Manje od 15 odsto poljoprivrednika osigurava useve: Da li će subvencije to promeniti?

Ukoliko se utvrdi da je poljoprivredna proizvodnja mogla biti osigurana, država nije u obavezi da pruža pomoć u slučaju elementarnih nepogoda.
Manje od 15 odsto poljoprivrednika osigurava useve: Da li će subvencije to promeniti?
Foto: 021.rs
Podsticaje za osiguranje daje Ministarstvo poljoprivrede, a pojedine lokalne samouprave finansiraju deo troškova polise osiguranja ili ulažu u protivgradnu zaštitu. Grad Kikinda je za obe mere odredio ukupno 5,5 miliona dinara.
 

Od elementarnih nepogoda, suša i grad su proteklih godina najčešće pogađali ratare na severu Banata, navodi Jožef Jerman, poljoprivrednik iz Nove Crnje. I pored toga, on se dvoumi da li će ove godine osigurati useve, koje je i do sada na taj način štitio selektivno.

"Osiguravali smo žita, ali ništa drugo do sada. Sejemo žito i suncokret i kukuruz, tri sorte sejemo svake godine. Oko sto hektara", kaže za RTS Jožef Jerman, poljoprivrednik iz Nove Crnje.
 
Broj gazdinstava koja osiguravaju useve još ne prelazi 15 odsto i pored toga što Ministarstvo poljoprivrede subvencioniše polisu sa 40 odsto, a pojedine lokalne samouprave poput Kikinde dodatno ulažu iz svog budžeta za ove namene.
 
"Poljoprivrednik ako zahteva od ministarstva subvencionisanje troškova od 40 odsto koliko ministarstvo finansira, na to može da očekuje i podršku Grada od 30 posto. Znači, Grad pokriva do 30 posto polise osiguranja do 35.000 dinara", kaže za RTS Dalibor Oličkov sa Odseka za poljoprivredu Grada Kikinde.
 
Osiguranje je isključivo odluka poljoprivrednika, a državna mera je protivgradna zaštita. Na 1.250 protivgradnih stanica u Srbiji obezbeđeno je po 12 raketa. Od 14 protivgradnih stanica u Kikindi na četiri su angažovani novi strelci.
 
Iz osiguravajućih kuća upozoravaju da sve ranije u godini pada grad. Najviše gradonosnih dana je u julu – od 12 do 18, ukupno tokom jedne sezone beleži se od 43 do 63 dana sa gradom u nekom delu Srbije.
 
Opširnije na sajtu RTS-a.
 
  • Marija

    26.04.2022 21:54
    Nikad nista nisu dali
    Nista nisu davali za osigurane useve. N. I. K. A. D
  • A3

    26.04.2022 07:16
    Za bolje i nismo
    Pošto su zemljoradnici temelj države, samo udrite po njima, pre ćemo propasti.
  • scp - 096

    26.04.2022 06:19
    Još jedno ispumpavanje para. Umesto u zaštitu od grada, navodnjavanje... država ulaže novac u osiguranje. Novac se ne jede, a kako stvari stoje hrana će se sve teže uvoziti.
    Ova mera postoji godinama i jako je mali odziv. Osnovni razlog je nesigurnost i neizvesnost naplate štete. Cenzori iz osiguravajućih kuća odlučuju kolika je šteta i gle čuda, kad dođe do naplate polise iznosi se višestruko umanjuju a bilo je i da isplata izostane. Probali ljudi pa videli da im se ne isplati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija