Objavljena Bela knjiga omladinske politike u Srbiji: Pedeset koraka za bolje sutra
Krovna organizacija mladih Srbije objavila je prvu Belu knjigu omladinske politike u Srbiji koja predstavlja sveobuhvatan dokument sa 50 konkretnih preporuka za unapređenje položaja mladih.
						
																									
																	Foto: 021.rs (ilustracija)
															
	aj dokument je, kako se navodi u saopštenju KOMS, izrađen po uzoru na evropske prakse i model "Sive knjige" NALED-a.
	Ističe se da je knjiga rezultat višemesečnog procesa konsultacija sa mladima, ekspertima i predstavnicima institucija. U okviru procesa organizovano je osam konsultativnih sastanaka, tri panel diskusije, kao i završna konferencija, uz učešće gotovo 70 mladih i stručnjaka.
															
                                
                                
                                
                                
							
							
	Preporuke su grupisane u četiri ključna stuba omladinske politike i podrazumevaju:
	Participaciju – veće uključivanje mladih u donošenje odluka
	Obrazovanje – pravedniji, kvalitetniji i dostupniji obrazovni sistem
	Osamostaljivanje – podrška za ekonomski i stambeni napredak mladih i
	Blagostanje – mentalno zdravlje, zdravstvena zaštita i bezbednost.
							                                
							
                            
                            
                            
                            
                            
	Krovna organizacija mladih ističe se u pogledu participacije predlaže uvođenje obaveznog osnivanja Saveta za mlade u svim lokalnim samoupravama, koji trenutno postoje u 79 od 145 opština u Srbiji.
	Ističu i unapređenje transparentnosti javnih konkursa u oblasti omladinske politike kao i uvođenje "Testa uticaja na mlade" prilikom donošenja zakona i javnih politika.
	Drugi ključni stub omladinske politike - obrazovanje, kako navode, podrazumeva Građansko vaspitanje kao obavezan predmet u srednjim školama. Oni predlažu i formiranje Nacionalne zajednice učeničkih parlamenata.
	U 50 preporuka KOMS-a spada i usvajanje Pravilnika o zaštiti od seksualnog uznemiravanja na fakultetima, ujednačavanje cena studentskog doma tokom cele godine.
                                                            
                                                                    
                                    
                                                                
                            
	Kada je reč o osamostaljivanju mladih, predlaže se uvođenje obavezne naknade za sve oblike praksi, donošenje Nacionalne stambene strategije za podršku mladima, kao i pravedniji obračun naknade za roditeljstvo za mlade majke koje nemaju formalno zaposlenje.
	Kako bi se osiguralo blagostanje mladih, preporuka je besplatno zdravstveno osiguranje za sve mlade, bez obzira na status.
	KOMS predlaže i da se zloupotrebe snimaka seksualnog sadržaja kvalifikuje kao posebno krivično delo, a da u školama bude više psihologa i pedagoga. Oni predlažu i besplatnu HPV vakcinaciju za sve mlade.
	Više od dokumenta - alat za promene
	Kako ističe Kovna organizacija mladih, Bela knjiga omladinske politike ne nudi samo ideje, već pravno utemeljena i primenljiva rešenja, spremna za integraciju u zakone, strategije i podzakonske akte.
	"Ovo je poziv institucijama da jasno pokažu spremnost za saradnju s mladima i za konkretne korake ka stvaranju Srbije u kojoj mladi ostaju, razvijaju se i učestvuju", poručuju iz KOMS-a.
								
								
							Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Automobil naleteo na devojčicu kod škole u Rakovici: Prevezena u Urgentni
													04.11.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Devetogodišnja devojčica povređena je kada je na nju jutros oko 8 časova naleteo automobil kod OŠ "Nikola Tesla" u Rakovici.
												
											Ministar Stanković: Na početku akademske godine provokacija samo na novosadskom Medicinskom fakultetu
													04.11.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je nova akademska godina u ponedeljak počela na svim univerzitetima u Srbiji i da su amfiteatri na mnogim fakultetima bili puni.												
											Dijana Hrka nastavlja štrajk glađu: Kod Skupštine mirno uz manje provokacije
													04.11.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Dijana Hrka nastavila je danas štrajk glađu, a kod Skupštine Srbije jutros je mirno i saobraćaj Takovskom ulicom normalno funcioniše.
												
											Istoričar Bešlin: Što više Vučić produbljuje krizu i odlaže rasplet - cena njegovog pada će biti viša
													04.11.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Istoričar Milivoj Bešlin istakao je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne može da pobedi srpske studente, dodajući da nijedan autoritaran režim nikad nije dobio bitku protiv mladosti sopstvenog društva. 
												
											Novi sistem kontrole ulaska u EU od danas i na Horgošu
													04.11.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Primena novog ulazno-izlaznog sistema Evropske unije (EES) počinje na najvećem mađarsko-srpskom graničnom prelazu Reske-Horgoš.
												
											Skupština Srbije danas o biračkom spisku i leks specijalisu za Generalštab: Opozicija o tome da li bojkotuje
													04.11.2025.•
													
														
														4													
												
												
													Poslanici Skupštine Srbije danas će započeti novu sednicu jesenjeg zasedanja sa osam tačaka dnevnog reda, među kojima su izmene Zakona o jedinstvenom biračkom spisku i leks specijalis za zgradu Generalštaba.
												
											Posle šest godina postupka: Novo suđenje u slučaju Asomakuma i falsifikovane lične karte Andreja Vučića
													04.11.2025.•
													
														
														3													
												
												
													Sudski postupak u predmetu "Asomakum", koji nosi ime po firmi za koju se tvrdi da je osnovana uz pomoć falsifikovane lične karte brata predsednika Srbije Andreja Vučića, formalno je morao da počne iz početka.												
											Maskirane osobe iz Ćacilenda oborile na zemlju i šutirale novinara FoNeta, policija nije reagovala
													04.11.2025.•
													
														
														7													
												
												
													Nepoznate osobe koje su došle iz "Ćacilenda" napale su sinoć oko 23 časa novinara novinske agencije FoNet Marka Čonjagića kod gradilišta u Kosovskoj ulici, dok je izveštavao sa skupa podrške Dijani Hrki.
												
											Novak Nedić i bivši šef Macutovog kabineta u nedelju bili među okupljenima u Ćacilendu
													03.11.2025.•
													
														
														6													
												
												
													CINS je objavio fotografije na kojima se vidi da su se u "Ćacilendu", nakon sukoba u nedelju, nalazili Novak Nedić, bivši generalni sekretar Vlade Srbije i Miloš Anđić, donedavni šef kabineta premijera Đura Macuta.
												
											Vučić: Jurimo dvojicu snajperista u Beogradu, ne možemo tri dana da ih pronađemo
													03.11.2025.•
													
														
														69													
												
												
													Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nadležni organi već tri dana pokušavaju da pronađu dvojicu snajperista koji su, prema obaveštajnim podacima, došli u Beograd.												
											Psihoterapeut: Muzika koju puštaju iz "Ćacilenda" Dijani Hrki je tortura i produkt perverznog uma
													03.11.2025.•
													
														
														5													
												
												
													Danas posle podne ponovo je puštena glasna muzika iz "Ćacilenda" gde je ozvučenje postavljeno ranije tokom dana.												
											Ministarstvo spoljnih poslova: Sa žaljenjem smo primilu najavu Švedske, nije u duhu partnerstva dve zemlje
													03.11.2025.•
													
														
														4													
												
												
													Povodom najave Švedske da će deo pomoći namenjen državi Srbiji preusmeriti na civilni sektor zbog problema u oblasti vladavine prava, slobode medija i borbe protiv korupcije, oglasilo se Ministarstvo spoljnih poslova.												
											VIDEO: Tuča u Ćacilendu, policija intervenisala
													03.11.2025.•
													
														
														25													
												
												
													U "Ćacilendu" je večeras došlo do incidenta, zbog kojeg je intervenisala policija.												
											Trener Radničkog Mladen Žižović preminuo tokom utakmice u Lučanima
													03.11.2025.•
													
														
														5													
												
												
													Trener Radničkog 1923, Mladen Žižović, preminuo je tokom utakmice u Lučanima.
												
											VIDEO: Situacija večeras mirna između dva skupa kod Skupštine, iz Ćacilenda trešti muzika
													03.11.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Građani i studenti i večeras su okupljeni na raskrsnici Takovske ulice i Bulevara kralja Aleksandra u centru Beograda, u znak podrške Dijani Hrki, koja štrajkuje glađu.
												
											Kamioni na Batrovcima i Šidu čekaju pet sati
													03.11.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Putevi Srbije saopštili su da automobili, na graničnim prelazima, prolaze bez zadržavanja dok kamioni čekaju od tri do pet sati da izađu iz Srbije.												
											Švedska obustavlja podršku delu državnih institucija u Srbiji: "Razvoj u Srbiji ide u pogrešnom pravcu"
													03.11.2025.•
													
														
														21													
												
												
													Švedska je odlučila da obustavi deo finansijske pomoći državnim institucijama Srbije i da sredstva preusmeri na jačanje civilnog društva, zbog, kako navode, pogoršanja stanja vladavine prava, korupcije i slobode medija.												
											Komitet pravnika: MUP kamp ispred parlamenta opisuje kao legalan, a trebalo je da odbaci prijavu tog skupa
													03.11.2025.•
													
														
														2													
												
												
													Komitet pravnika za ljudska prava poziva MUP da hitno spreči dalju zloupotrebu prava na slobodu okupljanja u Pionirskom parku i na javnoj površini ispred Narodne skupštine, Predsedništva Srbije i Skupštine Beograda.
												
											Vujošević: KSS treba da reaguje zbog hapšenja Štimca
													03.11.2025.•
													
														
														5													
												
												
													Proslavljeni košarkaški trener Duško Vujošević izjavio je da hapšenje bivšeg košarkaškog reprezentativca Vladimira Štimca predstavlja nastavak represije vlasti prema građanima koji se bore za pravdu i normalnu Srbiju. 												
											
                                                                                                                
                                                                                                                
						
						
						
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
													
Komentari 2
T
Dule
Ovo nije kritika mladih, nego omladinskih organizacija. Od 145 opština, samo 79 ima neku omladinsku organizaciju, a u tim postojećim opštinama, samo budući studenti filozofskog znaju za te organizacije, ostali i ne znaju da postoje. Kao rođeni Novosađanin, za gomilu omladinskih organizacija sam čuo tek sa skoro 30 godina.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar