Književnost, Srbija i nagrada: „Deca" Milena Marković najbolji prošlogodišnji roman u izboru žirija NIN-a

NIN-ova nagrada se dodeljuje od 1954. godine, a kroz istoriju je bilo i kontroverznih odluka i postupaka.
Knjiga
BBC

Nagrada nedeljnika NIN za najbolji roman 2021. godine pripala je književnici Mileni Marković za roman „Deca", saopštio je žiri u Beogradu.

O najboljem prošlogodišnjem romanu odlučivao je žiri kojim je predsedavao novinar i publicista Teofil Pančić, a u kome su još bili Marija Nenezić, Branko Kukić, Ivan Milenković i Marjan Čakarević.

U najužem izboru za nagradu u 2021. godinu bili su i romani „Sampas" Ilije Đurovića, „Ono o čemu se ne može govoriti" Elvedina Nezirovića, „Španska čizma" Vladimira Kopicla, „Mokrinske hronike" Srđana V. Tešina i „Pogovor" Davida Albaharija.

Nagrađivana pesnikinja, autorka drama i scenaristkinja Milena Marković, novo delo je izdala posle sedam godina pauze.

Roman „Deca" ispisan je u stihu, bez tačaka i zareza, a autorka u njemu govori o o deci, detinjstvu, porodici.

Književnica Milena Marković objavila je knjige „Pas koji je poj'o sunce", „Istina ima teranje", „Tri drame", „Crna kašika", „Ptičje oko na tarabi", „Pre nego što sve počne da se vrti", „Pesme", „Drame", „Pesme za žive i mrtve", „Zmajeubice".

Dobitnica je Specijalne nagrada u Beču za najbolje drame sa prostora bivše Jugoslavije, tri nagrade Sterijinog pozorja za najbolji dramski tekst, kao i nagrade za dramsko stvaralaštvo „Borislav Mihajlović Mihiz", priznanja koja nose imena Todora Manojlovića, Đure Jakšića, Miloša Crnjanskog, Biljane Jovanović.


NIN-ova nagrada je književna nagrada kritike za najbolji roman godine.

Priv put je dodeljena 1954. godine, a dobio ju je Dobrica Ćosić za roman „Koreni".

Smatra se jednom od najznačajnijih priznanja u književnosti.

Među dobitnicima su Miloš Crnjanski, Miroslav Krleža, Meša Selimović i Borislav Pekić.

Oskar Davičo je tri puta dobio nagradu, a dva puta su nagrađeni romani Dobrice Ćosića, Živojina Pavlovića i Dragana Velikića.

Dosadašnje dodele nisu prošle bez kontroverzi i kritika na račun žirija.

Nagrada nije dodeljena 1959, a kao razlog je navedeno da je pauza posledica želje za „stimulisanjem kvaliteta".

Danilo Kiš je vratio nagradu za roman „Peščanik" iz 1972, ali tek 1978. usred polemike da je „Grobnica za Borisa Davidoviča" plagijat.

Istu stvar je uradio Milisav Savić 1991, kada je izabran roman „Hleb i strah", revoltiran tekstom Momčila Spremića koji je objavljen u nedeljniku NIN, a u kome su iznete negativne ocene Savićevog rada.

Sreten Ugričić je izrazio protest 2010. godine, kada je izdavačka kuća Laguna prijavila njegov roman „Neznanom junaku" za NIN-ovu nagradu protiv njegove volje.

Ugričić je tom prilikom napisao da NIN-ova nagrada deo poretka koji je „ideološki armiran nacionalizmom, tradicionalistički, patrijarhalan, populistički, autističan i antiprosvetiteljski".

Povlačenje iz izbora nije neuobičajeno - Radomir Konstantinović je dobio nagradu 1960. za roman „Izlazak", ali je Dekartovu smrt povukao iz konkurencije 1966.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC