Srbija i običaji: Drevni plamen petrovdanskih lila - u fotografijama

Obred koji je vezan za Petrovdan, praznik posvećen Svetim Apostolima Petru i Pavlu, održava se svakog 11. jula, odnosno veče uoči Pertovdana posle zalaska sunca, kada počinje paljenje prvih lila.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Veče uoči Petrovdana, neposredno nakon zalaska sunca, otpočinje paljenje lila.

Paljenje petrovdanskih lila poznatije kao „lilanje" je drevni običaj prisutan kod stočarskog stanovništva na teritoriji zapadne Srbiji i Podrinja - vatrom u noći plašili su demonske sile i čuvali ljude, životinje i useve.

Obred je danas vezan za Petrovdan, praznik posvećen Svetim Apostolima Petru i Pavlu, održava se svakog 11. jula, odnosno veče uoči Pertovdana posle zalaska sunca, kada počinje paljenje prvih lila.

Osim tada, običaj se kod Srba upražnjava i na Spasovdan, Đurđevdan i Ivandan, kao i Velike Poklade.

Sličnih običaja ima i među drugim slovenskim narodima.

Pravljenje lila, koje se sastoje od na vrhu zasečenog vrbovog ili leskovog štapa u koji je umetnuta sasušena kora od trešnje ili breze, otpočinje nekoliko nedelja ranije.

Lilanje
Konstantin Novakovic
Centralni prostor gde se u Loznici se odvija lilanje je porta crkve Pokrova Presvete Bogorodice.

Najmasovnije paljenje petrovdanskih lila održava se u porti crkve Pokrova Presvete Bogorodice u centru Loznice.

Tradicionalno, lile pale deca i omladina.

Nekada su sa upaljenim lilama trčali oko torova i pevali: ,,Kuda lile hodile, tuda krave vodile."

U današnje vreme ovaj ritual je pre svega zabavnog karaktera, ali i dalje je popularan među mlađima koji pale lile do duboko u noć.

Lilanje
Konstantin Novakovic
Posle paljenja prvih lila, plamen se lančano prenosi ostalim učesnicima okupljenim u crkvenoj porti.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Iako se ovaj običaj obeležava u mnogim selima i gradovima širom zapadne Srbije i Podrinja, najmasovnije paljenje petrovdanskih lila sa više stotina učesnika održava se u Loznici.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Postoji nekoliko tipova lila u zavisnosti od vrste drveta koje se koristi. Lila se sastoji od štapa načinjenog od leske ili vrbe zasečenog na vrhu, a u koji je umetnuta sasušena mlada kora od trešnje, višnje ili breze.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Iako potiče iz prehrišćanskog vremena i izvorno poseduje apotropejsko značenje (običaj kojim se odbija zlo), paljenje lila danas ima pre svega zabavni karakter.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Tradicionalno, najveći broj učesnika čine deca i mladi.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Osim u crkvenoj porti, lile se pale i u gradskim parkovima i raskrsnicama do doboko u noć.
Lilanje
Konstantin Novakovic
Nekada su se posle završetka lilanja štapovi bacali u povrtnjak, a sledećeg dana bi se zabadali u zemlju gde će ostati do kraja leta.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Dragan

    17.09.2021 09:36
    Ah
    Do čega dovodi verska zatucanost.Pogledajte Afganistan od pedeseti do sedamdesetih kad religije nije bilo-lep grad,ljudi nasmejani,nigde čadoravi fesa.A kad je vera došla fesivi,čadiri na sve strane.Imate na you tube svaki dan današnje slike pretežno iz Kabula.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?