Ova zemlja je najsigurnije mesto za putovanja u 2026. godini, najveća opasnost su - brzi biciklisti
Holandija je zauzela prvo mesto na listi Berkshire Hathaway-a za 2025. godinu, zahvaljujući svojoj kulturi mira, zdravstvenoj zaštiti i inkluzivnosti.
Foto: Pixabay
Prilikom planiranja putovanja u inostranstvo, bezbednost je često glavni prioritet. Iako zdrav razum uvek treba da bude presudan, neke zemlje ipak pružaju više sigurnosti od drugih.
Holandija je ove godine proglašena za najbezbedniju zemlju na svetu od strane osiguravajuće kuće "Berkshire Hathaway Travel Protection", zbog svoje miroljubive atmosfere, izuzetno visokih ocena kada je reč o zdravstvenim merama i ukupnoj bezbednosti, kao i sigurnosti za žene, LGBTQIA+ putnike i putnike druge boje kože. Ova zemlja je skočila na prvo mesto, nakon što je 2024. godine bila na 14. mestu.
"Primećujemo promenu u načinu na koji putnici definišu pojam 'bezbedno'", rekao je portparol "Berkshire Hathaway" za Travel + Leisure.
Kada je reč o potencijalnim opasnostima u Holandiji, kao glavni rizik ističu se brzi bicikli u gradovima poput Amsterdama, koji mogu predstavljati izazov prilikom prelaska ulice za one koji nisu navikli na saobraćajnu dinamiku.
Holandija je ove godine potisnula Island, koji je prošle godine bio broj jedan, ali je sada pao na četvrto mesto. Iako nije više na vrhu liste za 2025, Island se i dalje smatra najmirnijom zemljom na svetu, prema istom izvoru.
Glavni rizik na Islandu predstavljaju vulkanske erupcije, budući da "tokovi lave često utiču na glavni put koji okružuje zemlju".
Drugo mesto ove godine zauzela je Australija, koja je visoko ocenjena i po zdravstvenim merama i po sigurnosti od terorizma.
Na trećem mestu našla se Austrija, koja prošle godine uopšte nije bila na listi, dok Kanada zaokružuje prvih pet.
Što se tiče samih gradova, Rejkjavik je proglašen za najbezbedniji grad, jer studija nije pronašla nijednu četvrt u ovom islandskom gradu koja se smatra nesigurnom. Slede Kopenhagen, Cirih, Amsterdam i Honolulu.
Za potrebe rangiranja, "Berkshire Hathaway" je sproveo anketu među više od 1.800 američkih putnika o njihovim iskustvima u poslednjih pet godina, i zamolio ih da rangiraju zemlje koje su posetili prema nivou bezbednosti. Takođe su prikupljeni podaci o raznim faktorima, uključujući terorizam, vremenske nepogode, zdravstvene rizike i bezbednost manjinskih grupa.
Postoji više načina kako putnici mogu povećati svoju sigurnost u inostranstvu - uključujući ulaganje u visokokvalitetne sigurnosne uređaje i registraciju u program Smart Traveler Enrollment Program (STEP) američkog Stejt departmenta, koji omogućava slanje upozorenja i lociranje američkih državljana u slučaju vanredne situacije.
Ovo je 15 najsigurnijih zemalja na svetu, prema Berkshire Hathaway-u:
1. Holandija
2. Australija
3. Austrija
4. Island
5. Kanada
6. Novi Zeland
7. Ujedinjeni Arapski Emirati
8. Švajcarska
9. Japan
10. Irska
11. Belgija
12. Portugal
13. Francuska
14. Ujedinjeno Kraljevstvo
15. Danska
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Poremećen aviosaobraćaj na Siciliji: Etna izbacuje dim i pepeo
12.08.2026.•
0
Aerodromi na Siciliji zatvoreni su zbog erupcije Etne, odnosno vulkanskog pepela i nepovoljnih vetrova.
Evropske rute na kojima je voz brži od aviona
11.08.2026.•
0
Na nekim popularnim evropskim rutama putovanje vozom zapravo je brže od letenja, uključujući relacije Brisel-Pariz i Madrid-Sevilja.
VIDEO: Evropsko jezero koje izgleda nestvarno, ali je u njemu zabranjeno kupanje
11.08.2026.•
0
Lagoa do Pau Pike malo je vulkansko jezero na ostrvu Sao Miguel, u blizini naselja Santo Antonio i Kapelaš.
Štrajk na aerodromu u Barseloni, Er Srbija putnicima preporučuje da nose samo ručni prtljag
11.08.2026.•
0
Er Srbija saopštila je da putnicima na letovima između Beograda i Barselone preporučuje da putuju samo sa ručnim prtljagom, zbog štrajka na aerodromu u Barseloni.
Avio-kompanija će naplaćivati korišćenje prostora za ručni prtljag iznad sedišta
11.08.2026.•
0
Za putnike australijske niskobudžetne avio-kompanije Džetstar uskoro će biti završeni dani pokušaja da uguraju svoju torbu u pretrpane pregrade iznad sedišta pune kofera drugih putnika.
Er Srbija: Preusmeravaju se letovi između Beograda i Katanije zbog vulkana Etna
10.08.2026.•
0
"Er Srbija" je najavila da se današnji letovi između Beograda i Katanije preusmeravaju na aerodrom u Palermu zbog pojačane aktivnosti vulkana Etna na Siciliji koja otežava vazdušni saobraćaj.
Dronovi otkrivaju nelegalne ležaljke na grčkim plažama, kazne i do 73.000 evra
10.08.2026.•
1
Grčke vlasti su sprovele više od 1.500 inspekcija na više od 300 plaža i u oko 450 preduzeća širom zemlje u okviru pojačanih kontrola sprovođenja novog zakonskog okvira za zaštitu obale i slobodan pristup građana plažama
VIDEO: Dok Nolanova "Odiseja" puni bioskope, sicilijansko ostrvo se sprema za filmski turizam
09.08.2026.•
0
Malo italijansko mediteransko ostrvo Favinjana nada se da će zahvaljujući blokbasteru Kristofera Nolana "Odiseja" privući više turista, ali istovremeno želi da izbegne zamku prekomernog turizma.
Rumunski gorski spasioci: Pružena pomoć za 25 planinara, šest prevezeno u bolnicu
08.08.2026.•
0
Rumunski gorski spasioci pružili su u prethodna 24 sata pomoć 25 osoba koje su se našle u nevolji u planinskim predelima u toj zemlji, od kojih je šest prebačeno i predato ekipama hitne pomoći.
Kako pametno isplanirati budžet za putovanje u inostranstvo bez neočekivanih troškova
06.08.2026.•
1
Planiranje odmora obično počinje uzbuđenjem, prelistavanjem slika plaža i maštanjem o lokalnim specijalitetima.
Organizatori festivala Siget: Ne pokušavajte da peške pređete Dunav
06.08.2026.•
1
Organizatori Sigeta uputili su upozorenje nakon što su se na društvenim mrežama pojavili snimci ljudi koji zbog niskog vodostaja pokušavaju peške da pređu Dunav i tako stignu do festivalskog prostora na ostrvu Hajodjari.
AMSS: U vozilima ne ostavljajte ništa što od vrućine može da eksplodira i zapali se
03.08.2026.•
0
Iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) savetuju vozačima da po vrućini nikada u vozilima ne ostavljaju providne flašice koje na suncu deluju kao lupa i mogu zapaliti nešto u blizini.
Film "Đavo nosi Pradu 2" doprineo rastu turističkih poseta Milanu
03.08.2026.•
0
Film "Đavo nosi Pradu 2" doprineo je rastu turističkih poseta lokacijama u Milanu na kojima je sniman, pa je prosečan dnevni broj stranih posetilaca na tim mestima povećan za 18 odsto u odnosu na period pre premijere.
Kako do turističke vize za zemlje engleskog govornog područja
03.08.2026.•
0
Mnogi putnici danas biraju putovanja u zemlje engleskog govornog područja, poput Australije, Amerike, Kanade, Velike Britanije, Irske i Novog Zelanda.
VIDEO: Iako su samo nekoliko godina stara - "istorijska mesta" veoma popularna među kineskim turistima
02.08.2026.•
1
Kina se ponosi svojom bogatom istorijom. Jedini problem je što je veliki deo njenog kulturnog nasleđa nestao u požarima, ratovima, pljačkama i revolucijama.
VIDEO: Italija planira zabranu fijakera sa konjskom zapregom u Rimu i drugim gradovima
02.08.2026.•
0
Italijanski Predstavnički dom predstavio je predlog zakona koji bi, ukoliko bude usvojen, zabranio "botičele", tradicionalne turističke fijakere sa konjskom zapregom, pre svega u Rimu.
VIDEO Uskoro svečano otkrivanje najvećeg kipa Bogorodice: Visok je 55 metara
02.08.2026.•
18
U selu Konotopje kod Torunja u Poljskoj završava se izgradnja najvećeg kipa Bogorodice u Evropi, koji će zvanično biti otvoren 15. avgusta, na katolički praznik Velika Gospojina.
Ešerihija koli u moru kod Korčule, ne preporučuje se kupanje
02.08.2026.•
0
Na plaži Bilin žal u Lumbardi na ostrvu Korčula zabeleženo je kratkotrajno fekalno zagađenje mora zbog povišene koncentracije bakterije ešerihija koli, zbog čega se do daljeg ne preporučuje kupanje.
Ulaz na vidikovac na Kablaru besplatan do 7. avgusta
02.08.2026.•
1
Ulaz na stakleni vidikovac na Kablaru kod Čačka, "Kablar Skywalk", koji je otvoren prošlog četvrtka, biće besplatan do 7. avgusta, saopštila je Turistička organizacija u tom gradu.
Letovi na splitskom aerodromu obustavljeni drugi put za 24 sata
01.08.2026.•
0
Aerodrom "Sveti Jeronim" u Kaštelima privremeno je danas obustavio vazdušni saobraćaj zbog incidenta sa avionom španske kompanije Iberija.
VIDEO: Stakleni vidikovac na Kablaru otvoren za posetioce
30.07.2026.•
16
Stakleni vidikovac "Kablar", koji se nalazi na 879 metara nadmorske visine, ispod vrha planine Kablar kod Čačka, kao nova turistička atrakcija Ovčarsko-kablarske klisure, otvoren je danas.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar