Zlato ili nekretnine kao vid štednje: Šta se više isplati?

U uslovima visoke inflacije i globalnih neizvesnosti mnogi se pitaju kako najbolje da ulože svoju ušteđevinu, a da ona ipak s vremenom raste.
Zlato ili nekretnine kao vid štednje: Šta se više isplati?
Foto: Pixabay
Nema jednostavnog recepta koji sa sobom ne nosi rizik. Dokazano je da je najbolji čuvar vrednosti zlato, ali mnogi koji su u mogućnosti ulože i u neku nekretninu, samo je pitanje koliko treba da čekaju da bi im se ta investicija isplatila. Oni koji nisu skloni riziku novac daju na štednju iako su kamate male i to zato što je, smatraju ekonomisti, Srbija i dalje bankocentrično društvo.
 
I dok cena zlata raste već godinama, analitičari smatraju da je veliko interesovanje za zlato, između ostalog, posledica i geopolitičke nesigurnosti. U takvim uslovima, zlato obično važi za sigurno utočište kapitala, piše Euronews Srbija.
 
Prema nedavnom istraživanju Svetskog saveta za zlato, 24 odsto svih centralnih banaka namerava da poveća svoje zlatne rezerve u narednih 12 meseci jer sve manje veruju u američki dolar kao rezervno sredstvo.
Suština investicionog zlata je da dokazano čuva vrednost novca, kažu upućeni. Postavlja se pitanje šta je isplativije - ulaganje u investiciono zlato, kupovina nekretnina i poljoprivrednog zemljišta ili štednja u banci.
 
Zlatne ili devizne rezerve?
 
Investiciono zlato znači zlato najveće čistoće. Kod zlata nema rizika, kaže za Euronews Srbija vlasnik i direktor firme "Insignitus Gold" Ljuba Jakić.
Na pitanje koliko su građani Srbije zainteresovani za kupovinu investicionog zlata, Jakić je rekao da je interesovanje malo, navodeći da je prošle godine u Srbiji tržište investicionog zlata vredelo 100 miliona evra što je, dodaje, samo jedan odsto ili manje od jedan odsto svih štednih uloga koji stoje deponovani u bankama. 
 
On je, međutim, naveo da interesovanje za investiciono zlato raste u vreme kriza. 
 
"Kovid je doneo ogromno interesovanje i potražnju, pa rat u Ukrajini, sad i rat na Bliskom istoku. Kad su te krizne situacije, onda raste interesovanje. Iz desetogodišnjeg iskustva pokazalo se da ljudi više kupuju kad njegova cena raste nego kad pada", rekao je Jakić.
 
I finansijski konsultant Vladimir Vasić kaže za Euronews Srbija da su prednosti zlata što njegova cena raste poslednjih više od 15 godina. 
 
On, međutim, navodi da ipak oni koji žele da kupe investiciono zlato, a nemaju dovoljno keša, onda moraju da ga prodaju u tom trenutku jer nemaju vremena da čekaju da njegova cena raste. 
 
"Kad posmatramo iz ugla države, kad imate investiciono zlato koje uglavnom poslednjih nekoliko godina države kupuju, onda je to drugačije, kao vrsta rezerve jer je zlato oduvek bilo čuvar vrednosti. To je jedna od prednosti investicionog zlata", rekao je Vasić. 
 
Vasić kaže da investiciono zlato ne mora da bude klasična zlatna poluga i da postoje pločice od 50 ili 100 grama čija je kupovina jedan od načina da se sačuva vrednost novca kog inflacija obezvređuje, dok istovremeno cena zlata raste.
 
"To je jedan način, drugi je zlatni nakit kao modni detalj od zlata koje je čuvar vrednosti. To je kroz istoriju tako bilo i biće i u budućnosti", rekao je Vasić.
 
Investiciono zlato ili nekretnine?
 
Zlato je berzanska roba čija je cena promenljiva svakoga dana, ali kada se povuče srednja linija, kaže Jakić, vidi se da je za deset godina porasla 103 odsto što je, dodaje, prosečno 10 odsto godišnje i znači da je kupac već prve godine u plusu. 
 
On naglašava da investiciono zlato definitivno čuva vrednost i da ono ne pravi aktivan profit, a da neko ko hoće aktivan profit, može da se upusti u neki biznis, ali uz ogormne rizike i angažovanje. 
 
"S druge strane, zlato je roba koja lako može da se ponese sa sobom. Kilogram zlata je veličine mobilnog telefona. Za razliku od nekretnine, kad je kupite ne možete baš da je ponesete sa sobom. Drugo, nekretnine se teže prodaju. Zlato je vrlo mobilno, znači prodate, kupite vrlo brzo i vrlo lako", rekao je Jakić. 
Vasić navodi da investicija u nekretnine dobra ako se uloženo vrati za 12 ili 13 godina. 
 
"To je neka prelomna tačka. Sve preko toga bi značilo da je možda bolje da uložite u nešto drugo, ali ako je povrat investicije za 12 ili 13 godina, onda ste dobro uložili", rekao je Vasić.
 
U poslednje vreme se investira i u poljoprivredno zemljište, a Jakić kaže da je to slično kao i ulaganje u nekretnine. 
 
Ceo tekst čitajte OVDE.
  • K

    11.12.2023 10:10
    @Miodrag
    Odlican i tacan,Komentar! Nebih nista dodao jer sve ste,Istinito napisali ali Istina je cesto surova i gorka te zato vam,slede minusi?! Od mene,Veliki Plus!
  • Гига

    11.12.2023 09:32
    Гига
    Све што си стекао потрошиће неко! И што би се оптерећивао тиме? Радиш трудиш се за пристојан живот за себе и породицу. Децу са 21 годином треба пустити да сами раде и стварају не да чекају да родитељ да или умре па онда иде рапродаја по обичају! Ја зарадио ја потрошио!!! Треба помоћи али ако имаш али то често пређе у неку врсту обавезе и никако штетити свој ђеп!
  • kiza

    11.12.2023 08:25
    Po meni se više isplati ne štedeti, već uložiti višak novca u sebe i porodicu, decu pre svega. Obrazovanje i edukacija, učenje novih veština, strani jezici, sport, zdravlje, putovanja. Svoje vreme i novac ulažem isključivo u ove stvari.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija