NBS: Devizne rezerve 13,1 milijarda evra

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju marta ove godine iznosile oko 13,11 milijardi evra, saopštila je NBS.

Deviznim rezervama na tom nivou obezbeđuje se pokrivenost novčane mase M1 od 165 odsto i oko šest meseci uvoza robe i usluga, što je gotovo dvostruko više od standarda.

Neto devizne rezerve (devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima) na kraju marta iznosile su 10,9 milijardi evra.

Na kraju marta bruto devizne rezerve su bile niže za 344 miliona evra u odnosu na kraj prethodnog meseca, što je u najvećoj meri rezultat neto razduženja države (ukupno 263,7 miliona evra) po osnovu deviznih hartija od vrednosti i deviznih kredita, što je doprinelo smanjenju javnog duga Srbije.

Neto odlivi, ali u značajno manjem iznosu, ostvareni su i po osnovu aktivnosti NBS na domaćem deviznom tržištu (ukupan efekat neto prodaje deviza i priliva po osnovu dodatne devizne svop aukcije - 23 miliona evra), po drugim osnovima (ukupno 40,4 miliona evra) i usled negativnog neto tržišnog efekta (16,9 miliona evra), navela je centralna banka.

Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u martu iznosio je 774,8 miliona evra i bio je za 290,2 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu. U prvom kvartalu ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno oko 1,88 milijardi evra.

U martu, kao i od početka ove godine, vrednost dinara gotovo je nepromenjena u odnosu na evro. NBS je na međubankarskom deviznom tržištu u martu neto prodala 135 miliona evra, a od početka godine 185 miliona evra.

  • Gagi

    11.04.2020 03:35
    ??????
    Šta ja imam od toga, NIŠTA
  • Luna

    11.04.2020 01:18
    E sad
    Brzocemo da izpraznimo banke kad se ovaj hajam skine ljudima sa vrata a narocito zarazene pare od gastarbajtera, sve to treba vani vratiti sve te pare nek nose pacemo koske da glodemo ko u vreme siljosevica

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija