Muzika i Amerika: Odlazak Harija Belafontea, pevača i aktiviste za ljudska prava

Kralj kalipso muzike, koji je postao glas američkog pokreta za ljudska prava, preminuo je u kući.
Harry Belafonte
Reuters

Hari Belafonte, pevač i glumac koji se borio protiv rasizma u Sjedinjenim Američkim Državama, preminuo je u njegovoj kući na Menhetnu, u 96. godini.

Jedna od najuspešnijih afroameričkih pop zvezda u istoriji, proslavio se numerama Island In The Sun, Mary's Boy Child i Day-O (The Banana Boat Song).

Ipak, veću slavu je stekao kao aktivista za ljudska prava Afroamerikanaca u SAD.

Umro je od kongestivne srčane insuficijencije, rekao je njegov portparol Ken Sanšajn.

Belafonte, često nazivan Kraljem kalipso muzie, rođen je 1927. u Harlemu, u Njujorku.

Posle boravka u mornarici, pokušao je da postane glumac, studirajući dramu u čuvenoj radionici Ervina Piskatora, zajedno sa Marlonom Brandom i Tonijem Kertisom.

Časove je plaćao novcem zarađenim od pevanja u njujorškim klubovima, gde su ga pratile grupe u kojima su bili Majls Dejvis i Čarli Parker.

To mu je donelo ugovor za snimanje ploče, pri čemu je Belafonte proučavao arhive narodnih pesama u Kongresnoj biblioteci SAD u potrazi za materijalom.

Pokazalo se da je to bio mudar potez.

Zgodna mlada zvezda postala je poznata kao Kralj kalipsa, popularišući pesme kao što su Banana Boat Song i Jamaica Farewell - obe su predstavljene na njegovom trećem albumu, Kalipso.

Izdat 1956, bio je na vrhu Bilbordove top liste i za njega se govorilo da je to prvi album solo izvođača koji je prodat u više od milion primeraka u SAD.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Misterija šestogodišnjeg tibetanskog vođe koji je nestao pre 30 godina

Pre trideset godina, mladić identifikovan kao 11. Pančen Lama, druga najvažnija figura tibetanskog budizma, nestao je. Grupe za ljudska prava i Tibetanci u egzilu optužuju kinesku vladu da ga je otela, što Peking poriče. Tri decenije kasnije, mesto gde se nalazi Gedun Čoekji Nijima ostaje strogo čuvana tajna.

Amazonsko pleme tužilo Njujork tajms

Pleme Marubo iz Amazona tužilo je čuveni medij zbog teksta u kojem se sugeriše da je uvođenje interneta dovelo do toga da njihovi mladi postanu zavisni od pornografije.