Šta je otkrio razgovor Trampa i Putina o ratu u Ukrajini

Prošle godine Donald Tramp je obećao da će okončati rat u Ukrajini za „24 sata".
Prošle nedelje je rekao da sukob neće biti rešen sve dok on i ruski predsednik Vladimir Putin ne budu mogli da se „sastanu” i lično pretresu stvari.
U ponedeljak se tlo ponovo pomerilo.
Posle dvočasovnog telefonskog razgovora sa Putinom, Tramp je rekao da se o uslovima mirovnog sporazuma mogu pregovarati samo Rusija i Ukrajina - i to možda uz pomoć novog pape, Lava Četrnaestog.
Ipak, američkog predsednika nije napustio optimizam u pogledu ostvarivanja mira, objavljujući na društvenim mrežama da će zaraćene strane „odmah započeti" pregovore o prekidu vatre i okončanju rata.
Trampovo osećanje je donekle u suprotnosti sa ruskim stavom.
Putin je samo rekao da je njegova zemlja spremna da radi sa Ukrajinom na izradi „memoranduma o mogućem budućem mirovnom sporazumu".
Razgovori o memorandumu i „mogućem budućem" miru teško da mogu da budu čvrsto tlo na kojem bi moglo brzo da se izgrade trajni dogovori.
Putin je ponovo naglasio da bi svaka rezolucija morala da se pozabavi „korenitim uzrocima" rata, za koje je Rusija ranije tvrdila da leže u želji Ukrajine za bližim vezama sa Evropom.
Posle telefonskog razgovora sa Putinom, Tramp je na njegovoj platformi Istina (Truth Social) objavio da će Rusija i Ukrajina „odmah započeti pregovore" o prekidu vatre, dodajući da će „dve strane pregovarati o uslovima za to".
Ali postoji mogućnost da bi najnoviji Trampov stav o ratu u Ukrajini mogao biti znak da će Amerika na kraju napustiti pregovarački sto.
Tramp je nešto kasnije rekao da neće odstupiti od posredovanja u pregovorima Rusije i Ukrajine, ali je priznao da „u glavi ima crvenu liniju".
„U igri je i veliki ego, ali mislim da će se nešto dogoditi", rekao je on.
„A ako se ništa ne desi, ja ću se povući, a oni će morati da nastave (da pregovaraju)", dodao je.
Takav potez bi, međutim, izazvao niz pitanja - i rizika.
Ako Amerika bude počela da pere ruke od rata, kao što su pretili i potpredsednik Džej Di Vens i državni sekretar Marko Rubio, da li to znači da će SAD prekinuti bilo kakvu vojnu i obaveštajnu podršku Ukrajini?
A ako to bude slučaj, onda bi to mogao biti razvoj koji bi Rusija, sa mnogo većim vojnim i drugim sredstvima u poređenju sa Ukrajinom odsečenom od američke podrške, pozdravila.
Ta perspektiva je dovoljna da zabrine ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.
„Za sve nas je ključno da se Sjedinjene Države ne distanciraju od pregovora i težnje za mirom", rekao je Zelenski u ponedeljak posle razgovora Tramp-Putin.
- Sporazum Amerike i Ukrajine o mineralima - o čemu je tu zapravo reč
- Zašto Tramp želi litijum iz Ukrajine kad ga ima u Americi
- Kojim mineralima je bogata Ukrajina
Tramp je u više navrata iskazivao nezadovoljstvo, pa i frustraciju zbog Putina i Zelenskog, smatrajući da odugovlače da okončaju rat koji je ušao u četvrtu godinu.
Optužio je ukrajinskog lidera da se „kockao sa Trećim svetskim ratom” na eksplozivnom sastanku u februaru u Ovalnom kabinetu u Beloj kući, a u aprilu je rekao da je „veoma ljut” i da je „besan” na Putina posle novog zastoja u pregovorima.
Ako izostavimo najnoviju retoriku posle telefonskog razgovora Trampa i Putina, čini se da su Ukrajina i Rusija spremne da nastave neku vrstupregovora - a razgovor u bilo kom obliku je napredak posle višegodišnjih oružanih neprijateljstava.
Ostaje da se utvrdi da li će u ruskoj delegaciji biti viši zvaničnici nego oni koji su bili u Istanbulu 16. maja na razgovoru sa ukrajinskim predstavnicima.
Tramp je obećao da će ublažiti sankcije Rusiji, kao i da će napraviti nove trgovinske sporazume i ekonomske investicije, kako bi Putina namamio da krene ka mirovnom sporazumu.
Posle razgvoora 19. maja, Tramp je to ponovio.
Sa druge strane, nije se razgovaralo o bilo kakvim negativnim posledicama, kao što su nove sankcije ruskom bankarstvu i izvozu energenata.
Američki predsednik je prošlog meseca upozorio da neće tolerisati da me Putin „prisluškuje” i rekao da Rusija ne bi trebalo da gađa civilna područja.
Ali 19. maja Rusija izvela najveći napad dronovima u ratu na ukrajinske gradove, a razgovor dva svetska lidera jasno pokazuje da bilo kakav prekid vatre ili mirovni sporazum još nisu na vidiku.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Zašto Zelenski ne može i ne želi da se odrekne Krima, a šta kaže Tramp
- Putin proglasio četiri okupirane ukrajinske oblasti za „teritoriju Rusije"
- Trampov izaslanik: 'Plan britanskog premijera za Ukrajinu je poziranje, Putin je vrlo pametan čovek'
- Šta znamo o otcepljenim ukrajinskim oblastima Donjeck i Lugansk
- „Gde ste bili pre osam godina” i „nije sve tako jednostavno”: Kako i zašto Rusi pravdaju rat u Ukrajini
- Tramp besan kako je ispao na ranijem portretu, ali dobio novi od Putina
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar