Balkan i slatkiši: Pojavila se čokolada sa čvarcima, na koje sve ukuse treba da se naviknemo

Kao i u slučaju čoko smokija, plazme slane i ledene krem bananica ovaj slani slatkiš izazvao je negodovanja ljudi na Balkanu, posebno ljubitelja tradicionalnih ukusa.
Čokolada od 100 grama se prodaje u ograničenoj seriji
Dorina Čvarak/Kraš
Čokolada od 100 grama se prodaje u ograničenoj seriji

Posle prvoaprilske šale da će mini Plazma keks biti zelena i slatko-povrćnog ukusa, istog meseca usledila je najava hrvatske fabrike slatkiša Kraš da prave čokoladu sa čvarcima, i to ozbiljno.

Ograničena serija ovih slatko-slanih proizvoda prodavaće se 30. aprila u njihovoj prodavnici u Zagrebu, najavili su na Tviteru.

„Tražili ste, dobili ste! Dorina Čvarak je stvarno tu!".

Kao i kada su se pre nekoliko godina pojavili čoko smoki, plazma slana i ledena krem bananica mnogi na Balkanu su negodovali, a Kraš je izazvao posebno veliku pažnju jer su uz njihove slatkiše tradicionalnih ukusa odrastale mnoge generacije u bivšoj Jugoslaviji.

Nekima su omiljene bile Domaćica i Bajadera, a drugima bombone 505 sa crtom, Životinjsko carstvo i Kiki bombone.

Kako idu kakao i mast?

Raznoliki ukusi čokolada i slatkiša u međuvremenu su postali uobičajeni, pa su prvoaprilsku najavu Plazma keksa sa ukusom čokolade i brokoli mnogi shvatili ozbiljno.

Istog dana u Hrvatskoj je predstavljena mesnata čokolada.

„Slasna ili masna? Dorina u saradnji s Mesna industrija Braća Pivac predstavlja limitiranu čokoladu s čvarcima! S kim ćeš je prelomiti?", objavljeno je na društvenim mrežama hrvatskog proizvođača slatkiša na svetski Dan šale.

Shvativši da im je fora bila „toliko dobra" iz Kraša su otišli korak dalje - umesto da kažu „aprilili", nekoliko nedelja kasnije poručuju: „Tražili ste i dobićete".

„Ono što su započeli prvog aprila, u Krašu će dovršiti poslednjeg arila.

„Naime, u rekordnom roku napravljena je Dorina Čvarak od 100 grama, s minimalno 50 procenata udela kakaa i pažljivo biranim hrskavim čvarcima", navodi se u saopštenju Kraša dostavljenom BBC-u na srpskom.

Ova ručno rađena čokolada proizvodi se u ograničenoj seriji.

Najava prodaje izazvala je stotine reakcija na društvenim mrežama, među kojima je bilo mnogo duhovitih.

Nisu svi pozitivno reagovali, nekima je ova kombinacija ukusa bila, kako je navela jedna korisnica Tvitera, uznemirujuća.

Mnogi su tražili nove ukuse, prilagođene lokalnim tržištima.

To i ne čudi pošto je za gastronomske ljubitelje ukusa iz Srbije fabrika Čipsi napravila svojevremeno čips sarma i čips sa kiselim krastavčićima.

Zašto firme to rade?

Proizvođači pokušavaju da osveže brendove i da naprave što više novih proizvoda koji će biti tržištu interesantni, ocenjuje marketinški stručnjak Borislav Miljanović.

„Kupci hoće da probaju nove proizvode, hoće nešto novo i ovo je odgovor proizvođača na to.

„Da li je taj miks ukusa dobar ili nije, to će se pokazati vremenom kad počnu masovno da prodaju taj proizvod", kaže Miljanović za BBC na srpskom.

Odluci fabrike verovatno je prethodilo istraživanje koje je pokazalo da može da bude zanimljivo kupcima, dodaje.

„U svakom slučaju, to neće škoditi njihovom osnovnom brendu.

„Ja bih probao čokoladu s čvarcima, a sad da li bih je jeo i da li bi mi se svidela, ne znam", kaže uz osmeh.

čoolada
Dorina Čvarak/Kraš
U čokoladu se dodaju celi čvarci

Tradicija duža od Jugoslavije

Fabrika Kraš je nadživela Jugoslaviju.

Osnovana je sedam godina ranije, 1911. kao prvi industrijski proizvođač čokolade u jugoistočnoj Evropi i jedno vreme je imala titulu dobavljača kraljevskog dvora u Beču i Budimu.

Posle Drugog svetskog rata, 1946. godine postaju prva robna marka na ovim prostorima.

Od 1950. ujedinjuju se sa preduzećem Bizjak i nekoliko manjih fabrika slatkiša pod zajedničkim imenom antifašističkog borca i narodnog heroja Josipa Kraša.


Možda će vas zanimati i ova priča


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Taman kad pomislim

    28.04.2022 17:10
    Da veću glupost
    Nisam pročitao jutros od 10:50,hrvati su tu, da me razuvere totalno. Današnje dve najveće budalastine dolaze od njih. A tek je četvrtak.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je Gruzija sledeća Ukrajina?

U Gruziji se nastavljaju masovni protesti protiv novog zakona o „stranom uticaju“ nazvanog „ruskim zakonom“, a raste zabrinutost da će pokušaji udaljavanja od Rusije prema Evropi odvesti zemlju na put dodatne okupacije i rata.