Marković: Za one koji uđu u crvenu zonu struja će u proseku poskupeti od 14 do 33 odsto

Električna energija će od 1. oktobra poskupeti sedam odsto za građane čija je potrošnja do 1.200 kWh.
 Marković: Za one koji uđu u crvenu zonu struja će u proseku poskupeti od 14 do 33 odsto
Foto: Pixabay
Za one koji premaše taj prag i uđu u "crvenu", skuplju tarifu, cena će biti viša u proseku od 14 do 33 odsto, rekao je stručnjak za energetiku Željko Marković.
 
Kupaca koji će ući u "crvenu" zonu i za koje će biti tako veliko poskupljenje, prema njegovim rečima, u sistemu ima oko 10 odsto.
Od 1. oktobra najavljeno je poskupljenje struje za sedam odsto, prenos će poskupeti 10 odsto, a distribucija 16 odsto.
 
Granica za "crvenu" zonu pada sa 1.600 na 1.200 kWh.
"Zbog povećanja cena mrežarine i privreda će imati povećanje svog računa koje, takođe zavisi od profila potrošnje, ali oni mogu očekivati povećanje računa od tri do pet odsto", rekao je Marković.  
 
Dodao je da je cilj da se nateraju potrošači da postanu energetski efikasniji i da smanje potrošnju.
"Oni koji ulaze u veću potrošnju su obično oni koji se greju na električnu energiju. Kada se grejete na električnu energiju, sve zavisi da li to radite TA pećima, kotlovima na električnu energiju i slično. Nekad neko troši više u noćnoj zoni, neko troši podjednako i preko dana i noći", rekao je Marković.
 
Naveo je da je preporuka da ti potrošači razmišljaju da pređu, ukoliko mogu, na toplotne pumpe, odnosno da se greju sa uređajima kao što su inverter klime.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija