Iako joj bio zabranjen rad: Turistička agencija iz Novog Sada "zavrnula" putnike za izlet i novac
Organizatori jednog izleta prvo su se zahvalili zainteresovanim putnicima na poverenju, a onda ih ostavili da na ulici čekaju autobus koji nikada nije stigao.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ni ova godina ne razlikuje se mnogo od prethodnih, sudeći po prijavama koje Turističkoj inspekciji stižu od nezadovoljnih putnika. Prve su stigle već početkom godine, a poslednja pre nekoliko dana, kada je jedna agencija organizovala putovanje u Temišvar, uzela novac, a putovanje nije realizovala.
"Izlet u Temišvar-festival cveća. Najjeftinija cena izleta iz Beograda samo za naše drage putnike. Zaslužili ste. Hvala na poverenju", piše u objavi Instagram stranice "Novi Sad putovanja". Međutim, 27. aprila na izlet u Temišvar niko nije otišao.
Putnica, jedna od 200 onih koji su platili izlet, nije želela pred kamere, ali je rekla za RTS da su svi bili nervozni kada se autobusi nisu pojavili. Svi su telefonom zvali agenciju, koja se predstavlja kao prva onlajn u Srbiji, ali odgovora nije bilo.
Onda su neki od putnika dobili odgovor da je izlet otkazan zbog nedovoljnog broja turističkih vodiča i lošeg vremena.
Dunja Đenić iz Ministarstva turizma i omladine kaže da je reč o agenciji iz Novog Sada koja nije registrovana kao turistička.
"Moram da kažem da smo mi od početka godine dobili prve prijave koje su se odnosile na agenciju Explore travel koja se dovodi u vezu sa navedenim instagram profilom i organizacijom pomenutih putovanja", kaže Đenić.
Kaže da je turistička inspekcija postupila u okviru ovlašćenja.
"Izrekli smo određenu pravnu meru, koja se odnosi upravo na zabranu rada i izrekli smo kaznenu meru koja se odnosi na zahtev koji je podnet nadležnom sudu kako bi pokrenuo prekršajni postupak", rekla je Đenić.
Pomenuta agencija je ipak nastavila da radi.
Nisu samo putnici za Temišvar prevareni, već i za Split, Rijeku, Trst, a pomenuta putnica je rekla da su u Viber grupi saznali da je ova agencija prevarila građane za skoro 800.000 dinara. Kako je rekla, svi će podneti tužbu, ako im novac ne bude vraćen.
"Videli smo informaciju da su proglasili bankrot, proveravajući račun agencije, utvrdili smo da je njihov račun u blokadi od 22. aprila, a činjenicom koju smo predstavkama utvrdili jeste da je većina uplata koje su putnici do tada vršili, uplaćivali na račune Explore travel, dok su određene uplate vršili na račun drugog lica, o čemu smo takođe obavestili Osnovno javno tužilaštvo, te će oni imati mogućnost da po tom osnovu da deluju", kaže Đenić.
Iz Ministarstva savetuju sve koji naiđu na ovakve stranice provere da li je reč o registrovanoj turističkoj agenciji kako ne bi došlo do prevara.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Seničić rekao je za RTS da agencija Explore travel nije registrovana za organizovanje putovanja i da sve upućuje na namernu prevaru.
"S obzirom da se ne radi o registrovanoj turističkoj agenciji, prava putnika su takva da će biti jako teško naplatiti novac, moraće da podnesu krivičnu prijavu", rekao je Seničić.
Ukazuje da tu ne može mnogo da pomogne ni turistička inspekcija, jer nije ni nadležna s obzirom da se radi o Instagram profilu.
"Ovde ne postoji nikakva garancija putovanja, ovde su očigledno upletena razna privatna lica. Mogu da se podnesu krivične prijave i da se uključivanjem MUP-a i tužilaštva dođe do toga da ta lica koja su organizovala Instagram profil iz svoje imovine nadoknade štetu. Drugi način u ovom trenutku ne postoji", rekao je Seničić.
Oglasila se i sama agencija
U međuvremenu je agencija "Explore travel" na pomenutom profilu objavila da je proglasila bankrot i za sada nema izgleda da će bilo kome novac biti vraćen.
"Teška srca vas obaveštavamo da je, nakon nemilih događaja od 26. aprila, Explore agencija, nažalost, primorana da proglasi bankrot. Verovali smo do poslednjeg trenutka da ćemo uspeti da obezbedimo sredstva i nastavimo dalje, ali trenutna situacija nam to više ne dozvoljava. Svi koji su uplatili aranžmane, bilo da je reč o izletima u iznosu od 1.700 ili 1.850 dinara za Temišvar, ili bilo kom drugom putovanju koje nije realizovano niti eventualno refundirano ili je planirano - budite sigurni da vaš novac neće biti izgubljen.
