Španija, Katalonija i EU: Katalonski separatista Karles Puđdemon uhapšen u Italiji, preti mu izručenje

Španija optužuje bivšeg predsednika regiona Katalonije za pobunu i želi njegovo izručenje.
Catalan MEP Carles Puigdemont pictured in June 2021
Reuters
Bivši predsednik Katalonije živi u egzilu u Belgiji

Lider katalonskih separatista Karles Puđdemon uhapšen je na Sardiniji po španskoj poternici.

Španija ga je optužila za pobunu, tereteći ga da je pomogao u organizovanju nezakonitog referenduma o nezavisnosti 2017. godine.

Puđdemon, bivši lider španskog regiona Katalonije, pobegao je iz Španije posle glasanja.

Sada živi u Belgiji, gde je poslanik Evropskog parlamenta.

Očekuje se da će se u petak pojaviti pred sudom, kaže njegov advokat, i mogao bi biti izručen.

Referendum 2017. godine izazvao je političku krizu u Španiji, pri čemu je katalonski regionalni parlament proglasio nezavisnost od zemlje, a Madrid je nametnuo direktnu vlast nad regionom.

Puđdemon je u početku imao imunitet od krivičnog gonjenja nakon što je izabran za člana Evropskog parlamenta 2019. godine, ali mu je to oduzeto u martu.

Evropski sud u Luksemburgu je 30. jula podržao odluku Evropskog parlamenta, čiji je Karles Puđdemon bio poslanik, da se njemu i dvojici lidera separatističkog pokreta u Kataloniji oduzme poslanički imunitet.

Odlukom tog suda Puđdemon i dvojica bivših ministara u katalonskoj vladi Toni Komin i Klara Ponsati mogu biti izručeni Španiji i suočiti se sa optužbama za izazivanje pobune.

Puđdemon je četiri godine bio u bekstvu.

Njegova kancelarija je saopštila da je uhapšen na aerodromu Algero u četvrtak popodne kada ga je zaustavila italijanska granična policija.

Puđdemon je putovao na katalonski festival folklora, rekao je njegov advokat.

Novi predsednik Katalonije Pere Aragones - takođe separatista - osudio je ono što je nazvao „progonom" Puđdemona.

„Najoštrije osuđujem progon i sudsku represiju (nad Puđdemonom). To mora da prestane", napisao je on na Tviteru.

Španska vlada je u saopštenju navela da je hapšenje Puđdemona u skladu sa zakonima i procedurom koja se odnosi na svakog građanina EU i koji ima obavezu da odgovara pred sudovima.

Katalonija je jedna od najbogatijih regiona Španije i uživa visok stepen autonomije.

Ali mnogi Katalonci smatraju da Madridu plaćaju više nego što im se vraća, a postoje i istorijske pritužbe, posebno tretman Katalonije pod diktaturom generala Franka.

Franko je pobedio u Španskom građanskom ratu tokom 1930-tih godina.

Rat je započeo pobunom koju je vodio upravo Franko, protiv tada izabrane levičarske vlade.

Uveo je diktaturu i proglasio se šefom države. Vlast je čvrsto držao u rukama sve do smrti 1975, kada Španija ponovo postaje demokratija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kudravka

    24.09.2021 11:00
    Istina
    Ne znam zasto se stalno bune ovi Katalonci kad im milosrdni Madrid vraca celih 8% od svega zaradjenog. Vojvodini se vraca 7%, pa se niko ne buni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako opasne peščane oluje mogu da postanu još gore

Ove oluje su deo Zemljinog prirodnog ciklusa, ali dezertifikacija, topljenje glečera i druge promene izazvane ljudskim ponašanjem mogu da izazovu još više prašine koju nosi vetar - sa potencijalno smrtonosnim posledicama.

Ko je Kaster Semenja i zašto je njen slučaj važan

Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Savezni vrhovni sud Švajcarske prekršio pravo Kaster Semenje na pravično suđenje kada joj je 2023. godine odbijena žalba na propise Svetske atletike koji su joj faktički zabranili da se takmiči.