Talibani zabranili šah jer 'ima veze sa kockanjem'

„Dok se ne reše verska pitanja, šah je suspendovan u Avganistanu“, rekao je portparol sportske direkcije talibanske vlade.
Muškarci igraju šah u Kandaharu (fotografija iz juna 2022.), avganistan, talibani zabranili šah, šah
AFP via Getty Images
Muškarci igraju šah u Kandaharu (fotografija iz juna 2022.)

Talibanska vlada u Avganistanu zabranila je šah do daljnjeg, smagtrajući da je ta igra sredstvo za kockanje.

Zvaničnici su rekli da je igra zabranjena na neodređeno vreme dok se ne utvrdi da li je u saglasnosti sa islamskim zakonom, odnosno šerijatskim pravom koji oni strogo primenjuju.

Šah je sport koji su talibani poslednjeg ograničili.

Ženama je generalno zabranjeno učešće u sportu.

Od preuzimanja vlasti u avgustu 2021. godine, talibani stalno nameću zakone i zabrane koji odražavaju njihovu strogu viziju islamskog prava.

Šah se u islamskom šerijatskom pravu „smatra sredstvom za kockanje", rekao je u nedelju Atal Mašvani, portparol sportske direkcije talibanske vlade.

„Postoje pitanja u vezi sa šahom koja se tiču vere", rekao je on za novinsku agenciju AFP.

„Dok se ta pitanja ne reše, šah je u Avganistanu suspendovan."

Vlasnik kafića u Kabulu, koji je poslednjih godina organizovao neformalna šahovska takmičenja, rekao je da će poštovati odluku, ali da će to naškoditi njegovom poslu.

„Mladi ljudi danas nemaju mnogo aktivnosti kojima bi se bavili, pa su mnogi dolazili ovde svakog dana", rekao je Azizulah Gulzada.

„Popili bi šolju čaja i izazvali prijatelje na partiju šaha."

Napomenuo je i da se šah igra i u drugim zemljama sa muslimanskom većinom.

Prošle godine, vlasti su zabranile borilačke sportove, poput mešovitih borilačkih veština (MMA) u profesionalnim takmičenjima, rekavši da su previše „nasilne" i „problematične u pogledu šerijata".

„Utvrđeno je da je, prema šerijatu, sport problematičan i da ima mnogo aspekata koji su u suprotnosti sa učenjima islama", rekao je portparol talibana prošlog avgusta.

MMA takmičenja su stavljena van zakon 2021. kada su talibani uveli regulativu kojom se zabranjuje „udaranje pesnicama u lice".

Prethodno su zabranili i, kako oni kažu, 'nemoralne' muzičke instrumente.

Pročitajte i priču Avganistanke koja je učestvovala na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. u brejkdensu.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 9

    12.05.2025 14:08
    Sta kaže naš sultan ?
    Po ulicama bokserske vreće o trošku građana . Pendreci i palice se dele uz lovu za gostovanje u kampu ispred cirkuske šatre zvane Skupština Sprdije . Pravo veličanje sporta i Patričke kulture gde takozvani profesor dolazi sa kordonom policije koja bestijalno pendreči mirne građane i starije ljude. Možda da zabrani visoko školovanje jer je u suprotnosti sa šerijatskoneobrazovanom naprdnjačkom kulturom i politikom njegove stranke ?
  • Neo NSovac

    12.05.2025 09:22
    Ali zato kamenovanje je OK
    I to žena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Krzno je opet modni hit i izaziva podele kao nikada pre

Krzno je trenutno veoma popularno među poznatima, ljubiteljima mode i pripadnicima generacije Z. Ipak, nošenje bilo koje vrste krzna, bilo da je staro, prirodno ili veštačko, otvara niz složenih pitanja. Da li bi nova, veštačka krzna na biljnoj bazi mogla da budu održiv pravac u modi?