U dogovoru sa osnivačem, povraćaj sredstava će se vršiti iz ličnih sredstava i pozajmica, kako bismo svakom od vas ispunili obećanje. Povraćaji će ići sukcesivno, kako budemo uspevali da obezbedimo novac. Molimo vas za razumevanje i strpljenje, jer je jedini naš cilj da izbegnemo nepotrebne sudske procese i rešimo sve na korektan i pošten način - kako i dolikuje. Ako još niste, molimo vas da pošaljete podatke za refundaciju na:novisadputovanja@gmail.com", navela je ova agencija u saopštenju na Instagram stranici.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za devetogodišnju Galinu Grnja
24.05.2026.•
0
U ponedeljak, 25. maja, akcija "Humanitarni ponedeljak" na Štrandu biće namenjena našoj sugrađanki, Galini Grnja.
Licitacija za prodajna mesta i poslovne prostore na novosadskim pijacama u sredu u Tržnici
24.05.2026.•
0
Javna licitacija za davanje u zakup slobodnih poslovnih prostora i zemljišta za postavljanje manjih montažnih objekata održaće se u sredu, 27. maja, u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Narednih nekoliko dana u Novom Sadu preko 30 stepeni
24.05.2026.•
0
Pred nama je još jedna sunčana nedelja, a temperature će prelaziti 30 stepeni.
Studiranje na pojedinim beogradskim fakultetima poskupelo: Kakva će biti situacija na novosadskim?
24.05.2026.•
5
Na fakultetima u sastavu Univerziteta u Novom Sadu na osnovnim i integrisanim studijama cene školarina za narednu školsku godinu neće biti menjane, rečeno je Danasu na tom univerzitetu.
Pred Novosađanima letnji dan, biće do 29 stepeni
24.05.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti pretežno sunčano i toplo.
Uhapšen brat osnivača Exit-a, oglasio se festival
23.05.2026.•
17
Miloš Kovačević, univerzitetski radnik i rođeni brat osnivača i direktora Exit festivala Dušana Kovačevića, uhapšen je danas u Novom Sadu pod optužbom podsticanja na terorizam.
Muškarac pao sa bedema Petrovaradinske tvrđave
23.05.2026.•
0
Muškarac je povređen nakon pada sa bedema Petrovaradinske tvrđave.
U nedelju sunčano, temperatura oko 29 stepeni
23.05.2026.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti pretežno sunčano i toplo.
VIDEO: Novosađani organizovano idu na studentski protest u Beogradu
23.05.2026.•
34
Novosađani i ovog puta kreću organizovano na studentski protest u Beogradu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 beba
23.05.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Novosadski zborovi: Pokušaj opstrukcije izbora za Komoru medicinskih sestara i tehničara Srbije
22.05.2026.•
5
Novosadski zborovi građana saopštili su danas da je sporan način na koji Centralna izborna komisija sprovodi izbore za Komoru medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije "otvara ozbiljnu sumnju
Apel novosadske saobraćajne policije: Ne sedajte za volan pijani
22.05.2026.•
4
Tokom prethodnog dana na području Policijske uprave u Novi Sad dogodilo se deset saobraćajnih nezgoda, u kojima su povređena četiri lica.
Asfaltiraju se ulice u Futogu i Begeču, na snazi izmene režima saobraćaja
22.05.2026.•
3
U okviru redovnog održavanja putne infrastrukture, u toku su radovi na sanaciji kolovoza u više ulica u Futogu i Begeču.
Suđenje po tužbi otpuštenog radnika novosadske Hitne pomoći, održano prvo ročište
22.05.2026.•
8
Prvo ročište u radnom sporu jednog od radnika novosadske Hitne pomoći, koji je otpušten nakon protesta 13. avgusta 2025. godine, održano je u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Poskupljuje sahranjivanje u Novom Sadu, cene rastu za 15 odsto
22.05.2026.•
33
JKP "Lisje" predložilo je Gradskom veću da cene sahranjivanja na grobljima koje održava ovo preduzeće u narednom periodu budu skuplje za oko 15 odsto.
Protest roditelja učenika Jovine gimnazije, ponovo razgovarali sa Mićinom
22.05.2026.•
7
Grupa roditelja učenika Jovine gimnazije, uz građane i maturante, okupila se ispred Gradske kuće u znak protesta zbog suspenzije profesora ove škole.
Mićin: Krilo D Železničke stanice u Novom Sadu moglo bi da bude funkcionalno do kraja godine
22.05.2026.•
42
Krilo D zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, koja se ne koristi više od godinu i po dana, od pada nadstrešnice, moglo bi da bude funkcionalno do kraja godine, kaže gradonačelnik Žarko Mićin.
U subotu pretežno sunčano, temperatura oko 27 stepeni
22.05.2026.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti pretežno sunčano i toplo.
U nedelju humanitarni turnir u basketu za decu sa neuromišićnim bolestima
22.05.2026.•
0
U nedelju 24. maja na terenima Štranda biće održan humanitarni turnir u basket 3x3.
Komentari 13
Slavica
Ns
dacic
to je sad popularno u sorabiji
meni majstor dosao da ssredjuje stan, poceo 2 dana nesto muljao i sad nestao kao i ovaj bus
nema ga 2 nedelje, laka zarada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar