Olimpijske igre u Parizu: „Široka bojkot koalicija ako ruskim i beloruskim sportistima bude dozvoljeno da učestvuju" - Poljska

Poljski ministar sporta kaže da bi do 40 zemalja moglo da bojkotuje Olimpijske igre u Parizu, čime bi one, kako je rekao, bile potpuno obesmišljene.
Russia team arriving at Tokyo 2020
Getty Images
MOK razmatra plan da se ruskim i beloruskim sportistima omogući učešće na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine

Do 40 zemalja moglo bi da bojkotuje Olimpijske igre u Parizu 2024. godine, čime bi najveći sportski događaj na planeti bio potpuno obesmišljen, rekao je poljski ministar sporta i turizma Kamil Bortničuk.

Njegovi komentari usledili su nakon što su Poljska, Litvanija, Estonija i Letonija zajedno odbacile plan Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) da se Rusima i Belorusima dozvoli da se takmiče 2024. godine.

Ukrajina je zapretila da će bojkotovati Olimpijske igre u Parizu ako ruskim i beloruskim sportistima bude omogućeno da učestvuju.

Međutim, Međunarodni olimpijski komitet u četvrtak je rekao da bi bojkot bio samo „kažnjavanje sportista".

Bortničuk je rekao da veruje da bi bilo moguće napraviti koaliciju od 40 zemalja, među kojima Velika Britanija, Sjedinjene Države i Kanada, da podrže blokadu planova MOK-a pre sastanka 10. februara.

„... Ako bismo bojkotovali Igre, ova koalicija biće dovoljno široka da održavanje Igara bude besmisleno", dodao je.

Ruski sportisti i klubovi prognani su iz gotovo svih takmičenja od početka rata.

Beloruski sportisti takođe ispaštaju zbog toga što je njihova zemlja, odnosno predsednik Aleksandar Lukašenko, označen kao glavni saveznik predsednik Rusije Vladimira Putina i što je dozvolio da ruske snage započnu invaziju i sa teritorije Belorusije.

Neposredno pred početak invazije na Ukrajinu, u februaru 2022. godine, održane su Zimske Olimpijske igre u Pekingu, a Putin je tada bio jedan od retkih državnika koji je uživo pratio ceremoniju otvaranja.

Pred početak Igara u Pekingu, pojedine zemlje, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, odlučile su se na politički i diplomatski bojkot, optužujući Kinu za sistematsko kršenje prava manjinske zajednice Ujgura.

U pojedinim sportovima, kao što je, recimo, tenis, ruskim i beloruskim sportistima je dozvoljeno da se takmiče ma turnirima, ali pod neutralnom zastavom i bez skraćenice za ime drćave pored njihovih imena i prezimena.

MOK je prošle nedelje najavio da će „ramotriti plan" koji bi omogućio ruskim i beloruskim sportistima da se takmiče u Parizu pod neutralnom zastavom, dodajući da „nijedan sportista ne bi trebalo da bude sprečen da se takmiči samo zbog svog državljanstva".

Predloženo je i da ne bude emitovana himna Rusije i Belorusije u slučaju da neki sportista ili sportistkinja osvoji zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.

Taj potez izazvao je osudu pojedinih zemalja, a britanska vlada je za plan MOK-a rekla da je „daleko od realnosti rata".

Ministar sporta Ukrajine Vadim Gutsajt rekao je da je sportskim organima zemlje potrebno da „ojačaju komunikaciju" sa međunarodnim federacijama kako bi zadržali zabranu ruskih i beloruskih sportista, koju je izvršni komitet MOK-a uveo neposredno posle početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara 2022.

Međutim, predsednik MOK-a Tomas Bah je kasnije rekao da je to bilo zamišljeno samo kao „zaštitna" mera prema tim sportistima, i sada insistira da ne bi trebalo da budu diskriminisani.

U četvrtak su ministri sporta Letonije, Litvanije, Estonije i Poljske rekli da „treba odbaciti svaki pokušaj Međunarodnog olimpijskog komiteta da omogući ruskim i beloruskim sportistima da se takmiče, čak i pod neutralnom zastavom".

„Planovi da se ruski i beloruski sportisti vrate na međunarodna sportska takmičenja pod velom neutralnosti legitimišu političke odluke i široku propagandu ovih zemalja".

I pozvali su „sve međunarodne sportske organizacije i federacije" da zabrane ruskim i beloruskim sportistima da učestvuju na međunarodnim takmičenjima dok se rat ne završi.

Američke vlasti su saopštile da podržavaju suspenziju ruskih i beloruskih sportskih organa u međunarodnim sportskim organizacijama.

Pres-sekretar Bele kuće Karin Žan-Pjer je dodala da, ako sportistima bude dozvoljeno da učestvuju na događajima kao što su Olimpijske igre, onda bi trebalo da se takmiče pod neutralnim zastavama.

„Treba da bude potpuno jasno da oni ne predstavljaju rusku ili belorusku državu", dodala je.

MOK je ponovio da još nije bilo razgovora o povratku ruskih i beloruskih sportista na takmičenje i upozorio Ukrajinu i druge nacije na implikacije pretnje bojkotom.

„Pretnja bojkotom Olimpijskih igara, koju trenutno razmatra Olimijski komitet Ukrajine, protivi se osnovama olimpijskog pokreta i principima za koje se zalaže", napisao je MOK u dokumentu pitanja i odgovora objavljenom u četvrtak.

„Bojkot je kršenje Olimpijske povelje, koja obavezuje sve nacionalne olimpijske komitete da 'učestvuju na olimpijskim igrama slanjem sportista'.

„Istorija je pokazala, prethodni bojkoti olimpijskih igara nisu ostvarivali političke ciljeve i služili su samo kažnjavanju sportista".


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Nikó

    04.02.2023 07:19
    Šansa za male
    Neka bojkotuju samo. Više šansi za "male" gde i Srbija spada. Tako su jedni bojkotovali druge i u Moskvi 1980 i u Los Anđelesu 1984, pa se Jugoslavija dokopala najvećeg broja medalja na OI, kao i mnoge slične zemlje...
  • Профа

    03.02.2023 21:12
    Чуј добациће до 40 држава за бојкот ОИ а у свету 200 држава.
  • Reciprocitet

    03.02.2023 20:48
    Da li ima neko informaciju kojim američkim i britanskim sportistima je zabranjeno učešće na bilo kojem internacionalnom takmičenju uključujući i Olimpijske igre, a zbog napada njihovih zemalja na Irak pod dokazano lažnim optužbama i masakra milion civila?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?