Objavljena nova lista najsigurnijih zemalja: Island na prvom mestu, evo gde je Srbija
Globalni indeks mira (GPI) predstavio je godišnju rang listu najsigurnijih zemalja sveta, a koju je kreirao Institut za ekonomiju i mir.
Foto: Pixabay
Tako je najsigurnija zemlja sveta za 2023. godinu Island, dok se Srbija našla na 65. mestu.
GPI rangira zemlje prema velikom broju faktora, od nivoa nasilja i kriminala do terorizma i međunarodnih sukoba. Ovaj izveštaj predstavlja najsveobuhvatniju analizu vođenu podacima o trendovima u miru, ekonomskoj vrednosti i načinu razvoja miroljubivih društava.
Na prvo mesto ovogodišnje liste došao je Island. Čitaoci koji su pratili GPI tokom godina neće biti posebno iznenađeni - Island je svake godine bio na vrhu ankete još od 2008. godine.
Zahvaljujući niskoj stopi kriminala, ali i niskoj vojnoj potrošnji i niskoj stopi međunarodnih sukoba, Island je najsigurnija zemlja na svetu.
Druga na listi bila je Danska, delom zbog niskog nivoa korupcije u vladi, dok je treća Irska, koja je skočila za pet mesta od ankete iz 2022. godine.
Bosna i Hercegovina našla se na 61. mestu, a kad se radi o zemljama Balkana najbolje pozicionirana na listi je Slovenija koja je na 8. mestu, Hrvatska je na 14. poziciji, a Severna Makedonija na 38. Crna Gora je na 45. mestu, a Srbija je zauzela 65. poziciju.
Nije svaka zemlja na svetu blagoslovljena niskim stopama kriminala i niskim nivoom korupcije. Na drugom kraju spektra nalaze se zemlje koje pate od rata, opsežnog nasilja i političke nestabilnosti, što ih čini veoma nesigurnim. Tako su među najnesigurnijim Avganistan, Jemen, Sirija, Rusija i Južni Sudan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Sledeće godine startuje let avionom od 22 sata: Putnici će dva puta videti izlazak sunca
12.03.2026.•
0
Australijska avio-kompanija Qantas sledeće godine pokrenuće dva najduža direktna komercijalna leta na svetu: od Sidneja do Londona i od Sidneja do Njujorka.
Rat koji SAD i Izrael vode protiv Irana košta turizam Bliskog istoka 515 miliona evra dnevno
12.03.2026.•
0
Sukob između SAD i Izraela s jedne strane i Irana s druge svakodnevno košta turistički sektor Bliskog istoka oko 515 miliona evra, pokazuju procene Svetskog saveta za putovanja i turizam (WTTC).
VIDEO: Najveći Diznijev kruzer kreće na svoje prvo putovanje
10.03.2026.•
1
Najveći brod kompanije "Disney Cruise Line" nazvanog "Disney Adventure" sprema se za svoje prvo putovanje iz Singapura koje je planirano za utorak, 10. mart.
Stjuard upozorava: "Nikada nemojte nositi crne čarape u avionu"
08.03.2026.•
2
Iako je udobna odeća prioritet na dugim letovima, jednu stvar ipak bi trebalo izbegavati, naročito na noćnim putovanjima.
Zašto hrana ima drugačiji ukus u avionima?
08.03.2026.•
0
Ako mislite da je hrana koju avio-kompanije poslužuju bezukusna ili neprivlačna, to nije nužno njihova krivica.
Turisti će ubuduće plaćati ulaz u Kelnsku katedralu
07.03.2026.•
0
Kelnska katedrala će ubuduće turistima naplaćivati ulaz. Tako treba da se pokriju veći troškovi, saopštili su sveštenici katedrale.
Putnicima iz Srbije zbog rata u Iranu upitni aranžmani: Mogu li dobiti povrat novca?
05.03.2026.•
4
Da li putnici iz Srbije u slučaju otkazivanja putovanja zbog rata u Iranu mogu da dobiju povraćaj novca?
Er Frans suspenduje letove ka Kubi: Nema goriva u ovoj zemlji
04.03.2026.•
0
Avio kompanija Er Frans saopštila je da će na nekoliko sedmica suspendovati letove između Pariza i Havane, s obzirom na nestašice goriva na Kubi i njihov uticaj na turizam i druge ekonomske aktivnosti.
Naplata ulaznica za Fontanu di Trevi donela 435.000 evra u prvom mesecu
03.03.2026.•
2
Tokom prvih mesec dana naplate ulaska u zonu Fontane di Trevi zabeleženo je skoro 230 hiljada poseta ovoj znamenitosti Rima.
Avio karte za letove između Azije i Evrope naglo poskupele nakon napada na Iran
03.03.2026.•
1
Cene avionskih karata između Azije i Evrope naglo su porasle nakon zatvaranja ključnih bliskoistočnih čvorišta zbog rata SAD-a i Izraela protiv Irana, a na mnogim rutama karte su rasprodate danima unapred.
Samo jedan aerodrom nikad nije izgubio nijedan prtljag
03.03.2026.•
4
Nije nimalo prijatno kada se putoanje završi izgubljenim prtljagom.
Vlade brojnih zemalja nastoje da vrate kućama putnike "zaglavljene" zbog rata na Bliskom istoku
02.03.2026.•
0
Vlade više zemalja su i danas nastojale da pomognu putnicima da se vrate kućama, nakon što su širom Bliskog istoka obustavljeni letovi zbog američkih i izraelskih napada na Iran.
VIDEO: Venecija je nedavno izgledala kao pakao na zemlji
01.03.2026.•
1
Turisti su preplavili ulice i mostove Venecije tokom vikenda otvarenja Venecijanskog karnevala (31. januar do 17. februara).
Aerodrom Tampa: Objava o zabrani nošenja pidžama u terminalu bila šala
01.03.2026.•
0
Međunarodni aerodrom Tampa na Floridi objavio je da ranija objava o zabrani nošenja pidžama u terminalu nije bila ozbiljna, već deo šale na društvenim mrežama.
Otkazani današnji letovi na relacijama Beograd-Dubai i Beograd-Doha
28.02.2026.•
1
Letovi između Beograda i Dubaija, kao i Beograda i Dohe, koji su bili planirani za danas, otkazani su, prema podacima sa sajta Aerodroma Nikola Tesla.
KLM od 1. marta obustavlja letove za Tel Aviv zbog porasta tenzija sa Iranom
26.02.2026.•
0
Holandska avio-kompanija KLM objavila je da privremeno obustavlja letove između Amsterdama i aerodroma Ben Gurion u Tel Avivu, počev od 1. marta, zbog rastućih tenzija sa Iranom i mogućnosti vojnog sukoba.
Rimski Fjumičino osvojio nagradu za najbolji aerodrom u Evropi
25.02.2026.•
1
Rimski aerodrom Leonardo da Vinči, poznatiji kao Fjumičino, devetu godinu zaredom je ocenjen kao najbolji aerodrom u Evropi sa više od 40 miliona putnika.
EU zabranjuje mini-šampone u hotelima
23.02.2026.•
6
Hotelski mini šamponi biće zabranjeni od 2030. godine, a praktične bočice koje se nalaze u hotelskim kupatilima trebalo bi postepeno da nestanu širom EU, predviđeno je uredbom o ambalaži i ambalažnom otpadu.
Zbog čega porodice sa decom sve češće biraju kampere za odmor?
23.02.2026.•
0
Dok cene letovanja rastu, a gužve na aerodromima i granicama postaju deo uobičajene slike sezone, sve više porodica sa decom okreće se drugačijem modelu putovanja - odmoru u kamperu.
FOTO: Postavljen poslednji deo centralne kule Sagrade Familije u Barseloni
21.02.2026.•
6
Poslednji deo centralne kule katedrale Sagrada Familija u Barseloni položen je na svoje mesto, čime je građevina dostigla svoju maksimalnu konačnu visinu, 144 godine od početka radova.
Evo gde su najbolje plaže za 2026. godinu po izboru putnika
17.02.2026.•
0
Ako vas sivo februarsko vreme tera da maštate o letovanju, nova rang-lista mogla bi da pomogne u planiranju.
Komentari 2
hula
Ma
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar