Ukrajina i Rusija: Šta je vakuum bomba ili termobarično oružje i da li su ga ruske snage koristile

Grupe za ljudska prava i ukrajinska ambasadorka u Sjedinjenim Državama optužili su Rusiju da koristi termobarično oružje - ili vakuum bombu - u borbama u Ukrajini. Šta su oni i zašto su zastrašujuće?
A TOS-1A Solntsepyok multiple rocket launcher takes part in a dynamic display of military equipment as part of the 2021 International Army Games at Alabino shooting range.
Getty Images
Termobarično oružje se može lansirati iz vozila poput ovog višecevnog raketnog bacača TOS-1A Solntsepjok

Grupe za ljudska prava i ukrajinski ambasador u Sjedinjenim Državama optužili su Rusiju da koristi termobarično oružje - ili vakuum bombu - u borbama u Ukrajini.

Navodi se da je eksploziju koja je 28. februara 2022. uništila rafineriju nafte u Oktirki u ukrajinskoj oblasti Sumi izazvalo termobarično oružje, iako to još nije nezavisno potvrđeno.

Takođe se tvrdi da su u sukobu korišćene široko zabranjene kasetne bombe, a organizacija Amnesti internešenel optužuje Rusiju da je gađala školu u severoistočnoj Ukrajini.

Organizacije za ljudska prava naširoko osuđuju upotrebu termobaričkog oružja, koje usisava kiseonik iz okolnog vazduha kako bi se stvorila eksplozija visoke temperature.

Ali šta je to oružje - koje novinar BBC-ja za pitanja bezbednosti Frenk Gardner opisuje kao „najmoćnije nenuklearno oružje u njihovom [ruskom] arsenalu" - i zašto je zastrašujuće?

Kako funkcioniše vakuum bomba?

Vakuum bombe, poznate i kao termobarični eksplozivi, rade u dve faze.

Prvi deo je eksplozivno punjenje koje raspršuje gorivo u oblak koji zatim može ući u zgrade ili okolne objekte.

U drugoj fazi ispušta oblak koji izaziva ogromnu vatrenu loptu i usisava kiseonik iz okolnih područja izazivajući udarni talas.

„Tamo gde je normalan eksploziv oko 30 odsto goriva i 70 odsto oksidatora po težini, termobarični eksploziv je samo gorivo i koristi kiseonik u vazduhu - tako da je mnogo moćniji za datu veličinu bojeve glave", kaže Džastin Bronk, naučni saradnik na Institutu Rojal junajted servisis (Royal United Services Institute).

Kakvi su efekti?

Efekti toplote i pritiska su strašni - svako ko bi bio uhvaćen u početnoj eksploziji bi odmah bio spržen.

Svako ko bi bio zatečen u okolini zadobio bi teške unutrašnje povrede od udarnog talasa.

„Oni prvenstveno ubijaju stvaranjem izuzetno snažnog udarnog talasa koji kida organe i prži pluća", kaže Bronk.

„Ovaj udarni talas se širi u skučenim prostorima, tako da je posebno smrtonosan za ljude u ukopanim mestima kao što su podrumi ili pećine.

„Oni takođe stvaraju ekstremno visoke temperature od nekoliko hiljada stepeni i mogu da izazovu užasne opekotine."

A military vehicle on parade
Getty Images
Višecevni raketni bacač TOS-1A Solncepjok na moskovskom Crvenom trgu tokom vojne parade na Dan pobede

Postoje li dokazi da su korišćene u Ukrajini?

Tvrdnje - koje BBC nije mogao nezavisno da proveri - iznela je ukrajinska strana.

Oksana Markarova, ambasadorka Ukrajine u Sjedinjenim Državama, rekla je novinarima posle sastanka sa članovima američkog Kongresa da je Rusija „upotrebila vakuum bombu".

„Rusija pokušava da napravi pustoš u Ukrajini", tvrdi Markarova.

Čini se da snimci koje je snimio reporter CNN-a blizu ukrajinske granice pokazuju da se višecevni raketni bacači TOS-1 transportuju u blizini ruskog grada Belgoroda.

Društvenim medijima kruži još nekoliko neproverenih video snimaka na kojima se čini da se vidi da se TOS-1 premešta u druge delove zemlje blizu granice, kao i razni neprovereni video snimci na Tviteru sa tvrdnjama da prikazuju samu eksploziju.

Gde su korišćene vakuum bombe?

Ovo oružje ruske i zapadne snage koriste od 1960-ih.

SAD su ih prvenstveno koristile za napad na pećine u Avganistanu, smatrajući da se u njima kriju pripadnici ekstremističke grupe Al Kaida.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) osudila je Rusiju 2000. godine kada je objavljeno da je ovo oružje korišćeno u Čečeniji.

Nedavno je Amnesti internešenel izvestio da su i Rusija i sirijska vlada koristile termobaričnu municiju protiv pobunjenika u Siriji.

Ako se takvo oružje koristi u urbanim sredinama velikih ukrajinskih gradova - kao što je navodno bilo u Čečeniji - onda bi civilne žrtve mogle biti izuzetno ozbiljne.


Pogledajte video: Bombardovanje Jugoslavije 1999. godine


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    02.03.2022 16:43
    Uran
    Hemijski element sa znakom U se na srpskom zove "uran". Ti vidiš negde u nekoj knjizi, ili na netu, da se uran upotrebljava za bombe? Napiši naslov knjige ili link ako je to ne neta. Na bilo kom jeziku. I, čemu bi takve bombe služile, po tebi?
  • @Dragan

    02.03.2022 15:37
    Dragi Dragane, Οὐρανός se na srpskom kaže Uran (ime grčkog božanstva), a uranijum je hemijski element nazvan po Uranu.
    A to što se praviš lud za "tobožnje bombe" neću ni da komentarišem. Verovatno nisi ni bio ovde 1999. nego prebegao na nato teritoriju.
  • Dragan

    02.03.2022 14:20
    Odgovor "vakumu"
    Dragi vakume, kakve su to "bombe sa osiromašenim uranijumom". Na srpskom: uran. A valjda pitanje postavljaš našim vlastima. Da li su istražile gde su bačene te tobožnje bombe? Da odmah odgovorim: nisu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC