Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović kaže da pravnici tek treba da rastumače nove sankcije EU uvedene Rusiji i da li se odnose i na Naftnu industriju Srbije.
Mićović podseća da je NIS u većinskom vlasništvu kompanije Gaspromnjeft, kao i da je veoma značajan za snabdevanja srpskog tržišta.
"To bi mogao da bude potencijlno problem, ako bi bio zaustavljen uvoz nafte ili derivata za NIS. Treba imati u vidu da je NIS, ipak, srpska firma i sa sedištem u Srbiji. Treba pažljivo proučiti uredbu i tek treba pravnici da je rastumače, kao i da dobijemo tumačenje od EU na koga se ona odnosi", rekao je Mićović za Prvu.
U odluci piše da je zabranjeno direktno ili indirektno učešće u bilo kojoj transakciji sa pravnim licima u Rusiji koja su pod državnom kontrolom, u kojima država ima više od 50 odsto vlasništva ili u kojima Rusija, njena vlada ili ruska centralna banka imaju pravo učešća u dobiti ili imaju sa njima značajne ekonomske odnose.
Na spisku kompanija kojima su uvedene finansijske sankcije nalazi se i Gaspromnjeft.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče da će se, posle odluke Evropskog saveta o sankcijama Rusiji kojima je obuhvaćen i Gaspromnjeft, Srbija naći u veoma komplikovanoj situaciji ako ne bude izuzeta.
"Šefovi vlada EU su doneli tu odluku koja je za nas čudna. Razgovaramo i sa Evropljanima i sa našim američkim partnerima, kao i sa ruskim partnerima i ne želim da iznosim političke stavove sve dok ne analiziram odluku", rekao je Vučić.
On je naveo da je suština u tome da su Evropljani sebi ostavili mogućnost da na svojoj teritoriji posluju sa Gaspromnjeftom, uvoze i izvoze od Rusa, ali da treće zemlje gde su preduzeća u vlasništvu Rusa ne mogu da uvoze ili izvoze naftu.
Da li bi u petak gorivo u Srbiji moglo da pojeftini?
Kada je reč o cenama goriva u Srbiji, Tomislav Mićović kaže da gorivo neće poskupeti ako se i u narednom periodu nastavi trend pada cene nafte, kao i da bi trebalo vršiti korekciju cena derivata više puta nedeljno, a ne kao sada svakog petka.
Napominje da vlasnici pumpi ne određuju cenu već država i tržište, ali da su promene dosta brze i da je sedam dana, kao period za usklađivanje cena, dosta dug.
Cena nafte se vratila gotovo na nivo pre početka rata u Ukrajini - da li bi u petak i gorivo u Srbiji moglo da pojeftini?
Mićović ističe da je na veleprodajnom tržištu konkurencija uvozno gorivo koje dolazi iz rafinerija u okruženju ili luke Konstanca i da ne mogu da ponude srpskom tržištu gorivo po nižoj ceni nego što su ti troškovi. Dodaje da se zbog gubitaka zatvaraju male pumpe, dok veliki sistemi evidentiraju višemilionske gubitke, kao i da je to ono što može da ugrozi snabdevanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
ns ja
Nema veze što je nafta ruska, što mi nismo uveli sankcije i što je NIS naša firma ali sa 56,15% u vlasništvu ruske ćerke firme kojoj su udarili sankcije.
Drugim rečima, ne znam kako ćemo dovesti uvezenu naftu dok je na otpremnici poručilac sa liste sankcionisanih pravnih subjekata.
Ne pričam sada o licemerju istih tih koji obilato uvoze i gas i naftu iz Rusije, ali krajnji korisnik tamo nije kompanija sa većinskim ruskim kapitalom.
Što znači pod hitno da se pravi duplo dno i firma fiktivno ili kakogod prenese makar samo do 51% na Srbiju, u suprotnom 100% ostadosmo bez goriva!
stari naftaš
A Mićović to dobro zna jer je sa tralala (izmišljene) funkcije iz NIS-a, dolaskom Rusa - odleteo.
Неко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar