Rasizam i Drugi svetski rat: Francuska planira da ulice nazove po afričkim herojima

Lokalne vlasti dobile su spisak znamenitih boraca po kojima trgovi i ulice mogu poneti imena.
A French Algerian soldier guards captured German troops at Ste Marthe, southern France, August 1944
AFP
Francuski vojnik iz Alžira i zarobljene nemačke trupe, avgust 1944.

Francusko ministarstvo odbrane predstavilo je lokalnim vlastima spisak od 100 Afrikanaca koji su se borili za Francusku u Drugom svetskom ratu, tako da ulice i trgovi mogu dobiti naziv po njima.

Do preispitivanja kolonijalne prošlosti u Francuskoj došlo je pod uticajem antirasističkih protesta koji se nedeljama održavaju širom sveta pod sloganom Životi crnaca su važni.

Na spisku je mnogo senegalskih i severnoafričkih vojnika, ali nijedan od onih koji su dolazili s prostora francuske Indo-Kine.

Afrikanci su odigrali veliku ulogu u oslobađanju Francuske 1944. godine.

Državna sekretarka francuskog ministarstva odbrane Ženeviv Darjusek, predstavljajući knjižicu od 210 stranica, rekla je da „imena, lica, životi ovih afričkih junaka moraju postati deo našeg života kao slobodnih građana, jer bez njih ne bismo bili slobodni".

Prošlog meseca uništena je statua Žana Batista Kolbera koji je u 17. veku propisao pravila za francuske kolonije.

Mnogi spomenici koji se dovode u vezu sa ropstvom i kolonijalizmom srušeni su ili uništeni u Evropi i Americi.

„Umesto obaranja, tražim od vas da gradite", rekla je gospođa Darjusek gradonačelnicima. „Umesto da brišete, molim vas da razmislite o pretvaranju naših javnih prostora u mesta za podučavanje."

Ona je izjavila da je „danas jako malo ulica nazvano ovim afričkim borcima, tako da je cilj izgradnja".

Rekla je da plakete treba da objasne ulogu afričkog ratnog heroja čije ime nosi ulica ili spomenik.

U januaru je u gradu Bandol na jugu Francuske centralni trg nazvan po pet afričkih vojnika koji su učestvovali u njegovom oslobađanju.

French African POWs in 1940
Getty Images
Afrikanci su bili među nemačkim zarobljenicima 1940.

Više od 400.000 Afrikanaca u Slobodnim francuskim snagama učestvovalo je u iskrcavanju saveznika na jugu Francuske u avgustu 1944. godine, u okviru operacije kodnog imena Dragun.

Učestvovali su i u teškim borbama za oslobađanje Tulona i Marseja.

Iskrcavanje je bilo presudno za proterivanje nacističkih nemačkih snaga sa juga, dok su ih Saveznici sa severa Francuske potiskivali na jug, pošto su sleteli u Normandiju u junu.

Nakon nacističke invazije na Francusku 1940. godine mnogi Afrikanci u francuskim kolonijama postali su dobrovoljci u Slobodnim francuskim snagama generala Šarla de Gola, mada su mnogi i mobilisani.

Oko 400.000 ih je došlo iz Alžira, Maroka i Tunisa, a više od 70.000 iz Senegala i drugih subsaharskih kolonija.

Senegal's ex-President Abdoulaye Wade (C) at Rougemont cemetery - 12 May 2005
AFP

Na ceremoniji obeležavanja godišnjice operacije Dragun prošlog avgusta, predsednik Emanuel Makron pohvalio je Afrikance koji su činili više od 80 odsto francuskih kopnenih snaga.

„Ipak, ko se od nas danas seća njihovih imena, lica?" upitao je.

Sira Sila, poslanica koja se zalaže za priznanje doprinosa Afrikanaca u modernoj Francuskoj, pozdravila je vladinu inicijativu.

„Sviđalo se nama to ili ne, njihovi preci su učestvovali u oslobađanju Francuske. Istorija naše zemlje i istorija Afrike su povezane i hitno treba proširiti znanje o tome", rekla je ona.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Sremac

    03.07.2020 08:26
    Kakav sramotni populizam. Vratite vi tim zemljama novac i isplatite što ste uzeli. Da vidimo onda kako teče med i mleko u Alžiru a kako se u dužničkom ropstvu bez para snalazi Francuska.
    Sve sem plaćanja i vraćanja otetog je ismevanje.
  • BulevarEvrope

    02.07.2020 19:42
    Zna se ko su istisnki africki heroji: Deutsches Afrikakorps!
    I najveci medj' njima Generalfeldmarschall Erwin Rommel!
  • Liman

    02.07.2020 19:19
    Planirano je pocetkom 90-ih da se promeni naziv Srpske ulice u Kanu u skladu sa kampanjom koja se tada vodila protiv nas ali koliko sam procitao mestani nisu dozvolili u znak secanja na ranjene Srpske vojnike koji su tom ulicom noseni do bolnice..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?