Policija, Holandija i kontejneri: Šestoro uhapšenih posle otkrića "soba za mučenje"

Osumnjičeni su pronađeni posle hakovanja evropskog telefonskog sistema.

Šestorica muškaraca uhapšena su u Holandiji posle otkrića sedam brodskih kontejnera pretvorenih u ćelije i komore za mučenje.

Kontejneri su pronađeni južno od Roterdama, pošto je francuska policija hakovala šifrovane telefone koje su koristili kriminalci.

Holandska policija saopštila je da su kontejneri pronađeni pre upotrebe.

U kontejnerima je bila stomatološka stolica sa kaiševima i lisicama.

Policija je otkrila i zgradu u Roterdamu, za koju se veruje da je bila druga baza kriminalaca.

Osumnjičeni su uhapšeni 22. juna, posle francusko-holandske akcije provale u šifrirani telefonski sistem Enkročet (EncroChat).

Policija je presrela milione poruka, među kojima i poruke jednog od osumnjičenih, 40-godišnjeg muškarca iz Haga. Istražitelji su mogli da pristupe njegovim kontaktima preko evropskog telefonskog sistema.

Posle lociranja kontejnera u aprilu u blizini belgijske granice, policija je počela da prati oblast i otkrila nekoliko muškaraca koji su radili gotovo svakodnevno na njima. Pošto su bili pri kraju posla, istraživači su odlučili da intervenišu.

U video snimku koji je objavila policija vidi se kako hapse osumnjičene i ulazi u kontejnere.

Policija je pronašla lisice pričvršćene na pod i plafon konstrukcija, koje su bile i zvučno izolovane.

U jednom od kontejnera pronađene su i policijske uniforme, kao i neprobojni prsluci. U drugom su pronađene makaze za obrezivanje, skalpeli i fantomke.

Dvojica osumnjičenih takođe su privedeni zbog posedovanja oružja.

Oni su među 800 uhapšenih širom Evrope pošto su otkrivene i dekodirane poruke razmenjivane preko evropskog telefonskog sistema.

Šta je evropski telefonski sistem?

Enkrošat, koji više ne postoji, bio je baziran u Francuskoj i procenjuje se da je imao oko 60.000 pratilaca.

Radio je na prilagođenim Android telefonima, i, prema navodima na sajtu, pružao je „bezbrižnu bezbednu komunikaciju".

Korisnici su mogli da pristupe funkcijama kao što su poruke koje se samouništavaju, a posle određenog vremena brišu i sa uređaja primaoca.

Sistem je imao opciju paničnog brisanja, što je značilo da se svi podaci mogu ukloniti sa uređaja unosom četvorocifrenog koda sa zaključanog ekrana.

Smatra se da su bande koristile uređaje za planiranje napada na suparničke grupe, planirale načine uterivanja dugova za drogu i pranje novca. Na licu mesta pronađeni su i alati za mučenje kiselinom i sečenje udova.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?