Fudbal: Niki Salapu - golman koji je primio 31 gol na jednoj utakmici

Golman Američke Samoe Niki Salapu našao se među stativama 11. aprila 2001. godine, braneći u najtežem porazu u međunarodnom fudbalu, kada je njegov tim izgubio od Australije 31:0.
Nicky Salapu clings to his own net forlorn.
Getty Images
Niki Salapu je govorio za BBC o psihološkim ožiljcima poraza od 31:0

Zamislite sopstveni najgori dan na poslu i onda ga pomnožite sa 31. Možda će zaličiti na ono što je Niki Salapu doživeo 11. aprila 2001.

Bio je to dan kada je golman Američke Samoe stao među stative gubitnika tokom najtežeg poraza u istoriji međunarodnog fudbala.

Salapu je za BBC podkast Sporting Witness (Svedoci sporta) rekao da mu nepoznati ljudi i dalje prilaze da ga pitaju o ovom neverovatnom megdanu.

Povod su bile kvalifikacije za Svetsko prvenstvo i utakmica protiv Australije.

Poslavši na teren na brzinu skupljeni tim pun tinejdžera, nemoćna Američka Samoa je primila 31 gol.

Salapu, koji sada ima 43 godine, kaže da je morao da od saigrača krije suze posle brodoloma na terenu i katastrofe - 31:0.

„Pokušavao sam da zadržim emocije i da sačekam dok se utakmica ne završi", kaže on.

Bilo je mnogo olakšavajućih faktora za tako težak poraz.

Najpre, Američka Samoa je u to vreme imala samo 58.000 stanovnika, u poređenju sa 19 miliona Australijanaca.

A njihov nacionalni tim je primljen u Međunarodnu fudbalsku federaciju (FIFA) samo tri godine ranije.

I na to sve FIFA je uoči kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2002. donela odluku da će samo igrači sa američkim pasošem moći da predstavljaju ovu ostrvsku naciju sa Pacifika.

U ekipi od 20 igrača, Salapu je bio jedini koji je ispunjavao uslove.

Usledila je očajnička borba da se okupi tim.

„Morali smo da nađemo koga god za dve nedelje", objašnjava on.

„Na kraju smo odabrali decu iz srednje škole."

Sa trojicom 15-godišnjaka i prosečnom starošću ekipe od samo 18, Salapu, koji je tada imao 20 godina, gotovo je bio veteran.

Tako da ne iznenađuje što je tim početnika loše startovao u kvalifikacijama, pretrpeo je ubedljive poraze od Fidžija (13:0) i Samoe (8:0).

Kada su izgubili sa 5:0 od Tonge u trećoj utakmici u grupi, to je doživljeno kao relativan uspeh.

U međuvremenu, pošto je za dlaku propustila da se nađe na Svetskom prvenstvu 1998. godine, Australija je imala povod za dokazivanje.

U poslednju grupnu utakmicu u kvalifikacijama protiv Američke Samoe, Sokerosi, kako glasi nadimak fudbalera reprezentacije Australije, ušli su pošto su porazili Tongu 22:0.

Salapu kaže da je njegova primarna ambicija pre meča bila da ne prime više od 22 gola.

Prošlo je tek osam minuta, a Australija je vodila 1:0, a tri minuta kasnije Arči Tompson je postigao novi gol za Sokerose.

Ovaj 22-godišnjak, koji je do tada zabeležio svega dva nastupa za australijsku reprezentaciju, do 27. minuta je postigao het-trik.

Do 75. minuta, dao je 13 golova.

Dejvid Zdrilić je u mrežu ubacio osam komada, dok je Kon Bucijanis postigao het-trik.

Nicky Salapu is consoled by teammate Young Im Min.
Nikija Salapu teši saigrač Jang Im Min

Salapu kaže da je veći deo meča hrabrio saigrače da „idu napred", umesto da se „skupljaju" ispred njega, jer mu je ponekad bilo teško da vidi loptu.

Jedini napad Američke Samoe na utakmici zabeležen je u 86. minutu, kada su naterali golmana Australije Majkla Petkovića da interveniše.

Salapu kaže da misli da je pristup Australijanaca bio nesportski.

„Koliko vam je golova potrebno da biste potvrdili razliku u kvalitetu?", pita se on.

Da je tog dana trenirao Australiju, rekao bi vlastitom timu u trenutku kada je već dao 20 golova da „drži loptu u nogama dok se utakmica ne završi".

Salapu je čekao 10 godina da izbriše sećanje na to poniženje.

Do tada, Američka Samoa je zabeležila 38 uzastopnih poraza i gol-razliku od minus 217.

Bili su na 204. mestu rang-liste FIFA, deleći poslednje mesto sa Andorom, Montseratom, Samoom i San Marinom.

Međutim, na mesto selektora je došao Holanđanin Tomas Rongen, što je Salapuu ulilo poverenje u projekat i nateralo ga da se vrati iz penzije.

Jedna od Rongenovih inovacija bila je promena formacije sa 4-4-2 na 4-2-3-1, u nameri da obezbedi delotvorniju odbrambenu liniju.

Prvi meč pod vođstvom novog selektora odigran je 23. novembra 2011. godine.

Američka Samo je igrala protiv Tonge u kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2014.

„Cela ekipa je bila uverena da ćemo pobediti", kaže Salapu.

Neposredno pre kraja prvog poluvremena, Američka Samoa je povela posle nespretne reakcije golmana Tonge Šaloma Luanija na udarac Ramina Ota.

U 74. minutu Kaneti Falela je lobovao Luanija i postigao drugi pogodak za Američku Samou.

„Bio sam presrećan i rekao sam: 'Ne smem da pokazujem emocije kako bih se usredsredio na igru'", seća se Salapu.

Tonga je uzvratila u 87. minutu, ali to nije bilo dovoljno.

Utakmica je završena rezultatom 2:1 i Američka Samoa je konačno mogla da uživa u prvoj pobedi u takmičenju pod okriljem FIFA.

Deceniju posle poniženja protiv Australije, Salapu je imao priliku da se iskupi.

„Zbog te utakmice protiv Australije 2011. godine, prvi put sam zaplakao otkad sam počeo da igram fudbal", kaže on.

Rongenovo dostignuće sa Američkom Samoom je zabeleženo u filmu Tajka Vajtitija iz 2023. Next Goal Wins, gde trenera igra Majkl Fasbender.

Salapu i dalje nastupa za reprezentaciju, a njegov sin Dilan igra za mlađe od 17 godina kao vezni fudbaler.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk