Srbija na 81. mestu u svetu po ekonomskim slobodama, "što je veoma loš skor"

Srbija zauzima 81. mesto na ovogodišnjem Indeksu ekonomskih sloboda u svetu, što je bolji plasman za tri pozicije u odnosu na 2018. godinu, ali se i dalje nalazi na začelju Evrope i od nje su lošije rangirani samo Crna Gora, BiH, Rusija, Moldavija i Ukrajina, preneo je Libertarijanski klub "Libek".
Srbija na 81. mestu u svetu po ekonomskim slobodama, "što je veoma loš skor"
Foto: 021
Ta organizacija je ocenila da je trenutni skor Srbije "jako loš" i da "ukazuje na to da reforme koje se sprovode imaju veoma ograničen domet".
 
Ukupan rezultat Srbije na ovogodišnjem Indeksu iznosi 6,89 što je kako se navodi, gotovo istovetno prošlogodišnjem rezultatu od 6,88 i nešto niže od svetskog proseka, pri čemu je najlošije stanje zabeleženo u oblasti vladavine prava.
 
"Srbija i dalje ima veoma loše rezultate u oblasti vladavine prava, koja je kamen temeljac tržišne privrede, pre svega su loše ocenjeni nezavisnost sudstva, nepristrasnost u sudskom postupku, te poštovanje imovinskih prava i izvršenje ugovora usled sporih i skupih sudskih procedura. Loš rezultat i dalje je evidentan i u oblasti poslovne regulacije - pored same prirode regulacije koja u pojedinim slučajevima ograničava konkurenciju i kreira rentu za jake interesne grupe bliske vlasti, veliki problem predstavlja i nejednaka primena postojećih pravila i visok nivo korupcije", ocenio je Libek.
 
Navodi se i da čak i u oblastima gde je Srbija relativno visoko kotirana, kao što je sloboda u međunarodnoj trgovini, ostaje niz problema poput činjenice da Srbija još uvek nije članica STO, kao jedina evropska zemlja uz BiH i Belorusiju, dok propisi koji se tiču tehničkih standarda još uvek nisu u skladu sa evropskim pravilima, "a carinska uprava koristi zastarela tehnička rešenja, uz brojne spore procedure".
 
"Imajući u vidu jako loše rezultate Srbije, neophodno je sprovesti dubinske reforme, pre svega u oblasti pravosuđa i poslovne regulacije. Srbija mora da reformiše carinsku i poresku službu, kao i da postane članica STO. Neefikasna preduzeća u državnom vlasništvu treba privatizovati, a ukinuti subvencije osim za poljoprivredu", naveli su u Libeku uz podsećanje da su subvencije u Srbiji gotovo više od dva puta više nego u ostalim zemljama.
 
Na vrhu liste zemalja po kriterijumu ekonomskih sloboda nalaze se Hong Kong, Singapur, Novi Zeland, Švajcarska, SAD, Irska, Velika Britanija, Kanada, Australija i Mauricijus, dok su najlošije rangirane Gvineja Bisao, Kongo, Sirija, Egipat, Angola, Alžir, Sudan, Libija i na začelju liste Venecuela.
  • Mile

    12.09.2019 18:13
    Budući da ima i gorih od nas, u redu je, samo brže , jače i bolje
  • xyz

    12.09.2019 15:05
    ZEMLJO
    Nista novo-da li je noko ocekivao drugi rezultat?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija