Svetsko naftno tržište ponovo uzburkano: U Srbiji stabilno - za sada

Svetsko naftno tržište ponovo je uzburkano.
Svetsko naftno tržište ponovo uzburkano: U Srbiji stabilno - za sada
Foto: Pixabay

Cena barela je rasla, a danas ponovo pala na 83 dolara. Kako bi očuvala stabilnost sanabdevanja, Vlada Srbije produžila je ograničenje cena derivata do kraja januara, a zabranu izvoza dizela do Božića, i privremno smanjila akcizu na pojedine derivate za 10 odsto.

Srpsko naftno tržište je za sada stabilno, a potrošnja beleži rast od 10 odsto. Već pet sedmica i cene goriva su u padu.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović navodi za RTS da je od sredine novembra cena evrodizela smanjena za 25 dinara po litri, a maksimalna dozvoljena cena benzina je smanjena 22 dinara za litar.
 
"To su ozbiljna smanjenja, to je pre svega posledica promena na globalnom tržištu. Ovo je jedna čudna okolnost da su cene goriva nikada više, a potrošnja raste. To do sada nismo imali. I po tome nije specifična samo Srbija, to se dešava u velikom broju zemlja", ukazuje Mićović.
 
Zbog Zapadnog naftnog embarga na rusku naftu i odgovora Moskve da će od februara zabraniti izvoz zemljama koje ograniče cenu njene nafte - neizvesnost snabdevanja evropskog tržišta je sve veća.
 
Neke naftne kompanije u Evropi najavljuju nestašice goriva, a neke obustavljaju prodaju na pumpama zbog ograničenja cena.
 
"Ovo jako dugo traje i posledice koje će regulacija cena ostaviti će biti vidljive narednih meseci. Prvi koji imaju probleme su benzinske stanice koje nisu u sistemu veleprodajnih lanaca", navodi Mićović.
 
Neke kompanije pribegavaju proizvodnji štetnoj po životnu sredinu 
 
U Evropi, nafta je sve traženija i za grejanje, a i sve je više fabrika koje ponovo koriste naftne produkte – mazut, lož ulje i TNG - tečni naftni gas.
 
Direktor nemačke fabrike "Kelheim Fibres" Krejg Barker kaže da su već u junu videli da nestaje sigurnost kada je u pitanju gas.
 
"Tada smo odlučili da obnovimo naše elektrane kako bismo prešli na lož ulje. Od sredine januara, spremni smo da ga koristimo kao alternativni izvor energije da bismo održali proizvodnju", dodaje Barker.
 
Ekonomista Klaus Volrabe napominje da će neke kompanije sigurno morati da pribegnu proizvodnji štetnoj po životnu sredinu, kako bi održale svoj rad.
 
"Ova kriza je prilika da se razmišlja o tome kako organizovati proizvodnju u budućnosti", kaže Volrabe.
 
Cenu barela teško je prognozirati. A neizvesnost snabdevanja podgreva i činjenica da OPEK ne povećava, već smanjuje proizvodnju, a ulaganja u nove bušotine u svetu gotovo da nema.
  • Telefon

    30.12.2022 11:59
    Srbija je stabilna - u svemu sto ne valja.
  • Banderaš

    30.12.2022 09:56
    Školovani prevarant
    Postoje glasine,da će se na narednom referendumu Švajcarski građani izjasniti o spajanju svoje teritorije sa srbijom i time spasti sebe od nesigurnosti,propadanja i skupoće.
  • albino

    30.12.2022 09:28
    Stanovnici Svajcarske bi dali sve sto imaju da mogu ziveti u stabilnoj Srbiji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.