Madžar: Najave povećanja plata u Srbiji nemaju nikakvu realnu osnovu

Univerzitetski profesor u penziji Ljubomir Madžar smatra da najave povećanja plata u Srbiji nemaju nikakvu realnu osnovu.
Madžar: Najave povećanja plata u Srbiji nemaju nikakvu realnu osnovu
Foto: 021.rs
"Svetska banka je prognozirala na minus 3,5, onda je revidirala na 3. MMF je krenuo sa minus 3, sada na minus 1. Svi prognozeri računaju sa negativnim stopama rasta. To znači da će BDP biti manji, sad ići na neko povećanje plata kad se ukupna stvorena vrednost smanjuje - to je mimo pameti. Ako se ostvari povećanje plata biće još gore", objašnjava Madžar za N1.  
 
Podsećamo, misija Međunarodnog monetarnog fonda odobrila je povišice plata u javnom sektoru od 1. januara. Tako da će Srbija, prema rečima predsednika Aleksandra Vučića, biti jedina zemlja, ne samo u okruženju, već i u Evropi, koja će povećati plate uprkos krizi izazvanoj korona virusom.
 
"Posledice mogu da budu dalje smanjenje akumulacionog potencijala naše privrede. Kina je u nekim godinama štedela 50 odsto BDP, a kod nas je oko nule. Uvek ima šta da se štedi, oni koji su živeli 100 godina pre nas su štedeli, pa je rasla privreda. Kao što ni onih 100 eva po stanovniku nije imalo veze sa logikom, jer svaka ekonomska mera treba  da bude selektivna i da se pomažu oni koji su ugroženi. Čuju se preporuke Fisklanog saveta, ali se ne slušaju. Savet se suprotstavio najavljenom povećanju plata u javnom sektoru, ali onda se sručila bujica kritika na njih i uradili su kako su naumili, a trebalo je da poslušaju Fiskalni savet. ", kaže Madžar.
 
On, međutim, dodaje da je bilo i dobrih mera.  
 
"Pomaganje privrednih organizacija koje su bile ugrožene, mnoge bi bile likvidirane. Mnoge koje bi bile likvidirane se nikada ne bi ponovo pojavile", navodi on.  
 
Govoreći o Planu Srbija 2025. Madžar kaže da ako se želi da se plate dupliraju za pet godina, onda to znači ostvariti stopu rasta od oko 14 odsto.
 
"Tu je i stopa rasta zaposlenosti, ukupni dohoci bi rasli preko 14-15, to nije zabeleženo pod kapom nebeskom i neostvarivo. Naša dosadašnja stopa rasta je na nivou od 3 odsto. Ekonomisti u naučnom društvu redovno analiziraju te stope i Fiskalni savet, koji je fantastična ustanova takođe analizira stope rasta, i onda se prave međunarodna poređenja, i Srbija i Hrvatska su na dnu tih lista, a druge zemlje u tranziciji su ispred nas", poručuje profesor.
 
Kako kaže, kada se zvaničnici hvale statistikom i napretkom domaće privrede, oni su ili žrtve te statistike ili namernu eksploatišu i manipulišu.  
 
"Oni uzmu iz godine u godinu, svaka privreda može da se zaleti jednu godinu, ali ta stopa nije reprezentativna, te stope godišnje ili na par godina sadrže veliku slučajnu komponentu, može da ode naviše ili naniže", objašnjava on.  
  • Zeljko

    20.10.2020 12:28
    Taj Ljubomir već godinama predviđa naš propa st, a mi mikako da pripadnemo, nego plate rastu. Ljubomir je ljubomoran.
  • dzo

    18.10.2020 07:15
    Naravno da je mimo planeti, pa nece valjda sekretarice kume drzavnih sekretara da budu uskracene za letovanja u Egiptu i shoppinge zbog tu neke pandemije. Ljudi ne razumeju da je ovo klasna borba. Vlast haraclija protiv neukog plebesa.
  • Realista

    18.10.2020 06:40
    @Smrdijestina
    Vidi brate. Onaj 5 oktobar 2000 sto slavite zahvalite vasim tatama i mamama. Sve to sto ti pljujes doneo je Djindjic. Tada je Socijalizam na onom fijakeru otisao u boziju mater. Realno. Samo me interesuje kako zoves zute lopurde koje su opljackale Srbiju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.