Hrvatska traži od Srbije 148,5 miliona dolara

Hrvatska u postupku sukcesije imovine bivše Jugoslavije traži od Srbije 148,5 miliona dolara, piše danas zagrebački Večernji list.
Hrvatska traži od Srbije 148,5 miliona dolara
Foto: Pixabay
U trenutku raspada bivše države, na deviznim računima SFRJ u mešovitim bankama u inostranstvu nalazilo se 645,55 miliona američkih dolara, tvrdi list. Dodaje da je taj novac, prema Sporazumu o sukcesiji, trebalo da se podeli između država naslednica, pri čemu je Hrvatskoj, kako navodi, trebalo da pripadne 23 posto ili 148,5 miliona dolara.
 
Kad je trebalo da počnu razgovori o podeli Srbija je, prema pisanju Večernjeg, navodno obavestila ostale države da na računima ima samo 56 miliona dolara odbijajući, kako tvrdi list, da objasni gde je novac.
 
Dalje se dodaje da Hrvatska ima dokaze da se zajednički novac, oko 690 miliona dolara, koristio 90-ih, prema tvrdnjama Večernjeg, za plaćanje inostranih dugova srpskih preduzeća, te da je Srbija navodno posebno instruisala banke da se on ne koristi za druge republike.
 
"Temu nestalih, odnosno protivpravno potrošenih sredstava, Hrvatska će, kao domaćin današnjeg sastanka Stalnog zajedničkog odbora, tela zaduženog za nadzor sprovođenja sukcesije, staviti kao posebnu tačku dnevnog reda", piše u tekstu.
 
"Insistiraće da se sprovede Sporazum o sukcesiji, odnosno da se podeli 645,55 miliona dolara, a ako je taj novac protivpravno potrošen - a očito jeste - da se nađe rešenje za kompenzaciju", kažu iz hrvatskog Ministarstva spoljnih i evropskih poslova, piše Večernji.
  • Plus 384

    15.11.2019 08:49
    @Pape
    A je l moze umesto Kosova ipak Vojvodina?
  • Pape

    14.11.2019 16:13
    Rešenje
    Eno im Kosovo, nek ga nose pa da računamo da je dug prebijen.
  • ksenija mikulicic

    14.11.2019 15:24
    sukcesija sfrj
    Sukcesija drzava je strogo formalan medjunarodnopravni postupak. Sporazum o sukcesiji je na snazi od 2004g i sve sto su se drzave dogovorie i unjele u tekst sporazuma je pravno obvezujuci. Ideja je da se razlike u tumacenju rijese dogovorom , ucescem Mjesovite Komisije kao ova, ili odlukom predsjednika arbitraznog suda OEBS-a, SVE NA PRINCIPU MEDJUNARODNOG PRAVA izmedju ostalog reguliranog beckom konvencijom o sukcesiji i beckom konvencijom o pravu medjunarodnog ugovora, medjunarodnom pravnom normom i Poveljom UN. Zelje da se putem Sporazuma o sukcesiji rijese bez obzira koliko legitimne ratne stete, ,nadoknade za patnje, etnicka ciscenja i drugi protupravni medjonarodni cini nemaju u formano pravnom smislu mjesta u sukcesiji drzava. Ukoliko mislite da su vasi gradjani osteceni aktom druge drzave , svoj bijes , i nakanu morate uputiti na druga mjesta a ne na Spovedbu ostavinske rasprave umrle SFRJ.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija