'Bejbi bumeri su sa vama': Grupa penzionera podržala studentske zahteve

Razdvajaju ih decenije, ali su zajedno na ulici.
Beogradski penzioneri su podržali studente koji više od dva meseca blokiraju fakultete zahtevajući da se utvrdi odgovornosti za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Opremljeni pištaljkama i vuvuzelama, nosili su transparente: „Za penzije ne hajem, al pravdu ne dajem - Živeli studenti", „Bejbi bumeri su sa vama", „Studenti su pamet i srce Srbije".
Trg republike u glavnom gradu Srbije u sredu, 5. februara, bio je pun, javlja BBC reporter Grujica Andrić.
Među njima je i 83-godišnja Sofija Jolić koja je, kako kaže, svim srcem uz studente, među kojima je i jedan od trojice njenih unuka.
„Moji unuci će da otplaćuju nadstrešnicu i zato sam ovde.
„Čudi me kako nekome nije jasno šta studenti hoće", kaže ova penzionerka za BBC na srpskom.
U početku je bila skeptična, a sada veruje da se nešto može promeniti.
„Ne može više ovako", dodaje.
Glavni zahtevi studenata su objava celokupne dokumentacije o rekonstrukciji novosadske železničke stanice, pokretanje krivičnih postupaka protiv napadača na njih, obustava i odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata, povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto.
Studenti kažu da zahtevi nisu ispunjeni, dok vlast tvrdi suprotno.
Ovo je jedan od prvih većih skupova penzionera u poslednjih desetak godina.
Zajedno sa studentima u sredu učestvuju u šetnji do Studentskog trga, gde će odati 15-minutnu poštu žrtvama novosadske tragedije.
- Rektori odbili Vučićev poziv za razgovor, protesti širom Srbije
- 'Gari, svi smo ovde': Studentska vikend blokada mostova u Novom Sadu
- Može li Vučić da pomiluје neosuđene studente i učesnike blokadа
Skup podrške penzionera organizovali su Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije, Udruženje sindikata penzionera Srbije i Sindikat penzionera Nezavisnost.
„Stalno nas prikazuju kao neko ko podržava (predsednika) Aleksandra Vučiča, a mi godinama nismo uz njega i želimo da ode.
„Došli smo da bismo opravdali obraz penzionerima i da dočekamo bolje dalje", kaže penzionerka Nevenka za BBC na srpskom.
U Srbiji živi više od 1,6 miliona penzionera, a čak milion prima manje od 50.683dinara, koliko je prosečna penzija.
Od 2005. godine u Srbiji postoji i Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera (PUPS) koja je poslednjih 12 koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).




Na ulicama i grupa radnika GSP-a

U sredu 5. februara na ulice je izašla i grupa radnika Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd (GSP).
Oni su prošetali do Skupštine Beograda i predali četiri zahteva.
Traže:
- Da se poništi odluka o ukidanju trolejbuskog sistema, o čemu je BBC već pisao ovde
- Garancija Beograda i njegovih čelnika da će trolejbuski depo „Dorćol" ostati GSP-u na korišćenje i da nijednom trećem licu neće biti ustupljen na korišćenje ili obavljanje delatnosti
- Grad Beograd da odobri hitno raspisivanje tendera za kupovinu novih 100 savremenih trolejbusa za potrebe GSP „Beograd", kako bi se trolejbuski vozni park gradskog prevoza u potpunosti obnovio
- Preispitivanje opravdanosti i zakonitosti postojećih ugovora kojim su GSP „Beograd" oduzete gradske linije i linije sa poteza „100", „300", „400" i „700" i ustupljene privatnim prevoznicima u poslednjih godinu dana
Ukoliko im se zahtevi ne ispune najavljuju obustavu rada (štrajk).
Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd godinama predstavlja veliki problem funkcionisanja prestonice Srbije - poznato je po velikima dugovima, konstantnom nedostatku vozača i dugogodišnjim problemima sa naplatom karata.
Od 01. januara 2025. gradski prevoz u Beogradu je besplatan.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
333
Sramota , umesto da decu i vatru smirujete vi je raspiruje te.
Zare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar