"Galens" dobio skoro šest miliona evra iz budžeta za hotel u Sremskim Karlovcima
Kompanija "Galens" dobila je subvencije od više od 5,8 miliona evra iz budžeta Srbije za izgradnju i opremanje hotela u Sremskim Karlovcima.
Foto: 021.rs
Ministarstvo privrede potpisalo je krajem prošle godine ugovor sa firmom "Szeremsegi Ingatlanfejleszto" LTD, što je prvo objavila Nova ekonomija.
Ovo preduzeće je 50,01 odsto u vlasništvu mađarske firme "Szerémség Ingatlanfejelsztő Kft." i 49,99 odsto je vlasništvo "Avenije-Galens Invest".
Investitor je matično preduzeće "Galens Invest", poznato po velikom broju građevinskih projekata u Novom Sadu, među kojima su neki bili i na meti kritika, poput "Pupinove palate" i planiranog projekta "Novi Sad na vodi".
Prema ugovoru, kompanija se obavezuje da do kraja 2026. godine trebalo u potpunosti završi projekat i da zaposli najmanje 30 novih radnika na neodređeno vreme, te da ih u periodu od dve godine isplati u iznosu od najmanje 799.200 evra.
"Galens" će, dodaje se, u izgradnju hotela do kraja godine uložiti nešto manje od 29,4 miliona evra, a najmanje 25 odsto sredstava mora biti iz sopstvenih sredstava.
Kompanija se obavezuje da ne smanjuje ukupan broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod 31 zaposlenog, u periodu od pet godina od završetka izgradnje hotela.
"Korisnik subvencije će nastojati da na zahtev srednjih škola omogući određenom broju đaka dolazak na praksu u hotelskim objektima, odnosno da omogući zainteresovanim studentima praksu", piše u ugovoru.
Prvi ugovor potpisan je početkom decembra prošle godine, dok je krajem istog meseca potpisan i aneks ugovora. U tom aneksu stoji da će se investitoru novac isplatiti u tri rate umesto u, prvobitno planirane, dve.
Prema tom ugovoru, u 2025. godini je kompaniji isplaćeno nešto više od dva miliona evra u dinarskoj protivvrednosti, dok će u 2026. biti uplaćeno više od 5,1 milion i naredne godine više od 505.000 evra.
Izgradnja hotela u Sremskim Karlovcima je, inače, prethodno dobio o podršku mađarskih vlasti. Tako je mađarska firma "Szeremsegi Ingatlanfejleszto" za ovaj projekat dobila podršku od 3,85 milijardi forinti, odnosno nešto manje od 10 miliona evra, pisao je VOICE.
Hotel je klasifikovan kao značajna investicija Republike Srbije, što je umnogome olakšalo licenciranje, a počeo je da se gradi u martu 2023. godine.
Izgradnja ovog hotela najavljena je 2020. godine, a prvobitno je bilo predviđeno da gradnja počne u junu 2021, a završi se 2023. godine. Do odlaganja došlo je zbog komplikovanog procesa eksproprijacije zemljišta koji je naišao na protivljenje dela građana koji imaju parcele na delu brda Čerat na kom se planiraju hotel i pristupne saobraćajnice, o čemu je pisao i portal 021.rs.
Približna vrednost investicije za hotel tada je bila 18 miliona evra.
Sredstva neophodna za infrastrukturno uređenje pristupne saobraćajnice obezbediće opština, zbog čega je prethodno promenjen i Plan generalne regulacije ovog dela naselja, i to po skraćenom postupku.
Ugovor o finansiranju infrastrukture za hotel sklopili su tadašnji predsednik opštine Aleksandar Stojkečić i direktorka mađarske kompanije "Szeremsegi ingatlanfejleszto" Žanet Olah u junu 2022. godine. Finansiranje nedostajuće infrastrukture podrazumeva gradnju nove saobraćajnice od Dudare prema hotelu i njeno potpuno komunalno opremanje - postavljanje elektroinstalacija, vodovodne mreže, uličnog osvetljenja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Studenti Medicinskog fakulteta predali prigovore na odluku da ne mogu da učestvuju na izborima
21.04.2026.•
0
Studentsko udruženje "UM", kojem je izborna komisija Medicinskog fakulteta u Novom Sadu odbila kandidaturu za izbore za studentski parlament, predalo je jutros prigovore.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
21.04.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Studenti Medicinskog fakulteta danas organizuju protest zbog izbora za studentski parlament
21.04.2026.•
6
Udruženje studenata Medicinskog fakulteta u Novom Sadu "UM" danas, 21. aprila organizuje protest ispred te visokoškolske ustanove.
Danas minimalno svežije u Novom Sadu, moguća je kiša
21.04.2026.•
0
I danas je u Novom Sadu moguća kiša.
VIDEO: Održan protest u znak podrške autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću
20.04.2026.•
13
Studenti i građani organizovali su danas skup podrške autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću.
Čeka se početak radova na uređenju "alternativne" stanice u Novom Sadu, Mićin kaže uskoro
20.04.2026.•
23
Uređenje tehničko-putne stanice, koja će Novosađanima služiti kao alternativa za Železničku stanicu, još uvek nije počelo.
Protest studenata Akademije umetnosti u sredu ispred Galerije: "Srećan vam predstojeći Dan Akademije"
20.04.2026.•
0
Studenti u blokadi Akademije umetnosti u sredu, 22. aprila, organizuju protest ispred prostorije Galerije ove ustanove na Bulevaru Mihajla Pupina 20.
Elaborat za Petrovaradinsku tvrđavu: Pogledajte šta planira gradska vlast
20.04.2026.•
47
Novosadski urbanisti izradili su elaborat Plana detaljne regulacije Petrovaradinske tvrđave koji čine gornja tvrđava, donja tvrđava - Podgrađe, dunavski bedem i parkovske i zelene površine.
Zbog Patrika Drida: Više od 400 članova akademske zajednice pisalo Senatu pred reizbor Vladimira Mihića
20.04.2026.•
9
Više od 420 članova akademske zajednice Univerziteta u Novom Sadu uputilo je pismo članovima Senata ovog univerziteta povodom predstojeće odluke o reizboru u zvanje vanrednog profesora Vladimira Mihića.
Casada masažne fotelje - pametno opuštanje i nemački kvalitet u vašem domu
20.04.2026.•
0
Savremeni način života donosi sve više stresa, dugotrajno sedenje i fizičku iscrpljenost.
Sistematski pregledi za novosadske maturante u subotu u Zmaj Ognjena Vuka, nije potrebno zakazivanje
20.04.2026.•
0
Dan otvorenih vrata, namenjen maturantima osnovnih škola, tokom kog će se sprovoditi sistematski pregledi bez zakazivanja, biće organizovan u subotu, 25. aprila u Domu zdravlja u Zmaj Ognjena Vuka.
Nezavisni kandidati pobedili na izborima za lekarske komore u Novom Sadu
20.04.2026.•
53
Svi kandidati sa nezavisne liste na izborima za skupštinu Lekarske komore Srbije (LKS) i Regionalne lekarske komore Vojvodine (RLKV) koji su bili na listi u Novom Sadu pobedili su, objavili su jutros iz te grupe.
Vikend doneo lepe vesti: U Novom Sadu rođeno 16 beba
20.04.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 16 beba.
Otvoren novi parking na Avijatičarskom naselju: Ne naplaćuje se parkiranje
20.04.2026.•
5
Otvoren je novi parking na Avijatičarskom naselju.
Sociolog Jovanović: Protest Vučevića, Gojković i Mićina protiv novosadske policije groteska i burleska
20.04.2026.•
14
"Izvinjenje" koje je predsednik Aleksandar Vučić uputio "u svoje i u ime države" građaninu (66) kog je u Novom Sadu policija udaljila, još jedna je potvrda njegovog stila vladavine "država, to sam ja".
Danas u Novom Sadu kišovito, a biće i malo svežije
20.04.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nestabilno, uz povremenu kišu.
Danas u Novom Sadu skup podrške Milomiru Jaćimoviću i protestna šetnja
20.04.2026.•
5
Studenti u blokadi novosadskih fakulteta organizuju u ponedeljak, 20. aprila protestnu šetnju i skup podrške Milomiru Jaćimoviću.
VIDEO: Lekari ispred komore u Novom Sadu čekaju rezultate izbora, policija na ulazu
19.04.2026.•
14
Ispred prostorija Regionalne lekarske komore Vojvodine na Bulevaru Mihajla Pupina okupilo se nekoliko desetina lekara koji čekaju rezultate današnjeg glasanja.
Humanitarna šetnja na Fruškoj gori: Rotarakt prikuplja pomoć za udruženje "Vera, ljubav, nada"
19.04.2026.•
1
Po fruškogorskim stazama danas je održana humanitarna "Rotaran" šetnja u organizaciji Rotarakt kluba Novi Sad.
Balet Srpskog narodnog pozorišta gostuje u Mađarskoj i Grčkoj
19.04.2026.•
0
Balet Srpskog narodnog pozorišta gostovaće po prvi put u Budimpešti i to na poznatom Budimpeštanskom festivalu igre koji se održava u novom zdanju Nacionalnog teatra igre.
Komentari 25
nn
od mene samo uzimaju a kad treba pomoc vrata se zatvaraju
Taksista Pilot
Nema smisla da sav taj krem od gostiju vozi po rupama i usput gleda raspale Karlovce...
Kolega
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar