Trnova kruna vraćena u Notr Dam posle požara u katedrali

Relikvija, za koju se veruje da je nosio Isus Hrist, spašena je iz razornog požara 2019. godine.
trnova kruna
Getty Images
Obložena kristalom i zlatom, veruje se da ju je nosio Isus Hrist na njegovom raspeću

Drevna relikvija za koju neki tvrde da je postavljena na glavu Isusa Hrista prilikom njegovog raspeća vraćena je u Notr Dam, pet godina pošto je spašena od požara koji je opustošio ovu parisku katedralu.

Kruna od trnja - koja se sastoji od rogoznog venca unutar cevke obložene kristalima i zlatnom - vraćena je u novoobnovljenu katedralu na ceremoniji koju je vodio pariski nadbiskup, Loran Ulrih.

Krunu je nabavio kralj Luj Deveti u Carigradu 1239. za 135.000 livra - skoro polovinu tadašnjih godišnjih troškova Francuske.

Prvobitno čuvan u Sen Šapelu, premešten je u riznicu Notr Dama 1806. gde je ostao do požara koji je zahvatio 850 godina staru zgradu.

Vatrogasci i policajci formirali su ljudski lanac kako bi spasili relikvije i druge istorijske artefakte u katedrali.

Vatra je uništila drvenu unutrašnjost katedrale i njen toranj.

Kruna, koja je u jednom trenutku čuvana u muzeju Luvr dok je čuvena katedrala opsežno renovirana, smeštena je u novoizgrađeni relikvijar koji menja onaj iz 1806.

Ceremoniju obeležavanja njenog povratka predvodila je povorka kojoj su prisustvovali pripadnici Reda Svetog groba – katoličkog viteškog reda.

Kruna je vraćena u njen istorijski dom na ceremoniji u petak
Getty Images
Kruna je vraćena u njen istorijski dom na ceremoniji u petak

Trnova kruna biće izložena od 10. januara, prenose francuski mediji.

Prema Bibliji, trnovu krunu su Isusovi progonitelji koristili da mu nanesu bol i ismevaju njegovu tvrdnju o autoritetu.

Katedrala je ponovo otvorena za posetioce 8. decembra, posle opsežnih restauratorskih radova koji su koštali prijavljenih 700 miliona evra, a u njenoj obnovi je učestvovalo 2.000 zidara, stolara, restauratora, krovopokrivača, livničara, umetničkih stručnjaka, vajara i inženjera.

Kruna je vraćena u povorci vitezova Reda  Svetog groba
Getty Images
Kruna je vraćena u povorci vitezova Reda Svetog groba

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Hoće li na jugu Crne Gore iznići novi Dubai

Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, jedan od investitora projekta Beograd na vodi, uz podršku Vlade Crne Gore namerava da zakupi veliki deo ulcinjske Velike plaže i gradi luksuzne hotele i marine za jahte, čemu se mnogi aktivisti i meštani protive.

Može li da se zaustavi gubitak kose

Šamponi, tablete, ulja, i presađivanje kose su neki od načina na koje ljudi pokušavaju da se izbore sa gubitkom kose, ali koliko su ove metode delotvorne? Evo tri stvari koje možete da uradite da biste zaustavili i izbegli gubitak kose.