Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda o optužbama protiv Netanjahua

U opsežnom intervjuu, objasnio je da Sud treba da zatraži naloge za vođe s obe strane kako bi uverio ljude širom sveta da primenjuje „zakon zasnovan na zajedničkim standardima".
Karim Kan
Reuters
Karim Kan je rekao da je dosledan u traženju hapšenja lidera Izraela i Hamasa

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda rekao je za BBC da pravda mora biti zadovoljena pošto je zatražio nalog za hapšenje izraelskog premijera i ministra odbrane.

Karim Kan je rekao da je važno pokazati da će sud posmatrati sve zemlje na isti način u vezi sa navodnim ratnim zločinima.

Pozdravio je i odluku nove britanske vlade da odustane od protivljenja hapšenju Netanhjahua.

„Sam ton je drugačiji i mislim da u suštini ima veze sa novom vladom koja poštuje međunarodno pravo, što je dobrodošlo", rekao je Kan Niku Robinsonu, novinaru BBC-ja.

Takođe je zatražio naloge za hapšenje trojice vođa Hamasa, od kojih su dvojica od tada ubijena.

U opsežnom intervjuu za BBC, objasnio je da Međunarodni krivični sud treba da zatraži naloge za vođe s obe strane kako bi uverio ljude širom sveta da sud primenjuje „zakon zasnovan na zajedničkim standardima".

„Ako biste tražili naloge za hapšenje izraelskih zvaničnika, a ne onih u Gazi, [neki bi] rekli: 'Pa, ovo je sramota' i 'kako je to uopšte moguće?'" rekao je Kan.

„Ne možete imati jedan pristup za zemlje u kojima postoji podrška, bilo da je to podrška NATO-a, evropska podrška ili moćnih zemalja i drugačiji pristup tamo gde postoji jasna odgovornost" , dodao je.

U maju je Kan rekao da postoje razumni razlozi da se veruje da izraelski premijer Benjamin Netanyahu i njegov ministar odbrane Joav Galant, kao i vođe Hamasa Jahija Sinvar, Mohamed Deif i Ismail Hanieh snose krivičnu odgovornost za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti od dana napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, pa nadalje.

Međutim, zahtev za naloge moraju još odobriti sudije Međunarodnog krivičnog suda.

Kan je dodao da se izraelski premijer i ministar odbrane sumnjiče za zločine kao što su izgladnjivanje civila kao metoda ratovanja, ubistva. namerni napadi protiv civilnog stanovništva i istrebljenje.

Optužio je vođe Hamasa za zločine kao što su istrebljenje, ubistva, otimanje talaca, silovanje i seksualno nasilje, i mučenje.

I Izrael i Hamas odbacili su optužbe.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Džo Bajden, američki predsedik, izjavio je da je zahtev za hapšenje izraelskih vođa „skandalozan".

Ali Kan je rekao za BBC da, za razliku od njegovih kritičara, on vidi dokaze na kojima su zasnovani nalozi za hapšenje.

„Imam bar jednu prednost. Nadam se da će čak i oni priznati da sam video dokaze.

„Zahtev nije javan. Tajno je. Podnet je komori. Dakle, oni nagađaju koji su dokazi podneti" rekao je.

Prethodna konzervativna vlada Velike Britanije naznačila je da planira da podnese zahtev sudu, pošto je dovela u pitanje pravo tužioca da podnese zahtev za nalog protiv izraelskih vođa.

Ali u julu, portparol administracije laburista koja ju je nasledila rekao je da je pitanje „stvar suda" i da stoga neće podnositi zahtev.


Pogledajte i ovaj video


Kan je za BBC rekao da su ga neki svetski lideri pritiskali da ne izda naloge.

„Neki lideri su mi rekli i savetovali i upozoravali me", prisetio se.

Govoreći o ratu u Ukrajini, rekao je da veruje da će ruski predsednik Vladimir Putin „videti unutrašnjost sudnice", ukazujući na istorijske slučajeve drugih svetskih lidera koji su dovedeni pred sud.

„Ništa nije trajno. Život je prolazan. I svaki politički život završava neuspehom", rekao je.

Putin nije uhapšen tokom posete Mongoliji u utorak, članici Međunarodnog krivičnog suda, iako postoji važeći nalog za hapšenje zbog navodnih ratnih zločina počinjenih tokom Ruske invazije na Ukrajinu.

Ruski lider je tražen zbog navodnog ilegalnog deportovanja ukrajinske dece od početka rata 2022. godine.

Moskva je ranije negirala optužbe i rekla da su nalozi za hapšenje „skandalozni".


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Dragutin

    06.09.2024 15:12
    Pravda?
    Bilo koji međunarodni sud je smejurija! Zato što iza tog suda i primene njegovih presuda opet stoji volja neke velike sile. Ne postoji nadnacionalna ili naddržavna sila koja će sprovesti odluku suda. Da li verujete da su odluke raznoraznih sudova protiv Putina, Netajnahua, ili bilo koga drugog pravedne? Nisu, zato što jednu stranu obično niko ne zastupa. Tako da cela ta priča funkcioniše samo kada neka država, iz nekih drugih razloga, pristane da primenjuje odluke takvih međunarodnih sudova, koje su najčešće politički diktirane. Da postoji pravda, pored Miloševića trebalo je osuditi još masu evropskih i balkanskih političara. Ovako, mnogi su i danas aktivni mada bi trebalo da su u tamnici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Pejdžeri: Kako rade i ko ih danas koristi

Otkako su mobilni telefoni preuzeli primat, sve se ređe viđaju crne spravice sa malim ekranima, ali nisu stvar prošlosti. I dalje su vrlo korisni u hitnim slučajevima, jer su robusniji i pokrivenost im je daleko bolja od interneta i mobilnih mreža.

Klimatske promene: Zašto ima više poplava

Poplave su najčešći oblik prirodnih katastrofa i dovode do velikih razaranja širom sveta, samo 2023. godine, prema podacima koje je saopštila NASA, širom planete bilo je 164 katastrofalnih poplava .