Indija, islam i hinduizam: Musliman uhapšen zbog "ljubavnog džihada"

On je uhapšen po zakonu koji je izazvao negodovanje i koji kritičari nazivaju islamofobnim.

 

Protesters against the
Getty Images

 

Policija u indijskoj državi Utar Pradeš uhapsila je jednog muslimana zbog navodnog pokušaja preobraćanja hinduistkinje u islam.

On je prvi koji je uhapšen prema novom zakonu koji cilja „ljubavni džihad" - termin koji radikalne hinduističke grupe koriste da bi optužili muslimanske muškarce za preobraćanje žena brakom.

Zakon je izazvao negodovanje, a kritičari su ga nazvali islamofobnim.

Još najmanje četiri indijske države izrađuju nacrte zakona protiv „ljubavnog džihada".

Policija u okrugu Bareili u Utar Pradešu potvrdila je hapšenje na Tviteru u sredu.

Otac žene rekao je za BBC Hindu da je podneo žalbu jer je muškarac „izvršio pritisak" na njegovu ćerku da se preobrati i pretio joj ako to ne učini.

Žena je navodno bila u vezi sa muškarcem, ali se ranije ove godine udala za nekog drugog.


Pogledajte video o ugovorenim brakovima u Indiji:


Policija je za BBC Hindi rekla da je ženina porodica prijavila optuženog za otmicu pre godinu dana, ali je slučaj zatvoren nakon što je žena pronađena i sama opovrgla optužbu.

Nakon hapšenja u sredu, muškarac je upućen na 14 dana sudskog pritvora.

Novinarima je rekao da je nevin i da „nema veze sa tom ženom".

Novim zakonom predviđena je kazna zatvora do 10 godina, a ako neko učini krivično delo iz tog zakona kaucija nije moguća.

 

Protest against the
Getty Images

 

Šta je zakon o „ljubavnom džihadu"?

U novembru je Utar Pradeš postala prva država koja je donela zakon protiv „prisilnih" ili „prevarantskih" verskih preobraćanja.

Ali možda neže biti poslednja, jer su zvaničnici još najmanje četiri druge države - Madia Pradeš, Harijana, Karnataka i Asam - saopštili da planiraju da donesu zakone protiv „ljubavnog džihada".

U tih pet indijskih država na vlasti je partija Baratija Džanata (BJP), koja je optužena da podstiče antimuslimansko raspoloženje.

Kritičari su ovaj zakon ocenili nazadnim i uvredljivim.

Mnogi su zabrinuti da će takvi zakoni dovesti do zloupotrebe i uznemiravanja, jer je „ljubavni džihad" viđen kao izraz koji koriste krajnje desničarske radikalne hinduističke grupe.

To nije termin koji je indijski zakon zvanično priznao.

Ali poslednjih meseci počeo je da dominira u medijskim izveštajima.


Ova grupa muškaraca u Indiji oblači žensku garderobu i šminka se da bi zaigrala:


U oktobru je popularni brend nakita povukao reklamu sa međuverskim parom pošto su ga ekstremne desničarke grupe optužile za promociju „ljubavnog džihada".

A onda su u novembru vlasti optužile Netfliks za isto, ukazujući na scenu u televizijskoj seriji „Prikladan dečak", gde hinduistkinja i muslimanin dele poljubac dok se kamera okreće u pozadini hinduističkog hrama.

Ministar unutrašnjih poslova Madhija Pradeša, Narotam Mišra, rekao je da to vređa „verska osećanja" i zatražio da se razmotre pravni postupci protiv producenta i režisera serije.

Kritičari vladajuće partije navode da se verska podeljenost povećala otkako je premijer Narendra Modi prvi put stupio na vlast 2014.

Hindu-muslimanski brakovi već dugo se smatraju nepoželjnim u Indiji, ali je vezivanje dubljeg, zlokobnijeg motiva u vezi sa njima nedavna pojava.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC