Srbija je svrstana u kategoriju "umereno slobodnih" ekonomija, a ovo je pad za pet mesta u odnosu na prošlogodišnju rang listu.
Srbija je dobila ukupnu ocenu 65,2 i plasirala se na 59. mesto svetskog Indeksa ekonomskih sloboda za 2022. godinu, a nalazi se na 35. mestu među 45 zemalja u Evropi, sa ocenom koja je ispod evropskog ali iznad svetskog proseka.
Na prošlogodišnjoj listi, koja je obuhvatila 169 ekonomija i teritorija, Srbija je zauzimala 54. mesto.
"Petogodišnji trend opšteg širenja ekonomske slobode učvrstio je poziciju Srbije među 'umereno slobodnim' zemljama. Tome je doprinelo i 'fiskalno zdravlje' i efikasnost pravosuđa, a Srbija je od 2017. zabeležila impresivan ukupni rast ekonomske slobode od 6,3 poena", navodi se u izveštaju Heritidž fondacije.
Ocenjuje se da se monetarna sloboda i sloboda trgovine poboljšavaju, ali da je, međutim, integritet vlade previše slab za članstvo u Evropskoj uniji.
Kada je reč o posledicama pandemije korona virusa, u izveštaju se navodi da su do 1. decembra 2021. godine pandemiji u Srbiji pripisana 11.744 smrtna slučaja, dok je odgovor Vlade na krizu rangiran na 111. mestu po strogosti, među zemljama uključenim u ovaj Indeks.
Napominje se da je Srbija zabeležila negativan privredni rast od 1 odsto u 2020. godini.
Ocenjujući stanje ekonomskih sloboda u Srbiji, autori izveštaja navode da Srbija ima adekvatne zakone za zaštitu imovinskih prava, ali da njihovo sprovođenje kroz pravosudni sistem može biti veoma sporo.
"Dobijanje jasnog vlasništva nad zemljištem je teško i neizvesno. Sprovođenje ugovora je slabo. Pravosuđe je neefikasno i podložno neprimerenom političkom uticaju. Korupcija ostaje ozbiljan problem, posebno u javnim nabavkama, eksploataciji prirodnih resursa i državnoj imovini", ističe se u izveštaju o Srbiji.
Među zemljama regiona najbolje je rangirana Slovenija i to na 32. mestu, Hrvatska je na 45. mestu, Severna Makedonija na 53. a Crna Gora na 103. mestu.
Na prvom mestu ove godine našao se Singapur, a slede Švajcarska, Irska, Novi Zeland i Luksemburg.
Na začelju liste, rangirane kao ekonomije "pod pritiskom", odnosno najmanje slobodne nalaze se Zimbabve, Sudan, Kuba, Venecuela i Severna Koreja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Crni
BjelogrdićBezMorala
- Doljevac
- Krušik
- Oliver Ivanović
- Vladimir Cvijan
- LK
- Jovanjica
- Aflatoksin
- Rio Tinto
- Belivuk
- Savamala
- LingLong
- "Atentati"
- Bunga-bunga
- 25 sati dnevno rada iznajmljenih bagera
- Pantić
- doktorati i diplome
- Šapićeva vila
- Tomine vikendice
- uvozničke kartele
Nastavi niz.
Pravo stanje stvari
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar