"U scenariju koji predviđa intenziviranje krize realni bruto domaći proizvod pao bi nešto manje od dva odsto u poređenju s 2021", navela je nemačka centralna banka u redovnom mesečnom izveštaju.
Naročito bi teško bilo pronaći zamenu za gas, što bi dovelo do prekida u snabdevanju.
Ruski gas čini više od polovine nemačkog uvoza tog energenta. Posledice obustave uvoza pritisnule bi nemačku privredu i u iduće dve godine iako pad ne bi bio snažan kao 2020, na vrhuncu korona-krize, navela je banka.
U 2020. godini nemačka privreda zabeležila je pad od 4,6 odsto, a u 2021. rast od 2,9 odsto. U prvom ovogodišnjem tromesečju aktivnost je prema svemu sudeći stagnirala, procenjuju u Bundesbanci.
"Svi rezultati uključuju značajan nivo neizvesnosti", dodaju.
Među faktorima koji bi mogli naškoditi privredi izdvojili su i rast cena sirovina, koji bi neposredno smanjio primanja domaćinstava.
Smanjila bi se i spoljna potražnja, a time i nemački izvoz, i to značajno, dodaje se u izveštaju Bundesbanke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Novosadista
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar