
Savić: Strane firme pucaju praznom puškom kada prete da će otići iz Srbije iz političkih razloga
Tvrdnje da bi strane kompanije mogle da se povuku iz Srbije iz političkih razloga, među kojima je i stav državnih zvaničnika prema Rusiji, su pucanj iz prazne puške.

Foto: Medija centar Beograd
To je rekao profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić i naveo da su to privatne kompanije koje donose odluke na osnovu svojih interesa, a ne na osnovu toga šta neki političari zagovaraju.
"Strane firme pucaju praznom puškom kada prete da će se odseliti iz Srbije. Zar bi se nemačka firma vratila tamo da plaća gas, ne 270 dolara za 1.000 kubnih metara, nego 2.000 dolara, struju nekoliko puta skuplje ili radnika, umesto minimalno 300-400 evra, najmanje 1.500 evra", rekao je Savić.
Istakao je da veruje da menadžeri stranih firmi i ne razmišljaju o odlasku jer "gde ima bolje", osim ako Srbija uvede sankcije Rusiji, pa gas poskupi ili značajno poraste cena struje.
Dodao je da nemački kancelar Olaf Šolc ne bi nadomestio gubitak nemačkoj kompaniji koja bi zatvorila fabriku u Srbiji.
Na pitanje da li je napravljena greška što su strane firme daleko više subencionisane umesto domaćih, koje se ne bi iselile i u ovim teškim političkim uslovima zbog rata u Ukrajini, Savić je rekao da vlada pogrešno uverenje da su domaće firme u neravnopravnom položaju u odnosu na strane kada je reč o kriterijumima dodele te finansijske podrške.
Po Zakonu o ulaganjima iz 2014. godine, status inostranih i domaćih firmi je, prema njegovim rečima, izjednačen u pogledu dodele subvencija. Međutim, multinacionalne kompanije koje su došle u Srbiju imale su već spremnu tehnologiju, pripremljen proizvodni brend, sigurno tržište, lakše dolazle do finansijskih sredstava, pa su zbog toga i lakše dobijale subvencije, ali i funkcionišu tako što ne proizvode za magacine, već kada imaju narudžbinu delova za određeni proizvod odmah ga istovaruju na proizvodnu traku.
To, kako je rekao, znači da, na primer, kada Fijat ima kupca, zaposleni rade, ne sedam-osam sati, već 10-12 i više i zbog toga nisu adekvatno plaćeni, a uz to većina nije u stalnom radnom odnosu.
Savić je rekao da je greška napravljena posle 2.000 godine kada je masovnom privatizacijom ili "navodnim" restrukturiranjem uništena domaća industrija i danas nema velikih firmi koje bi imale spreman proizvod, obezbeđene finansije i sigurno tržište i kao takve ne mogu da konkurišu stranim kompanijama, pa čak ni kao podizvođači.
"Ne dolaze strane firme u Srbiju da bi njoj bilo bolje, već zbog toga što one imaju koristi, a zadatak države je da u sklapanju ugovora ispregovara što bolje uslove", rekao je Savić.
Zabluda da u Srbiji ima stručne i jeftine radne snage
Sa druge strane, koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić ocenio je da će se strane firme ipak ponašati u skladu sa direktivom iz centrale koja će zavisiti i od političke odluke.
"Neke inostrane firme su već slale upite svojim ispostavama u Srbiji da bi saznale kakvi su uslovi poslovanja i kakva je politička stabilnost. Jeftine radne snage ima i u drugim zemljama koje su članice NATO pakta, a i u onima koje nisu, pa to neće biti presudan faktor za ostanak u Srbiji", ocenio je Rajić.
Dodao je da je "zabluda da u Srbiji ima stručne i jeftine radne snage, a iako je ima na izmaku je zbog smanjenog nataliteta i odliva u inostranstvo, a trošak za radnu snagu je, u nekoliko poslednjih godina značajno povećan, čak udvostručen".
Još jedna otežavajuća okolnost za Srbiju je to što su, po oceni Rajića, skoro sve inostrane kompanije na taj način zasnovale proizvodnju da za nekoliko meseci mogu da sve spakuju u kamione i odu.
"Vlast je pogrešila što nije napravila drugačiji poreski sistem koji bi imao daleko presudniji uticaj na odluku kompanije da li otići ili ostati. U Srbiji postoji manji porez na dodatu vrednost, na primer, nego u Mađarskoj, gde je 27 odsto i gde je ta stopa za sedam odsto viša, ali u našoj zemlji ima mnogo parafiskalnih nameta, ukinuto je oslobađanje od poreza na dobit koja se investira i avansno se naplaćuje porez na dobit, bez obzira kako fima posluje i da li će je imati", rekao je Rajić.
Dodao je da poreski sistem treba da bude u saglasnosti sa snagom firme, umesto što liči na uravnilovku i što Srbiji ne obezbedjuje konkurentnu prednost.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija daje garanciju: Ako EPS ne uspe, država će otplati dug od 100 miliona evra
04.10.2023.•
15
Srbija je dala garanciju Nemačkoj razvojnoj banci KfW da će na sebe preuzeti dugove EPS-a na osnovu uzetog kredita.
EPS objavio novi cenovnik: Pogledajte koliko ćete plaćati struju od 1. novembra
04.10.2023.•
15
Od prvog novembra građani će struju plaćati po novim, višim cenama.
Počinje Biznis plan: Novi serijal o preduzetništvu do kraja godine na 021
04.10.2023.•
0
Kako pokrenuti sopstveni posao? Gde su prepreke i ko ih postavlja? Koliko je biznis u Srbiji rizičan i da li je pravo vreme za startap u gradu ili firmu na selu pitanja su koja postavlja Biznis plan.
Pošta će penzionerske kartice dostavljati na kućnu adresu
04.10.2023.•
3
Pošta Srbije objavila je danas da je u potpunosti spremna da nove penzionerske kartice dostavlja na kućne adrese korisnika.
"Buking" zaobilazi srpske zakone: Oglašavaju se neregistrovani objekti, a firma nema predstavnika
03.10.2023.•
9
Sajt za rezervaciju smeštaja "Buking" mesecima ne isplaćuje novac mnogim hotelima i partnerima širom sveta, pišu evropski mediji, a prenosi Politika.
Srbija za obilaznicu oko Kragujevca uzima zajam od 8,4 milijarde dinara
03.10.2023.•
4
Srbija planira da uzme dugoročni investicioni kredit u iznosu od 8,4 milijarde dinara (oko 71,4 miliona evra) kod NLB Komercijalne banke za finansiranje izgradnje obilaznice oko Кragujevca.
Vučićevo čašćavanje pred izbore: Za našu vlast
03.10.2023.•
26
Srbija je zemlja u kojoj je uspeh na izborima najvažnija stvar.
APR: Uz registraciju privrednog društva mogu se evidentirati podaci o stvarnom vlasniku
02.10.2023.•
6
Na sajtu Agencije za privredne registre (APR) omogućena je nova usluga podnošenja elektronske prijave za osnivanje privrednog društva i evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku.
Vlasnici pumpi: Treba očekivati novi rast cena goriva zbog povećanja akciza
02.10.2023.•
7
Poskupljenje goriva u Srbiji treba očekivati i sledeće nedelje zbog povećanja akcize za osam odsto, od 1. oktobra, izjavili su danas vlasnici benzinskih pumpi.
Udruženje odgajivača goveda: Vlasnici malih gazdinstava rasprodaju stoku
02.10.2023.•
7
Mala gazdinstva, zbog neisplativosti proizvodnje tovnih bikova i mleka, posle uzimanja subvencija rasprodaju stoku, kaže predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević.
Niža cena rominga između Evropske unije i Zapadnog Balkana
02.10.2023.•
4
Savet za regionalnu saradnju (RCC) saopštio je danas da je stupilo na snagu smanjenje cena rominga između Evropske unije i Zapadnog Balkana.
Izbori na vidiku - krediti pojeftinili
02.10.2023.•
5
Kada dođu izbori, nema toga što stranke na vlasti nisu spremne da učine samo da zadrže uzde kojima upravljaju.
Država prodaje hotel "Slavija" u Beogradu
02.10.2023.•
1
Ministarstvo privrede raspisalo je poziv za prodaju hotela "Slavija" u Beogradu, metodom javnog nadmetanja, po početnoj ceni, koja je jednaka procenjenoj vrednost kapitala od 24,9 miliona evra.
Nova poskupljenja: "Navikavamo se na loše, više nema želja, a potrebe su svedene na minimum"
02.10.2023.•
22
U Srbiji će ponovo poskupeti gorivo, kao i gas i struja, što će posledično pogurati cene svih proizvoda nagore.
Ruska nafta ipak stiže u Nemačku
02.10.2023.•
5
Uprkos zapadnim sankcijama, trgovina naftom između Rusije i Indije se dobro odvija i tako zaobilaznim putem dospeva u Nemačku, javlja nemački javni servis ZDF.
Slučaj Mitrosa: Treba li država i dalje da subvencioniše strane kompanije koje onda odu iz Srbije?
01.10.2023.•
22
Austrijska kompanija Gierlinger holding objavila je da zatvara proizvodnju u fabrici Mitros u Sremskoj Mitrovici.
Srbija kao Grčka devedesetih: Naše plate privlače radnike iz Indije i sa Filipina
01.10.2023.•
3
Vozači autobusa iz Nepala, kuriri iz Uzbekistana, građevinci iz Turske, fizikalci iz Indije. Ovo je već nekoliko godina stvarnost u Srbiji.
Novo poskupljenje struje od 1. novembra: "To znači propast mnogih biznisa"
01.10.2023.•
25
Novi udar na novčanike građana Srbije očekuje se od 1. novembra, kada će struja poskupeti za osam odsto, što je deo plana odnosno sporazuma sa MMF-om od prošle godine.
Počinju da važe niže kamate na stambene kredite: Sami izračunajte kolika će vam biti rata
01.10.2023.•
2
Svi dužnici koji otplaćuju stambene kredite po promenljivim kamatnim stopama od danas, 1. oktobra, pa sve do kraja decembra 2024. godine, imaće niže rate.
Akcize veće za osam odsto: Poskupljuju benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafa
01.10.2023.•
43
Akcize na benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafu od danas, 1. oktobra uvećane su za osam odsto, što znači da je na pomolu novo poskupljenje ovih proizvoda.
Sva nova vozila u Velikoj Britaniji moraju biti bez emisije štetnih gasova do 2035.
01.10.2023.•
0
Velika Britanija je potvrdila da proizvođači automobila moraju da osiguraju da sva nova vozila budu bez emisija štetnih gasova do 2035. godine.
Komentari 15
Mile
Pauly Ester
Лиманац
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar