Zarade direktora u SAD 299 puta veće od radničkih, najveća razlika u Aptivu

Razlika između plata generalnih direktora u američkim kompanijama i medijalne zarade zaposlenih porasla je 2020. godine uprkos kovid pandemiji i naporima da se taj jaz smanji.
Zarade direktora u SAD 299 puta veće od radničkih, najveća razlika u Aptivu
Foto: Pixabay
Prosečna plata direktora kompanija iz indeksne korpe S&P 500 bila je prošle godine 299 puta veća od prosečne plate radnika, prema godišnjem izveštaju AFL-CIO o zaradama najviših menadžera, navodi CNN.
 
Naknade za rad izvršnih direktora iznosile su 2020. u proseku, zajedno s bonusima, 15,5 miliona dolara, beležeći porast za više od 260 hiljada dolara godišnje tokom protekle decenije. 
 
Istovremeno, prosečan radnik u proizvodnji zaradio je lani 43.512 dolara, što je povećanje od samo 957 dolara godišnje u periodu od 10 godina.
 
Ukupna prosečna naknada rukovodilaca američkih kompanija porasla je za više od 700 hiljada američkih dolara 2020. u odnosu na godinu ranije, pri čemu se jaz između njihovih i radničkih plata povećao sa raspona od 264:1 koliko je iznosio 2019. godine.
 
Generalni direktor s najvećim primanjima u 2020. godini bio je Čed Ričison iz kompanije Pejkom koji je primio više od 200 miliona dolara na ime plata i bonusa. 
Na vrhu liste najbolje plaćenih rukovodilaca kompanija nalaze se takođe izvršni direktori Dženeral Elekrika, Redženeron Farmasjutikalsa, Hiltona, T-Mobajla, Najkija, Majkrosofta i Netfliksa.
 
Najveća razlika u rasponu plata zabeležena je prošle godine u kompaniji Aptiv, pri čemu je odnos zarade između izvršnog direktora i radnika bio 5.294:1. Kako navodi CNN, zarada generalnog direktora te kompanije Kevina Klarka iznosila je više od 31 milion dolara prošle godine dok je medijan plata zaposlenih iznosila 5.906 dolara.
  • V

    23.07.2021 16:40
    Doclacimo korporativne bitange i jos ih nazivamo investitorima i dajemo subvencije!
  • Dragan

    22.07.2021 23:50
    Ah
    Nije li to Aptiv koji mota kablove u Novom Sadu ?Tolika je razlika u plati u SAD,kolika li je u Srbiji gde je plata poslovna tajna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija