
24.06.2026.•
13
Najveća kolonija belih roda u Srbiji, koja je i jedna od najvećih u Evropi, nastavlja da raste na nedovršenom objektu pored auto-puta u Novom Sadu i ove godine broji 75 aktivnih gnezda.
Nagrada "Aleksandar Tišma" dodeljena Miljenku Jergoviću
24.06.2026.•
2
Međunarodna nagrada za književnost "Aleksandar Tišma" uručena je ovogodišnjem laureatu Miljenku Jergoviću, u Novom Sadu.
Otpušteni radnik pokrajinske administracije: Ostali su ucenjeni i uplašeni
24.06.2026.•
50
"Takozvana racionalizacija je pre svega politički motivisana", rekao je jedan od otpuštenih radnika Pokrajinske vlade Vasil Nastoski.
Zaposleni u pokrajini se obučavaju da koriste veštačku inteligenciju
24.06.2026.•
13
Četrdeset radnika u pokrajini biće obučeno za napredno korišćenje veštačke inteligencije.
Za vikend u Novom Sadu 38 stepeni, u ponedeljak 39
24.06.2026.•
2
Četvrtak će u Novom Sadu biti još vreliji i sunčaniji.
Opozicija o otpuštanju radnika u Pokrajinskoj vladi: "Humanosti nula"
24.06.2026.•
29
Neposredno pre početka sednice Skupštine Vojvodine novosadska opozicija održala je konferenciju za medije, a glavna tema bila je racionalizacija u Pokrajinskoj vladi i masovna otpuštanja.
Univerzitet u Novom Sadu na listi najboljih svetskih univerziteta: Pogledajte koje mesto je zauzeo
24.06.2026.•
11
Univerzitet u Novom Sadu nalazi se na listi najboljih svetskih univerziteta za 2027. godinu.
Komentari 31
Beli
A NAROD ĆE I DALJE DA PASE TRAVU
Kao za vreme Miloševića,posle 5 oktobra ,sa naprednjaci a verovatno(100%) i sa sledećim na vlasti.
Ko god bio na vlasti radiće samo za svoj interes
I biće još jedan prelazni(preletački) rok.
Zoki
Sdragan
Da bi ovo o čemu ti pišeš "pilo vodu" bilo je potrebno da opozicija NE ućestvuje na današnjoj sednici...A ne da svojim prisustvom daje legitimitet skupštinskoj većini...Ali to sam ti već objasnio da je dogovoreno i da svi oni duvaju u istu tikvu!
Što se tiče studenata...Oni su minorna manjina ukupne studentske populacije u Novom Sadu. Danas ih je bilo više iz Beograda nego iz Novog Sada. 5 % je potplaćeno...80% zaista misli da može da smeni vlast na ulici (što je nemoguće), 15% dolazi samo zbog zezanja...nemaju pojma o čemu se radi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar