Mediji u Srbiji i Nagrada Dejan Anastasijević: Nagrade za novinarke - „istraživačko novinarstvo nije državni neprijatelj"

„Demokratija cveta na idejama i inovacijama, a vene kada se kritička mišljenja guše ili ignorišu", rekao je ambasador SAD.

 

NUNS, nagrade, novinari, mediji
Fonet/Božana Pavlica
Dobitnica jedne od nagrada - Natalija Jovanović iz BIRN-a

 

„Istraživačko novinarstvo nije državni neprijatelj", rekao je u petak u Beogradu američki ambasador Entoni Godfri na dodeli godišnjih nagrada koje nose ime istaknutog novinara Dejana Anastasijevića, preminulog pre dve godine.

Istakao je i da „danas nema dovoljno razloga za slavlje kad je reč o nezavisnom novinarstvu".

„Demokratija cveta na idejama i inovacijama, a vene kada se kritička mišljenja guše ili ignorišu", rekao je ambasador SAD.

Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), rekao je da se „još jednom nagrade dodeljuju u sumornom vremenu za nezavisno novinarstvo i slobodu izražavanja".

Nagrade za istraživačko novinarstvo Dejan Anastasijević dodeljuje NUNS uz podršku Ambasade SAD u Beogradu.

 

NUNS, nagrade, novinari, mediji
Fonet/Božana Pavlica
Dobitnice nagrada

 

Ko je dobio nagrade NUNS-a za istraživačko novinarstvo?

Sve nagrade za istraživačko novinarstvo pripale su novinarkama.

Jeleni Zorić sa Televizije N1, Nataliji Jovanović iz istraživačke mreže BIRN i Sandri Petrušić iz nedeljnika NIN.

Zorić je za emisiju „Optužnica-Jovanjica" emitovanoj na Televiziji N1 dobila nagradu u kategoriji elektronskih medija.

 

NUNS, nagrade, novinari, mediji
Fonet/Božana Pavlica
Jelena Zorić - novinarka N1
NUNS, nagrade, novinari, mediji
Fonet/Božana Pavlica
Sandra Petrušić iz NIN-a

 

U kategoriji onlajn medija, Jovanović je nagrađena za tekst „Korona: Broj umrlih i zaraženih višestruko veći od zvanično saopštenog" objavljen na sajtu Birn.rs.

Tekst Sandre Petrušić „Na potezu je republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac: Falsifikovanje podataka bitnih po javno zdravlje" objavljen u nedeljniku NIN, odneo je pobedu u kategoriji štampanih medija.

Specijalne plakete dodeljene su redakciji KRIK i novinarki Anđeli Milivojević.

„Dobitnici nagrade su vođeni javnim intersom i novinarskim žarom pokazali kako se radi objektivno, profesionalno i odgovorno", naveo je Željko Bodrožić.

Dodao je da ovogodišnji nominovani prilozi oslikavaju „naše u velikoj meri dezorijentisano društvo i poprilično razvaljenu državu".

„Poslednjih godina se borimo za slobode i prava koja smo već bili izborili nakon demokratskih promena 2000. godine", rekao je predsednik NUNS-a.

Međutim, kako je rekao, koleginice i kolege koji su nadahnutli slobodom i istinom uradili su velike stvari u protekloj godini.

„Oni su razlog da ne odustajemo u borbi za naše slobode i da verujemo da u ovoj zemlji i dalje može biti bolje", rekao je on.

Prema obrazloženju NUNS-a, nagrada se dodeljuje za istraživačke radove koji se bave temama od izuzetne važnosti, otkrivaju i dokazuju nepoznate činjenice do kojih su novinari došli sopstvenim radom.

„Dejan je pokazao kako se istražuju najteže teme"

Na dodeli nagrade u Dorćol Platzu u Beogradu promovisana je i knjiga tekstova Dejana Anastasijević u izdanju NUNS-a.

„Naša nagrada od prošle godine nosi ime Dejana Anastasijevića, novinara koji je pokazao kako se istražuju i obrađu najteže i najbolnije teme.

Pokazao je koliko je potrebno znanja, volje i hrabrosti za novinarski posao, ali i koliko je važno pre svega biti dobar, pošten i odgovoran čovek", naveo je Bodrožić.

To pokazuju i dokazuju, dodaje on, njegova dela koja su sakupljena u knjigu koju danas predstavljamo.

„Tekstovi govore istinu i oslikavaju sve ono o čemu su drugi lagali ili prećutkivali devedesetih godina", ocenio je odgovorni urednik nedeljnika Vreme Filip Švarm.

Iz NUNS-a ističu da je pravi uvid u događaje na prostorima bivše Jugoslavije nemoguć bez priloga i tekstova Dejana Anastasijevića.

„Bio je erudita, briljantan, duhovit i hrabar čovek koji je beskompromisno razotkrivao ratne zločine, političke bestijalnosti, kriminalne, vojne i paravojne klanove.

„Zbog toga ova nagrada ima još veći značaj i težinu", navodi se na sajtu Nezavisnog udruženja novinara Srbije.

Anastasijević je bio je urednik BBC-ja na srpskom, a pre toga dugogodišnji novinar beogradskog Vremena i američkog magazina Tajm, kao i dopisnik novinske agencije Tanjug iz Brisela.

Izveštavao je i sa ratišta u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu.

Na Radiju B92 uređivao je kultnu emisiju „Oblačić u stripu".


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Cvorovic Ilija

    07.05.2021 17:24
    Orao pao, orao pao
    Znam za jednog coveka, zove se Dzulijen Asanz...
    Edvard Snouden, govori li vam to ime nesto?
    Novinarstvo je uglavnom svedeno na PR i/ili spijuniranje, a to jeste zlocin.
    Nezavisni mediji ne postoje, CIA kontrolise svih 12 najvecih medijskih konglomerata.
    Srecna vam sloboda!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Ko je Kaster Semenja i zašto je njen slučaj važan

Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Savezni vrhovni sud Švajcarske prekršio pravo Kaster Semenje na pravično suđenje kada joj je 2023. godine odbijena žalba na propise Svetske atletike koji su joj faktički zabranili da se takmiči.