FOTO, VIDEO Održan protest "Pravda se vraća na ulice" u Novom Sadu
Protest pod nazivom "Pravda se vraća na ulice", koji su organizovali novosadski studenti u blokadi, završen je deblokadom raskrsnica kod Mosta slobode i Merkatora.
Foto: 021.rs
22.00 - Deblokadom raskrsnica kod Mosta slobode i kod Merkatora, završen je protest "Pravda se vraća na ulice".
Studenti su poručili da će i sutra nastaviti sa blokadama. Oni su pozvali građane da sutra, u petak, 19. septembra, u 11 časova, dođu ispred Višeg javnog tužilaštva kako bi pružili podršku pritvorenom kolegi koji štrajkuje glađu Bogdanu Jovičiću i svima koji su uhapšeni.
20.16 - Blokirana je i raskrsnica kod Mosta slobode.
Kako javlja reporterka 021.rs, deo građana ostaje na raskrsnici kod Merkatora, a drugi deo građana je pozvan da blokira raskrsnicu Bulevara oslobođenja i Narodnog fronta, odnosno kod Mosta slobode.

20.08 - "Od danas pa na dalje blokiraćemo sve više i više, dok se naši zahtevi na ispune", rekao je jedan student okupljenima na raskrsnici Bulevara cara Lazara i Bulevara oslobođenja.
19.52 - Protestna kolona je stigla na raskrsnicu, saobraćaj na oba bulevara je blokiran, javlja reporterka 021.rs.
Za sada nije poznato da li će se okupljeni zadržavati na raskrsnici ili će krenuti dalje.
U protestnoj koloni učestvuju i bicikisti iz "Gvozdene konjice".

Saobraćaj tokom protestne šetnje regulišu bajkeri.
Nakon okupljanja, studenti su pročitali četiri zahteva i pozvali sve okupljene da krenu u protestnu kolonu ka raskrsnici Bulevara cara Lazara i Bulevara oslobođenja, javlja reporterka 021.rs.

Studenti su naveli četiri zahteva od kojih je prvi da se Bogdan Jovičić, student koji već šest dana štrajkuje glađu, da se brani sa slobode.
Drugi zahtev je puštanje svih uhapšenih poljoprivrednika koji su privedeni 15. septembra da se brane sa slobode.
Treći zahtev se odnosi na puštanje građana koji se terete za pokušaj ubistva zbog navodnog napada na pripadnike Kobri, da se brane sa slobode.
Četvrti studentski zahtev odnosi se na izmenu Krivičnog zakonika.
Studenti traže i povlačenje sledećih spornih izmena Krivičnog zakonika:
1. Izmena člana 290, kojim se propisuje krivično delo Ugrožavanje saobraćaja opasnom radnjom i opasnim sredstvom. Usvajanjem ove izmene, svaka blokada puta bila bi krivično delo, za koje je zaprećena kazna zatvora do godinu dana. Naime, ovom izmenom briše se dosadašnji uslov za nastanak krivične odgovornosti, a to je da je ugrožavanjem saobraćaja doveden u opasnost život ili telo ljudi ili imovinu većeg obima.
2. Srbija se obavezala Istanbulskom konvencijom da će promeniti definiciju silovanja. Umesto toga, predlaže se uvođenje novog krivičnog dela Obljuba bez pristanka (član 178a). Ovo krivično delo podrazumeva manju kaznu (3-12 godina) a dosadašnja, sporna i zastarela, definicija silovanja ostaje nepromenjena.
3. Ponovni pokušaj uvođenja novog krivičnog dela Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela (član 343a). Za ovo krivično delo propisana je kazna zatvora do čak 3 godine.
Podsećamo, u 11.30 ispred zgrade suda u Novom Sadu održan je protest podrške studentu Fakulteta tehničkih nauka Bogdanu Jovičiću.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO: Pala grana u Braće Ribnikar, nema povređenih, ogrebotine na automobilima
10.08.2026.•
4
Sa drveta u Ulici Braće Ribnikar pala je veća grana, a tom prilikom niko nije povređen.
"Čistoća" izdvaja 12 milliona za tri nova kamiona
10.08.2026.•
1
JKP "Čistoća" planira da kupi tri nova kamiona za 12 miliona dinara koja će koristiti za pražnjenje korpi i uklanjanje malih divljih deponija u Novom Sadu i okolini.
Dosije "Nadstrešnica": Detalji optužnice - za šta se sve terete optuženi?
10.08.2026.•
9
Portal 021.rs objavljuje detalje iz potvrđene optužnice u slučaju "Nadstrešnica". U narednim danima očekuju vas tekstovi napisani na osnovu više od 400 stranica optužnice.
VIDEO: Aparat za udaranje u centru Novog Sada "peva" Baju Malog Knindžu
10.08.2026.•
19
Aparati za udaranje, takozvane "kruške", koje se viđaju na vašarima, postavljene su prošle godine u centru Novog Sada.
Tokom vikenda rođene 23 bebe u Betaniji
10.08.2026.•
0
Tokom vikenda rođene su 23 bebe u novosadskom porodilištu Betanija.
Žarku Mićinu upućena pretnja, naprednjaci krive "blokadere"
10.08.2026.•
12
Gradski odbor Srpske napredne stranke osudio je pretnje smrću upućene gradonačelniku Novog Sada Žarku Mićinu.
Nastavljaju se topli dani u Novom Sadu - danas do 35 stepeni
10.08.2026.•
0
Pred Novosađanima su novi topli dani, uz malo prostora za odmor od visokih temperatura.
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Lazara Dobrića
09.08.2026.•
0
Naredni "Humanitarni ponedeljak" na Štrandu biće posvećen šestogodišnjem Lazaru Dobriću.
Dani pred Novosađanima sunčani: Maksimalna temperatura do sledećeg vikenda 38 stepeni
09.08.2026.•
2
Narednih dana će u Novom Sadu biti veoma toplo, a jedina dobra vest je da temperatura do vikenda neće ići iznad 38 stepeni.
Haker iz Novog Sada uhapšen u Hrvatskoj: Provaljivao u državne sisteme, sumnja se da je povezan sa BIA
09.08.2026.•
20
Haker iz Novog Sada uhapšen je na letovanju u Hrvatskoj zbog sumnje u povezanost sa Bezbednosno-informativnom agencijom.
Protestna izložba ispred Jovine gimnazije: "Ne možete nas naterati da se odreknemo istine"
08.08.2026.•
5
Profesori, bivši i sadašnji učenici Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", kao i drugi građani posetili su protestnu izložbu fotografija koja je večeras upriličena ispred ove škole.
Roditelji đaka Jovine gimnazije danas organizuju protestnu izložbu: "Građani da ponesu lampe i telefone"
08.08.2026.•
10
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović-Zmaj" pozvali su građane da se okupe ispred škole u subotu, 8. avgusta.
Voda, hrana i oprema za one na terenu: Novosadski studenti prikupljaju pomoć za Deliblatsku peščaru
08.08.2026.•
4
Studenti u blokadi fakulteta Novosadskog univerziteta od jutros ispred zgrade Rektorata skupljaju pomoć za vatrogasce, vojnike i dobrovoljce koji gase požar u Deliblatskoj peščari.
Posle požara zabrana gradnje 30 godina? Akademski plenum traži izmenu Zakona o šumama
08.08.2026.•
21
Akademski plenum upozorio je danas da izgorela šuma ne sme da postane građevinski plen.
Danas sunčano i toplo, ali prijatnije: Od ponedeljka opet sve toplije
08.08.2026.•
2
Vreme u Novom Sadu će danas biti preovlađujuće sunčano, uz slab i umeren severni i severozapadni vetar.
Studenti u Novom Sadu ispred Rektorata prikupljaju pomoć za vatrogasce u Deliblatskoj peščari
08.08.2026.•
23
Studenti u Novom Sadu pozvali su građane da se danas priključe akciji prikupljanja pomoći za vatrogasce i dobrovoljce koji gase požar u Deliblatskoj peščari.
Baš lepa vest: U Betaniji rođeno 28 beba, bliznakinje među njima
08.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 28 beba.
VIDEO Štand studenata na Novosadskom noćnom bazaru, blizu njih SNS aktivisti i "Srbija pobeđuje"
07.08.2026.•
37
Tokom Novosadskog noćnog bazara na Ribljoj pijaci okupili su se i građani sa štandovima podrške studentskom pokretu.
Tribina sa studentima u subotu na Klisi: Tema lokalni problemi
07.08.2026.•
13
Novosadski studenti u blokadi u subotu, 8. avgusta, organizuju tribinu na kojoj će sa meštanima Klise razgovarati o lokalnim problemima.
Zborovi građana najavili obeležavanje godišnjice događaja od 13. avgusta: "Taj dan i danas nas određuje"
07.08.2026.•
21
Zborovi građana Novog Sada najavili su da će 13. avgusta obeležiti godinu dana od sukoba tokom protesta i šetnje građana i studenata do prostorija Srpske napredne stranke (SNS).
Komentari 26
Riki
Nadam se da neće biti mnogo takvih protesta pre nego što se pravda vrati u Srbiju.
@Radomir
Kecman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar