Unija poslodavaca je ranije zastupala stav da minimalna zarada koja sada iznosi oko 32 hiljade dinara može da bude povećana u skladu sa privrednim rastom, a da za više od toga država mora da poveća neoporezivu osnovicu i time preuzme na sebe deo troška.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre mesec dana je saopštio da minimalac ne sme da bude manji od 300 evra, a pre nekoliko dana da će biti 35.022 dinara, odnosno da će biti povećan nešto više od devet odsto.
Reprezentativni sindikati - UGS Nezavisnost i Savez samostalnih sindikata Srbije, zalažu se da minimalna zarada bude toliko povećana da može bar da namiri troškove minimalne potrošačke korpe od oko 40.000 dinara.
Pregovori o povećanju minimalne cene rada uglavnom počinju sredinom avgusta da bi odluka bila doneta do 15. septembra, ali i prošle kao i ove godine Vučić je mesec dana ranije objavio koliki će biti minimalac.
Vučić je prošle godine "pogodio" tačan iznos, a sindikati i poslodavci ocenili su da će tako biti i ove godine i da su pregovori izlišni.
Minimalnu cenu rada za narednu godinu dogovaraju reprezentativni sindikati, Vlada Srbije i Unija poslodavaca, a ako se ne postigne dogovor, "minimalac", prema Zakonu radu, odredjuje Vlada Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
X
margarin
Samo mi nije jasno što se on za sve pita?!
Haha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar